1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işverenler yeni iş güvenliği yasasina mesafeli

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 24 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işverenler yeni Iş Güvenliği Yasasına mesafeli Önadrm Haber Yeni yılla beraber 50 ve altında eleman çalıştıran işyerlerinde ış güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma şartının yürürlüğe girmesiyle tekrar gündeme gelen Yem İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası konusunda tartışmalar devam ediyor
    Demirci Duyarlar, ankete göre yasaya tam desteğin yüzde 141er seviyesinde kaldığını söyledi. Yasanın çalışanları güvence altına alması nedeniyle birçok açıdan faydalı olacağını belirten Duyarlar, ancak işverenler nezdinde yasanın yaptırımları tam bilinmediği için kafa kan şıklığı yarattığını açıkladı. Duyarlar, "Özellikle en çok tartışılan konulardan biri olan yasa gereği ış yen hekimi ve ış güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu, KOBİ'ler açısından ciddi bir maliyet artışı olarak yorumlanıyor, KOBİ'ler nezdinde zorlayıcı görülüyor" şeklinde konuştu. it t En büyük endişe maliyet artışı Yasanın getirdiği zorlayıcı yaptırımlar I nedeniyle, işverenlerin yasaya mesafeli durduğunu belirten Duyarlar, "Anket sonuçlannda 'kısmen' ve 'hayır' cevaplarının bu kadar yüksek çıkmasının sebebi, yasanın öngördüğü yaptırımlar ve yüksek ceza oranları dedi. Türkiye'de iş kazalarının en önemli sorunlardan biri olduğunun altını çizen Duyarlar, yasanın bu tür olumsuzlukların önüne geçmesi açısından faydalı olacağını belirtti. Duyarlar şöyle devam etti: 'Sık sık gündeme gelen iş kazalarının, bu yeni yasanın uygulanmaya başlamasıyla beraber önemli ölçüde azalacağını umuyoruz. Yasa çalışanların haklarının gözetmesi açısından oldukça faydalı olacak. İşverenler açısından ise maliyet artışı nedeniyle endişe yaratsa da özellikle iş kazalarının önüne geçeceği için uzun vadede önemli faydalar sağlayacak." İş güvenliği uzmanı sayısı hızla artıyor Yasa kapsamında yeni yıldan itibaren işyeri hekimi ve ış yeri güvenliği uzmanı bulundurmayan firmaları 1000 TL'den 80 bin TL'ye kadar para cezası bekliyor. Özlem Demirci Duyarlar, uzman ve hekim çalıştırmada kriterin çalışan sayısı ve tehlike sınıfı olduğunu belirtti. Bu uygulamanın ış güvenliği uzmanlığı mesleğine olan talebi önemi ölçüde artırdığına işaret eden Duyarlar. Yeni iş güvenliği yasası ile birlikte yeni bir istihdam alanı oluştu ve son 2 yılda en çok tercih edilen mesleklerden biri iş güvenliği uzmanlığı oldu. Elemanonline.net de aday profilimize baktığımızda ise iş güvenliği uzmanı sayısında ciddi bir artış gözlemliyoruz. 2012 yılında 8 bin 750 ış güvenliği uzmanı özgeçmişi bulunurken, 2013 yılında kayıtlı iş güvenliği uzmanı özgeçmiş sayısı 20 bını buldu" dedi.

http://www.medya73.com/isverenler-yeni-is-guvenligi-yasasina-mesafeli-yerel-basin-haber-286049.html

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      7,7 KB
      Görüntüleme:
      6.783
  2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    21 aralık sınavıyla yeni uzman olan A-B sınıfı uzman mühendis arkadaşlarım var.Şu an onlar da çok "mesafeli" ve şu an İş Güvenliği Uzmanlığı yapmayı düşünmediklerini ifade ediyorlar.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bazı a sınıfı uzmanlar ise düne kadar telaffuz etmedikleri edemedikleri rakamları şuan
    saati 75-100 liradan (aylık ort 13.500 tl-18.000 tl yapar) çalışıyorlar ve tabiri caizse paranın sıcaklığını hissediyorlar
    ama sonu nereye varır zaman gösterecek
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    doğrudur bende etrafımdan gözlemliyorum. işveren mesafeli, uzman mesafeli bu işi kim yapacak? :)
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    İşin özü "Risk almadan kazanç olmaz=Kazanç olmadan risk alınmaz"
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Kişi kendi mesleğini yaparken bireysel hatalarına karşı çeşitli risklerle karşı karşıya, fakat iş güvenliği uzmanı (bütün yapması gerekenleri yapsa bile) başkalarının hatalarından kaynaklanan risklerle karşı karşıya. yani risk çok fazla.
  7. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    şu an herkes mesafeli ;

-çsgb, -firma, -osgb, -isgu.

4 ana unsur. 4 bacak

bulunduğum koordinattan bakınca sonuç olarak ;

çsgb nin mesafeli olmasının sebebi ;

1_isg uzman ve osgb mantığının oturmasının beklenmesi

2_sınavdan sonra sözleşmelerin imzalanmasının beklenmesi,

3_seçim geçsin sonra sahaya ineriz mantığı

Bu duruma bağlı olarak hala o korkuyu, ateşleyici gücü, ivmeyi piyasalara yansıtamadılar.

Firmaların mesafeli olmasının sebebi ;

1_hele dur biraz zaman geçsinde

2_durduk yerde maliyetlerimizi artırmayalım

3_bize gelene kadar, ohooo

4_şimdiye kadar bir şey olmadı ki

Bu durum osgb lerin beklediği kadar talebin oluşmamasına sebep olmaktadır.

Osgb lerin mesafeli olmasının sebebi ;

1_ firmalardan henüz yeterli talep gelmemesi

2_şubat sınavından sonra yeni uzmanların sahaya çıkmasıyla sözleşmelerin en az 1000 tl düşük fiyattan imzalanmasının hesap edilmesi

3_firmalara baskı oluşturup kendi fiyatlarını düşürmeme çabası

Bu durum isgu ların ihtiyacı olanların fiyatları aşağı çekmesine, işi gücü yerinde olanların isg uzmanlığından soğumalarına sebep olmaktadır.

İsgu ların mesafeli olmasının sebebi ;

1_bu fiyatlara çalışılır mı

2_piyasa biraz yerini bulsun

3_ben zaten yapmayacaktım ki

4_şu an çalıştığım işle alakalı sıkıntım olursa başvururum.

Bu durum zaten talep olmayan isg uzmanlarının hayallerinin başka bahara ötelenmesine sebep olmaktadır.

Yani hayat kaldığı yerden duruyor.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Neden AB mevzuatının çoğu hayata geçmezken iş sağlığı ve güvenliği geçti? Çünkü İSG SGK'nın yükünü azaltacak bir uygulamadır. Bir çalışan kaza mı geçirdi, meslek hastalığına mı yakalandı, sakat mı kaldı? Geriye dönüp kayıtlara bakıldığında alınmamış önlemleri bulur, faturayı işverene çıkarırsın.

Yaklaşım proaktif. Yani önlem alınmadığında ileride olması muhtemel sorunları öngörüyorsun. Önlemler alındığında bu gelecekteki maliyetleri düşürecek.

Gerekli çalışmayı yapmayan şirketleri yıkımlar beklemektedir. Örneğin iş güvenliği uzmanı çalıştırmadığı veya uyduruk, kaydırık OSGB ve uzmanlardan kağıt üstünde hizmet alır gibi görünüp sistemin etrafından dolandığı anlaşılan firmalar, sadece kaza geçiren çalışanla ilgili tazminatları ödemek zorunda kalmayacaklar, bakanlığın keseceği cezalarla herhalde anahtarı devlete bırakıp işyerinden çıkmak zorunda kalırlar.

Kazalar olup duruyor. Merak ediyorum, şimdiki mevzuata göre işlemler yapılıp ne gibi cezalar yazılıyor. Uygulamaya başladılar mı acaba?
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Geçen sene mayısta teftişi yapılan tehlikeli sınıftaki bir firmaya bu sene ocak ayında 5.390 TL ceza geldi. Risk değerlendirmesi yaptırmamış olmak ve İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinden iki uygunsuzluk.

Normalde müfettişler tabii çok daha fazlasını yazabilirlerdi, bu da dediğiniz gibi firma için yıkım olurdu. Bende şunu merak ediyorum, eğer firma itiraz edip dava açarsa cezayı iptal ettirme şansı var mı? Teftişe geldiklerinde o yönetmelik çıkalı on beş gün olmuştu, hem de işveren o fabrikaya yeni taşınmıştı.
  10. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Kürşat bey,uygulamaya başlamadıkları belli.Bakanlık'ta 1.5 milyon işyerinin ve İş Güvenliği uzmanlarının elektronik ortamda kayıtları var.İstese bir tuşla hizmet almayan işyerlerinin listesini çıkarır. Sahaya gitmesine gerek bile kalmadan sırf uzmanı olmadığı için ceza uygulayabilir. Bakanlık işverenlerin isteğiyle bu işi yapmasını istiyor. Bu işi iyi niyet çerçevesinde yapmak istiyor. Ancak ben bu şekilde işverenlerin İSG hizmetini alacağını düşünmüyorum(Kurumsal işyerlerini tenzih ediyorum.)
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erhan Hocam, durduk yere yaptırım uygulamalarından değil de mesela bir kaza olduktan sonra sadece kaza inceleme kapsamında kalmayıp, işyerini tüm yasalar açısından denetleyip cezayı yapıştırmıyorlar mı diye merak ediyorum.
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Burada yazılanlara bakarak hem @Kürşat Olcay Kilim'in hem de @Erhan Çeliktürk'ün dedikleri sonuna kadar doğru.
    Bizde bir musibet bin nasihatten iyidir sözü vardır malum. Bu artık bizim damarlarımıza kadar işlemiş.
    Tamamen kültür olayı.
    Evet devletimizin istediği bu kanunun zorunluluktan çok insan hayatının önemi için uygulanmasını sağlamak. Zaten 2012 de yapılan iş müfettiş yardımcılarının alımları ile geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan denetimler de bunu gösterdi. Yasakçı zihniyetten çok, öneri sunan, doğru uygulamaları teşvik eden denetlemeler yapıldı. ( İş Teftiş Müfettiş Yardımcısı olan 2 arkadaşımdan da aynı şekilde geribildirimler aldım)
    Ama insanları bu şekilde yaşamaya alıştırmak kolay olmayacak elbette. Belki bir nesil veya sonraki nesilde ancak başarılı olunabilir bu yöntemle.
    Anadoluda bisiklet kullanan amcanın başını korumak için kask kullandığını bir hayat edin. İstediği yere ulaşana kadar ne kadar alay konusu olur. İnsanların bu algısı yıkılmadan işte işimiz zor. Onu yıkınca da zaten o güzel örnek dediğimiz Avrupa ülkelerinden de bu konuda eksiğimiz kalmayacaktır.
    Ben bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.
    Saygılar.
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    cezada bir yanlışlık var gibi.
  14. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Risk değerlendirme Yaptırmama : 3234 TL + 2 uygunsuzluk: 2x1078 TL = 5390 TL (2013 rakamları)
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    açıklamanıza göre o zaman doğru, fakat müfettiş oldukça insaflı davranmış.
  16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    nasıl olsa kaza vs. olsa sorumluluk, bela, İGU'da .
    İşverenlerinde nerden çıktı bu ek maliyet diye canı sıkkın.
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    2000 TL. ye belgesini vermek isteyen A veya B sınıfı, zekası gelişmemiş adamlarda var maalesef.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    uzmanlar açısından birçok risk var, şu aşamada yapmayacağım ama yapacak olsam 2000 liraya bırakın belgemi vermeyi yemek yemeye gitmem. herkesin aldığı riskleri etraflıca değerlendirmesi menfaatine olur.
  19. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    Arkadaslar 15 gundur arayis icindeydim. Bu soylediginiz rakkamlarin daha dusugunu de duymaya basladim.
    Burda o arkadaslari doyasiya rencide etmek isterdim. Lakin site kurallari geregi bunu yapamayacagimi hatirladim. kusura bakmayin beynimde kalacak bu tür kaba dusuncelerimden ötürü.
  20. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunun bir süreç olduğunun sanırım hepimiz farkındayız.çünkü iş sağlığı ve güvenliğini uygulamak bir kültür ve biz bu kültüre bir çok öğretide olduğu gibi ceza sistemi ile sahip olacağız.maliyet bindiren bir sistemin başka yolu yok.gerçi hep emniyet kemeri örneğini veriyorum:10 sene önce cezalar başlamadan kimse emniyet kemerinin varlığını bile hatırlamazken trafik polisleri denetime başlayıp ceza kesince(ben de ilk cezamı emniyet kemeri takmamaktan yemiştim...:(...)hepimiz artık en azından şehirlerarası yola çıktığımızda elimiz koltuğa oturur oturmaz kemere gidiyor.
    ne kadar işverenler bu işe mesafeli de olsa başlangıç sürecinde bol bol anlatacağız,bu işin bilincinde olup biz bilgilendirme yapacağız. zor ve yavaş süren bir süreç geçecek ama hem işveren hem çalışan adına ileride güzel günler göreceğiz umut ediyorum...