1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işveren iş güvenliği uzmanı

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve oguz006 tarafından 23 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. oguz006 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba arkadaşlar, 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfında bulunan bir işyerinde çalışmaktayım, işverenim İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri ni sertifika alıp kendimiz yapalım diyor. Bununla ilgili hazırlanması gereken evraklar, verilmesi gerken eğitimler, v.s. bir sürü şey olduğunu duydum işverenime anlattım ama, inatla kendimiz yapacağız diyor. Bana bu konuyla ilgili yardımcı olabilirmisiniz yani benim neler yapmam gerek. İşçilere imzalatmam gerekenler neler, neler hazırlamalıyım şimdiden çok teşekkür ederim.
  2. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    İş Güvenliği hizmetlerini kendi bünyeniz dahilinde gerçekleştirmek için üç yolunuz var:
    1- C sınıfı belgeye sahip bir iş güvenlik uzmanını tam zamanlı olarak işe alacaksınız. Bu sayede uzman sizin personeliniz olacağı için sadece size hizmet verecek. Siz de böylelikle iş güvenliği hizmetini bünyeniz dahilinde yürütmüş olursunuz.
    2- Firmanızın sahibi, ÇSGB'nin anlaşma yaptığı kurum aracılığı ile verdiği uzaktan eğitime parasını ödemek suretiyle katılacak, sınavında başarılı olacak, böylece kendisi, kendi işyerindeki iş güvenliği hizmetlerini yürütmeye yetkili olacak.
    3- Firmanızda çalışan mimar, mühendis ya da fizik,kimya,bizyoloji veya teknik öğretmen statüsündeki herhangi bir personeliniz, C sınıfı iş güvenlik uzmanı olmak için piyasadaki Bakanlığın yetkilendirdiği bir eğitim kurumundan ücretini ödeyerek eğitim alacak, sınavına girecek ve eğer başarılı olursa C sınıfı uzman olacak ve iş yerindeki iş güvenliği faaliyetlerini yürütmeye yetkili olacak.
    Başka herhangi bir şekilde iş yerinizdeki iş güvenliği faaliyetlerini bünyenizden yürütmeniz söz konusu değil. Yaptıklarınız (eğitim vs) boşunadır, bir geçerliliği yoktur. Biz bu şekilde yapamayacağız ya da yapamıyorsuz derseniz önünüzde yine iki yol var:
    1- Bireysel çalışan iş güvenlik uzmanlarından hizmet alacaksınız.
    2- OSGB'den hizmet alacaksınız.

Bunlar iş güvenliği faaliyetleri içindi. Bir de olayın İş sağlığı ksımı var. Bunun için de bir iş yeri hekiminden hizmet almanız gerekecek. Eğer çalışanlarınız içerisinde iş yeri hekimi ünvanına sahip bir doktor yoksa dışardan hizmet alacaksınız. Bunu da ya OSGB ile anlaşıp alacaksınız ya da bireysel çalışan iş yeri hekimleri ile anlaşıp alacaksınız. Bir de yanılmıyorsam toplum sağlığı merkezlerinden alınabiliyor.

Not: Toplum sağlığı merkezlerinden (TSM) hiç hizmet almadığım için emin değilim.
  3. oguz006 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Umut bey cevabınız için teşekkür ederim. Ben hazırlanması gerken belgeler hakkında bilgi almak istemiştim. Yasada işverenin eğitime katılmak suratiyle alacağı sertifikayla kendi işyerinin uzmanlığını yapacağını biliyorum.Hatta yasada işyeri hekimliği için 7 ve 8. madde hariç (periyodik muayene ve tetkikler hariç) kendi işyerinin hekimliğinide yapabilir diyor. Periyodik muayene ve tetkikleride aile hekiminden kabul ediyorlar. Benim asıl öğrenmek istediğim denetime geldiklerinde önlerine sunacağım belgeler nelerdir. Asansörümüz felan var, bununla ilgili belge, işçilere eğitim v.s., yangın eğitimi,... gibi.
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Belge hazirlamadan önce bir eğitim dönemini öğrenin derim. Yilda 1 yada 2 program oluyor. Csgb aöf ile anlaştı diye biliyorum. Belgeden önce program zamani önemli, yani bu hafta belgeleri hazirla haftaya yetkiyi al gibi bir olay yok. Kurs var sinav var geçersiniz. Tabi bu arada yükümlülüğünüz başlayacağı için ceza gündeme gelebilir. Artik uzman veya hekim görevlendirmelerini denetlemeye de gelmiyorlar isg katip den tespit edip ceza gönderebiliyorlar. İş vereninize böyle aciklayin
  5. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Bakın, şunu önce patronlarn kafasına bir oturtalım;
    hazırlanması gereken belge falan yok, yapılması gereken işler var ve bu işlerin yapıldığına dair raporlar var.
    Verilecek eğitimler, risk değerlendirmesi, muayeneler... Bunlar hep birer iş ve dökümantasyonu bu işler doğru dürüst yapıldıktan sonra gerçekleştirilmeli.
    Denetlemede -mış gibi yapmış olanla, gerçekten yapılmış olan çok kolay ayırdedilir. Sonra başınız ağrımasın diye yazdım.
    Gelelim sizin sınıfınıza göre yapılması gerekenlere:

- 6 yılda bir risk değerlendirmesi yapılacak. İşyerinin taşınması, işyerinde değişiklik yapılması, makine ve ekipmanlarda değişiklik, iş kazası gibi durumlarda risk değerlendirmesi süre dolması beklenmeksizin yenilenir.
    - Her 50 çalışan için 1 arama kurtarma görevlisi, 1 yangın söndürme destek elemanı görevlendirilip ayrıca görevleri ile ilgili eğitimleri de aldırmanız gerekiyor. Her 20 çalışan için 1 ilk yardım elemanından oluşan "acil durum ekibi" oluşturulacak. Eğer 10'dan az çalışanınız varsa işyerlerinizden bir kişinin görevlendirilmesi yeterli olacak.
    - Çalışanlara 3 yılda bir 8 saat iş güvenliği eğitimi verdirilecek.
    - 5 yılda bir periyodik sağlık muayenesi yapılacak. Eğer gıda üretim işindeyseniz, portör muayeneleriniz de var.
    - Çalışan başına ayda 10 dakikadan az olmamak üzere, iş güvenliği uzmanından hizmet satın alınacak. 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde işçi başına yılda 60 dakika iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek.
    - İşçi başına ayda en az 5 dakika işyeri hekimi hizmeti alınacak.
    - Çalışan sayısı 2 kişiden fazla 50 kişiden az olan işyerlerinde 1 çalışan temsilcisi seçilecek.

Bunların haricinde acil durum planı ve acil durum toplanma yeri belirlenmeli. Uyarı levhaları gibi daha birçok şey olabilir. Bunlar genelde her işyeri için eğişiklik gösterir. Bazı gerekliliklere İşyerini gezen iş güvenlik uzmanı karar verir...

Ama tüm bunlar, iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimlerinin işi. Sizin önlerine sunacağınız herhangi bir belge geçerli olmayacaktır.

Ha ama siz diyorsanız ki ben iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimine güvenemem, verecekleri hizmeti ve dökümantasyonu baştan bileyim de, ona göre tedbirimi alayım, o zaman ben sizi duyarlılığınızdan dolayı tebrik ederim.
  6. Gülşah CAN Sofuoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123456
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar ankarada bıldıgınız bıreysel calısan ıs yerı hekımı var mı