1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Mart 2013 başlatılmıştır.

  1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
    MADDE 7 – (1) İşveren ilgili mevzuatta belirlenen süreler saklı kalmak kaydıyla;
    a) İşyerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine ilişkin her türlü kaydı,
    b) İşten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süreyle çalışanların kişisel sağlık dosyalarını,
    saklar.
    (2) Çalışanın işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yeni işveren çalışanın kişisel sağlık dosyasını yazılı olarak talep eder, önceki işveren dosyanın bir örneğini onaylayarak bir ay içerisinde gönderir.
    (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
    (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği,Madde 7
  2. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    bulunduğum belediyede iş güvenliği uzmanıyım 2011 yılında tedbir ve öneri defteri alınmış.ama içinde 4857 sayılı kanuna göre diye yasal mevzuat var 6331 kanunu geldiğine göre defteri değiştirmemiz gerekiyor mu?
  3. Anıl Keskin Haber Grubu

    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benimde bir sorum var deftere yaptığımız çalışmalarıda yazacakmıyız faydası olurmu bir teftişte
  4. Onur NEZER İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10010
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    defterin bulunmması durumunda işverenin cezai sorumluluğu nedir?
  5. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    defter olacak defter olmaamsı yönetmelik hükmüne mualefettir cezası 1078 tl dir. ama defterin olmaası başka ihlalleriide doğurur o zaman ceza artar...
  6. Onur NEZER İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10010
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hüseyin bey teşekkür ederim.. Resmi olarak para cezasını hangi kaynaktan bulabilirim..
  7. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    onaylı defterin bulundurulma zorunluluğu iş güvenliği uzmanı ile ilgili yönetmelikte geçer 6331 sayılı kanun kapsamında çıkartılan yönetmeliklere mualefetin cezası 1078 tl dir. isggm sitesinden yada google 6331 sayılı kanuna göre idari para cezaları diyerek bulabilirsiniz. ayrıca işveren onaylı defter almayarak iş güvenliği uzmanının mesleğini yapmasını engeliyorsa onunda cezası kanunun 26/1/b hükmü işletilebilir o zamanda 1671 tl cezası vardır.