1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işveren-altişveren-->ig uzmanın fonksiyonu

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve kayhan kalem tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    pardon ben sunu anlıyamadım siz iş güvenliği uzmanlığını mı yoksa kazaya müdehale etmeyimi tartışıyorsunuz iş güvenliği uzmanı kazalaramı müdehale edecek. yoksa sen çok biliyon ben çok biliyorum tartışması bu?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şahısa sülfürik asit bulaşması ile şahısın sülfürik asit tankına düşmesi birbirinden çok farklı şeylerdir. Senin dediğin maruziyete uğramış kimse en iyi ihtimalle akciğer ödemi ile kurtulur.
    O an için sülfürik asidi nötralize etmenin mümkün olmadığı acil durumlarda ise ( bulaşma, dökülme ) önerilen işlem su tedavisidir.
  3. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    iş veren alt işveren yönetmeliği var bir çok konu altına yerleştirmiştim.
    ALT İŞVERENLERİN TESCİLİ5510 sayılı yasanın 11. maddesi 8. Fıkrasında, Alt işveren, asıl işverenin işyerinde çalıştırdığı sigortalıları, işverenle aralarında yaptıkları sözleşmenin ibrazı kaydıyla, Kurumdan alacağı özel bir numara ile asıl işverenin kayıtlı olduğu dosyadan bildirir.
    Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde(1), alt işverenin, mevzuattan doğan yükümlülüklerini asıl işverene ait işyeri sicil numarasına ilave olarak verilecek üç haneli alt işveren numarası ile asıl işverenin işyeri dosyası üzerinden yerine getireceği, alt işveren adına farklı bir işyeri dosyası açılmayacağı belirtilmiştir.
    Söz konusu yönetmelik ile alt işverenlere işyeri bildirgesi verme yükümlülüğü getirilmemiştir. Yönetmeliğin 29. Maddesi gereği, işverenden iş alan alt işverenler, kanundan doğan yükümlülükleri başlamadan önce, işyeri bildirgesi hariç, gerçek kişi alt işverenler yönünden kendilerinin, tüzel kişi alt işverenler yönünden ise tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin imza sirkülerini ve asıl işverenle yapmış olduğu sözleşmenin bir örneğini, SGK ya vererek tescil edilirler. Sözleşmede işe başlama tarihi bulunması gerekmektedir. İşe başlama tarihinin ibraz edilen sözleşmede bulunmaması durumunda asıl işverenin ve alt işverenin işe başlanacak tarihi Kuruma bildirmesi gerekmektedir. Alt işverene, asıl işveren sicil numarasına üç haneli bir kod eklenerek oluşan bir sicil numarası verilir. Alt işveren yükümlülüklerini asıl işverenin dosyası üzerinden kendine ait kodla yerine getirir.
    iş veren ve alt işverenin sorumlulukları içinde

4857 sayılı iş kanununun 2. Maddesi 7. Fıkrasında, asıl işveren alt işveren ilişkisi tanımlanmıştır. Bu tanıma göre bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir.
    Asıl işveren, işçilere karşı 5510 sayılı yasadan ve 6331 kanunundan doğan yükümlülüklerden alt işverenle birlikte sorumludur.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Eğer olay yerine en yakın kişi İSG uzmanı ise evet İSG uzmanı müdahale edecek. Sizin bildiğiniz birşey var ise siz de ekleyebilirsiniz. Olaylara müdahale etme konusunda çalışana eğitim verip de acil durumda öyle bakakalan birisi olamaz İSG uzmanı. Gerekirse o acil durumu da yönetmelidir. Yoksa bazılarının hayalindeki gibi " şurada bu eksik, burada da bu eksik, hadi ver paramı, bana eyvallah" diyen kişiden de İSG Uzmanı olmaz taktir edersiniz.
  5. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    müdehale etmek için uzman olmak gerekmez insan olmak yeterli. yanlış anlaşılan kısmı soru başlığı farklı tartışılan konular farklı o cihette yazdım.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    O konuda haklısınız. Ama bir arkadaşımızın bir diğerini küçümseyerek alakasız soru sorma ve bunu polemiğe getirme hatasına bende düştüm. Özür dilerim bunun için. Bu arada müdahale için insan olmak değil, işin bilincinde birisi olmak gerekir. Her iyi niyetli insan işi bilmeden ben yardım edeceğim derse o televizyonlardaki kazalarda görünen karga tulumba olayı ortaya çıkıyor.
    Bu arada Sizin üstteki yazdıklarınızdaki algı daha farklıydı.