1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işveren vekili hangisidir? fabrika müdürü mü yoksa imza yetkisi olan muhasebe müdürü mü?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Kaan PASTIRMACI tarafından 6 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar;

Çalıştığım firmada işveren vekili durumu benim içime sinmedi. Şöyle ki; İSG Kurul toplantılarında, risk analizinde bilumum tüm İSG faaliyetlerinde işveren olarak fabrika md. imza atmaktadır. Fakat imza yetkisi, sirkülerli olarak muhasebe müdüründedir.

Sorum şu: İSG için konuşursak; tüm işleyişle içli dışlı olan, fakat işveren yerine imza yetkisi bulunmayan fabrika müdürü mü; yoksa imza yetkisi bulunan fakat işleyişle, üretimle hiçbir alakası bulunmayan muhasebe müdürümü işveren vekili olur? Yada ikisini de mi işveren olarak göstermeliyim İSG Konusunda?
  2. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    6331 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    MADDE3.(2) İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan işveren vekilleri, bu Kanunun uygulanması bakımından işveren sayılır.

Sorunuzun cevabı bu maddede gizli.
  3. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de bu maddeye dayandırmak istiyorum zaten ama imza yetkisi olan birinin (firmamdaki muhasebe müdürü) İSG kapsamında işveren olarak gösterilmemesi tuhaf değil mi?
  4. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şöyle bir şey de yapabilirsiniz; İşveren den İSG Kuruluna yerime vekalet etmesi için şu kişiyi görevlendiriyorum diye bir yazı ile de fab. müd.ü atama yapabilirsiniz
  5. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet bu mantıklı olabilir.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yardım PLS nedir ? Bana bunu açıklayın önce... Yardım Lütfen yazması çok mu zor oluyor ?
  7. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yardım lütfen sığmadı konu başlığına. Hesap sormak ne hikmet? Hem de konu başlığı altında?
    yardım lütfen konu başlığına sığmadı.Bu arada hesap sormak ne hikmet? Hem de konu başlığı altında, sorulan soruya cevap vermeden? Yönetici olarak bir problem yaşıyorsanız üyeler ile bunu özel mesaj ile halletmelisiniz ki hayattaki tek sorununuz bu ise çok şanslısınız.
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    TARİH:03.03.2015

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ VEKİL ATAMASI

AMAÇ: İşverenin şirket dışında bulunması veya işi gereği toplantıda olması veya bu gibi nedenlerin oluşması durumlarında, alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yerine getirilmesini, prosedürlerin onaylanmasını, işveren tarafından ayrılan iş sağlığı ve güvenliği bütçedeki maddi kaynakların onaylanmasını ve kullanılmasını, karar verme ve karar alma gibi konularda da işveren tarafından iş sağlığı ve güvenliği konularında yetkili bir kişinin atanmasıdır.

HEDEF: İş sağlığı ve güvenliği konularında yapılması ve alınması gereken tedbirlerin ivedi şekilde onaylanmasını ve hayata geçirilmesini hedeflenmektedir.

KAPSAM: İşverenin …………………………….,…………………………..,…………………….,……………………..,…………………………….., şirketlerini veya şirket gruplarını……………………..tarihine kadar kapsamaktadır. Aksi belirtilmedikçe 1 yıllık süre ile yenilenebilir.

KONU: 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve alt yönetmelikleri gereği, işverenin hazırlamakla yükümlü olduğu; belge, dokümantasyon, iş güvenliği kurullarına katılması, yıllık çalışma planı, yıllık eğitim planı, risk analizi, acil durum planı vb. prosedürlerin onaylaması ve takibinin sağlanması, işveren tarafından ayrılan maddi kaynakların kullanılması ve onaylanması, acil durumlarda karar verme ve karar alma konularında………………………………… kişi “kapsam” kısmında belirtilen şirket veya şirketlerde veya şirket gruplarında iş sağlığı ve güvenliği kapsamında işveren vekili olarak atanmıştır.

İŞVEREN(Atayan)

Adı ve Soyadı

İmza

Atanan

Adı ve Soyadı, Görevi, Şirketi

İmza

ONAYLAYANLAR

İş Güvenliği Uzmanı

Adı ve Soyadı, Şirketi

İmza

İş Güvenliği Uzmanı

Adı ve Soyadı, Şirketi

İmza

İnsan Kaynakları

İmza

İnsan Kaynakları

İmza

GENEL MÜDÜR

Adı ve Soyadı, Şirketi

İmza

GENEL MÜDÜR

Adı ve Soyadı, Şirketi

İmza
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2015 ---
    Gibi uygulayabilirsin. Nedense bunun a4 formatını buraya yukleyemiyorum. Sürekli hata veriyor bende bu şekilde gönderdim. Fabrika müdürüne imzalatabilirsin. İmza yetkisi bulunan kişiyede söylersin bunu imzalasın senin için sorun ortadan kalkar.
  9. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok işime yarayacak, teşekkürler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2015 ---
    Bir şey soracağım. Onaylayan hanesine Atayan ve atanan da yeterli olur mu sadece ?
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    İşveren vekili atamasını yapar ama diğer kişilerinde bilmesi adına önemlidir. Genel müdür, insan kaynaklarıda bilmesi gerekli. Üst düzey kişilerin bilmesi ve imzalamsı bu belgenin geçerliliğini arttırmaktadır. veya söyle yapabilirsin bunu işveren vekili imzalar, fabrika müdürü birde sen imzalarsın. Sonra duyurulara asarsın, tüm şirketin bilmesi adına. Bir tutanak düzenle ama duyurulara şu tarihte asılmıştır diye.
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bunu kullanıyorum

Ekli Dosyalar:

12. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence süre belirtmeyin, işveren dilerse vekili değiştirebilir veya kendisi katılabilir diye ekleyin. Çünkü 1 yıl dolduğunda tekrardan imza vs işi olacak hele de unutursanız... Işi riske atmayın derim. Ayrıca onaylayanlar kısmında iş güvenliği uzmanının bulunmasına da anlam veremedim. Bunu atama yetkisi kimdeyse sadece o onaylamalı
  13. Uzman Asuman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vekalet vermeden yeterli oluyor mu bu belge
  14. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu belge Dediğiniz zaten vekalet Yazısı. Tam olarak neyi sordunuz?
  15. Uzman Asuman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İmza sirküleri ve noter onaylı vekaletten bahsediyorum..
  16. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ya siz bunlara mı takılıyorsunuz? Neyse açıklayayım o zaman. İş imza attıracak kişiyse vekaleti olan birisi atabilir. Yada örneğin adam genel müdür ve vekaleti yok. Kaçarı yok kardeşim adam genel müdürse imzaları o atar. Ayrıca olası bir iş kazasında savcı kimseye sen kimsin diye sormaz. Yada imza yetkin var mı, yoksa sorumlu değilsin demez. Detaylara bakmaz. İmzası olan herkesi çok pis öper. Siz imza attıracak birini bulun gerisi önemli değil.
  17. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yine İSG mevzuat yine her kafadan farklı yorum :eek: !!! Seviyorum bu işi:)
  18. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kardeş başkalarının yorumu beni bağlamaz. Yok atama yazıları yok formlar sirküler imzalar felan. Bunlara takılma geç. Sen benim bir üstteki yorumuma güven. Hem bana göre bu tartışılacak bir konu bile değil. Bir olay anlatayım. Lise mezunu saha isg sorumlusu ölümlü iş kazasında, bu olay beni bağlamaz hacı dedi. Sonra üst işverene şantiye şefi mail atmış. Bu kişi isg sorumlumuz diye. O mail i çıkardılar ortaya. savcı aldı götürdü çocuğu. Ona kalırsa mantık olarak o çocuğun ne sorumluluğu var. Adamın ne bir belgesi nede bir yeterliliği var. Sadece isg sorumlusu diye bir mail atılmış o kadar. İş yerine Part time gelen A sınıfı isg uzmanları zaten hiç sorgulanmıyor nedense. ZATEN BANA GÖRE İSG BİRİMİNİN YARGILANMASI VE CEZA ALMASI BİLGİSİZCE YAPILAN SAÇMA BİR HATA. Yani demek istediğim savcı yada muadili kişiler kimi tutarsa ona yapışıyor. İnşallah ne böyle bir olay yaşarsın nede savcı yada polis le uğraşırsın. Yol yakınken bu mesleği bırak zaten. Mafya gibi giren çıkamıyor. Ben gibi.
  19. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her işte olduğu gibi bu iştede NERDE, KİMİNLE yaptığın önemli. Büyük punto yazınıza da ayrıca katılıyorum bu arada :)
  20. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar bu madde(bizim için çok tehlikeli), biz iş güvenliği uzmanlarını ve işyeri hekimlerini yargılamalarda İŞVEREN VEKİLİ olarak gösteriyor. Bu maddeden bizlerin çıkarılması için çalışma yapılması gerekiyor. Bize karşı Rücu davaları ve ceza davaları bu maddeye istinaden açılmakta.