1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işverenden gelen savunma istemi hk. (günlük raporlarla ilgili)

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Mehmet Ata Tuncer tarafından 7 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126698
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EPY
  İnşaat şantiyesinde tam zamanlı C sınıfı İSG uzmanı olarak çalışıyorum. 1 yıllık belirli süreli iş sözleşmesi ile işe başlamıştım. İçinde bulunduğum proje bitmek üzereyken işveren tarafından GÜNLÜK RAPORLARIN eksikliği ile ilgili bir savunma yazmam için bir yazı geldi. yaptığım sözleşmede günlük raporlar ile ilgili bir madde bulunmamaktadır.

  1. Tam zamanlı C sınıfı uzmanlar günlük rapor yazmak zorunda mı ? Görev yetki ve sorumluluklar yönetmeliğinde böyle bir madde bulamadım.
  2. Bu savunma doğrultusunda işveren haklı sebep göstererek işten çıkarabilir mi ?
  3. 160 kişiye ulaşan ve 6 ay boyunca toplamda 450 işçi girişi yaptığım sirkülasyonun çok olduğu bir şantiyede, yardımcı personel eksikliğinden raporları atamadığım günler oldu. Savunma için bu bir sebep gösterilebilir mi ?
  Not: Bu süreç boyunca işveren ya da vekillerinden yazılı olarak günlük raporların eksikliği ile ilgili hiç bir yazı tebliğ edilmedi.

  Acil cevap bekliyorum. şimdiden Teşekkür ediyorum
 2. tamamen işletme içi bir durum olduğunu düşünüyorum
 3. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126698
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EPY
  İşten çıkarma söz konusu olduğunda haklı neden olarak kullanabilir mi sizce
 4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Sözleşmende yazan maddeler önemlidir. Önce sözleşmene bak. İşi yapmadığın için yada başarısız yaptığından dolayı işveren sana başka iş vermeli, eğer performans eksikliğin varsa. İşten çıkartmak o kadarda kolay değil.
  Rahat ol, ucuz bir işverene sahipsin:=) Savunma istemiş birde lanet amatörler:=)))
 5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşletme içi bir durumdur. İşten çıkarma için haklı sebep olarak gösteremezler.
 6. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  zaten fesih hakkı için anı durumdan dolayı 3 ihtar yazması gerekmektedir. 1 tane savunmayla işten çıkarılma hakkına sahip olamazlar.
 7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  işten çıkarma olamaz tazminat davası açarsın çıkartırsa kazanırsın bu ayrı bir olay ama işveren sana ait bir işin aksamasından dolayı senden savunma isteyebilir sende savunmandan işin neden aksadığını ve gerekçelerini sıralarsın eksikliğin olduğunu düşünmüyosan iş ile ilgili öyle bir savunma yaz ki işveren okuyunca tırssın durumunu net bilmiyorum o yüzden en iyi savunmanı kendin yaparsın ama sende iş güvenliği konusunda defteri sağlam doldur bütün kuralları eksiksiz uygula işverenine görevini yap keyfine bak korkma...
 8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Yaptığınız çalışmaları yönetimin öngöreceği periyodlarda raporlamanız göreviniz icabıdır. İşveren Gözetim ve denetim borcunu yerine getirmek, iş güvenliği ile ilgili çalışmaları takip ettiğini göstermek adına sorumluluğu size devretmiş durumda. Endişe edilecek bir durum yok. Hangi konuların eksik kaldığını, hangi periyodlarda rapor istediğini yazı ile bildirin. Eğer projeniz bitmiş ve başka bir proje yoksa işveren bu sebeplerden çıkıs verebilir.
 9. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126698
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EPY
  proje bitti fakat 1 yıllık belirli süreli iş sözleşmesi yaptım. Rapor konusunda ise istiyorlar ama hergün yazmak mümkün olmayabiliyor. mesaiyi aşan süreler söz konusu olunca rapor yazamadığım hatta sahaya denetime çıkamadığım günler oluyor. misal 10 kişi giriş yapmak için gelince, evrak eğitim vs derken gün bitiyor.
 10. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Önemli bir şey değilse Copy Paste yap gitsin arada anlamazlar :) Yazdığın raporları okuduklarına eminsen (ki ben hergün yazılan raporları sıkılmadan okuyan bir yönetim daha görmedim) bana uyma :)
 11. işten çıkarılma için belirli sebepler vardır. Alkollü işe gelme hakaret taciz vs.
  zaten 1 yıllık sözleşme için sizi bırakıpta başka bir uzman istihdamıyla aklı başında kimse uğraşmaz