1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işverenin tespit edilemeyen eksiklikler nedeniyle ceza ve uyarı alması

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ersin Topçu tarafından 6 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. Ersin Topçu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,

  Bir işveren diyor ki; İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimin tespit ettiği tüm eksiklikleri tamamladım. Ama Bakanlığın yaptığı denetimlerde tespit ettiği eksikliklerden dolayı uyarı veya ceza aldım. Bu cezayı paylaşmamız gerekmiyor mu ? Sizin tespit edemediğiniz eksiklikler yüzünden ben niye ceza yiyorum der.
  Bu konu hakkında görüşleriniz veya başına böyle bir olay gelen var mı ?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşverenin almış olduğu tüm hizmetler sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.ki risk değerlendirmesinde yoksa,yetersiz uzmanla çalışıyorsa ve bunun gibi nedenlere bağlı olarak çoğaltabiliriz ki etken faktördür.Temel ilke işveren zaten bu konularda hep isteksizdir.
 3. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışanların yapacağı dikkatsizlikleri de ortadan kaldırmakla yükümlüsünüz, çalışanın işyerinde kalp krizi geçirmemesi ile de yükümlüsünüz, işyerindeyken haşere fobisi ve haşere sokmasına karşı, tüm sinek, böcek, arıları ortadan kaldırmakla da yükümlüsünüz, de bakalım engelleyebiliyorsa engellesin... herşeyi ortadan kaldırabiliyorsa o zaman size rücu eder cezayı...
 4. ali osman pazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  51824
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Eğer OSGB bünyesinde teftiş'e yetkili makam olarak firmada yetkilendirildiyseniz , eksiklik bulunduğu taktirde sizin işverene bu konuda bir öneride yazılı olarak bulunmadı iseniz osgb talep edebilir ama ödeme zorunluluğu diye bir şey söz konusu değildir, o halde sözleşmeyi fesh edebilir işveren
 5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Burada işverenlerin İş Güvenlik Uzmanı alırken, sadece İş Güvenliği Uzmanı olmanın tek başına yetmediğini, ilave olarak;
  1-İş Güvenliği Uzmanlığı iş tecrübesi,
  2-Çalışma hayatındaki ofis harici (Şantiye, imalathane vb. gibi.) iş tecrübesi,
  3-İşe sahip çıkma (Yapılan işleri yerinde gözlemleme ve gerektiğinde doğru kararı verebilme),
  4- Üzerine düşenleri eksiksiz yapabilmenin (Dokümantasyonun eksiksiz olması.)
  5- Mezun olduğu bölümün önemi ortaya çıkıyor. Özellikle İş Güvenliği Uzmanları mezun oldukları konularda en iyi olma şansları var ama diğer meslek konularında zayıf kalıyorlar. Bu nedenle kendilerine göre başka meslekten mezun olan uzman arkadaşları ile kendi iş ortamını gözlemlemelerinin çok büyük faydası var. Bu sayede hem başka bir uzman gözüyle, hem de başka bir meslektaş gözüyle iş ortamı değerlendirilmiş oluyor.

  Bu nedenlerle firmaların İş Güvenliği Uzmanı işe alımlarında en ucuza çalışıp, işini tam yapmayan değil, yukarıdaki özelliklere sahip, piyasa fiyatında çalışacak uzmanlarla çalışmasının gerekliliği ortaya çıkıyor.