1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işverenlerin(maden ve inşaat) yüzde 80'ni iş sağlığı güvenliğine karşı çok duyarsız!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bakan Faruk Çelik: “Ermenek'te 4 firma arasında gizli sözleşme olduğunu tespit ettik”
  [​IMG]

  YASİN KILIÇ
  11 Kasım 2014, Salı 20:10
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde maden kazasının yaşandığı Ermenek’te dört firmanın arasında gizli bir sözleşme olduğunu bizzat işçilerden tespit ettiklerini açıkladı. O bölgede bulunan işçilerden Alo 170 hattına yoğun şikayetler yapılmadığının saptanması üzerine inceleme başlattıklarını söyleyen Çelik, “Bunun nedenini araştırdığımızda oradaki 4 şirket arasındaki bir gizli işbirliğinin getirmiş olduğu sıkıntılı bir durum. Bunun aydınlatılması için çalışmalarımızı yapıyoruz." dedi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Ermenek’te yaşanan maden kazası ile ilgili itirafları TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na damgasını vurdu. Bakan Çelik, o bölgede bulunan 4 maden şirketinin aralarında gizli bir anlaşma yaparak, işçilere baskı uyguladıklarını söyledi. Bu durumu “son derece çirkin bir yaklaşım” olarak nitelendiren Çelik, konunun üzerine gittiklerini savundu. Bölgedeki madenlerde 180 işçinin çalıştığını; ancak Alo 170 hattına iş güvenliği ilgili herhangi bir şikayetin gelmediğini iddia eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, bunun nedeninin bölgede bulunan 4 maden şirketinin aralarında yaptığı gizli anlaşmadan kaynaklandığını ifade etti.

  28 Ekim’de Karaman’ın Ermek ilçesinde yer altı suyunun maden ocağına girmesiyle meydana gelen kazada 18 işçi içeride mahsur kalmış ve 2 işçinin cansız bedenine ulaşılmıştı. 16 işçi ise hala ulaşılmaya çalışılıyor.

  2014'TE 128 MADENDE EKSİKLİKLER NEDENİYLE DURDURMA YAPILDI

  Madenlerle ilgili çift yol bağlantısı olmadığı için 83 durdurma yaptıklarını vurgulayan Çelik, "Çift yol bağlantısı hava bir yerden gelecek diğer yerden çıkacak. Bu olmadığı sürece bu yol, öncelikle çift yol açılmadığı sürece burada üretimin yapılmaması gerekiyor. Yapmışlar, 83'ünü durdurmuşuz. Mekanik havalandırma olmadığı için 32 durdurma yapmışız, yedek havalandırma olmadığı için 25 durdurma yapmışız, yedek jeneratör kaynağı olmadığı için 11 durdurma yapmışız, bunların ilaveten bi de Maden Genel Müdürlüğü durdurması var. Ekipman olmadığı için, anti grizu ve alev sızdırmaz ekipmanlar kullanılmadığı için 96 durdurma, merkezi izleme sistemi olmadığı için 108 durdurma, solunum ve canlandırma ekipmanı olmadığı için 15 durdurma, 2014'te ise madenlerde kömür madenlerinde 128 durdurma. Eksiklikleri giderildikten sonra bunlar tekrar açılıyor. Kömür madeninde kapatma diye bir şey olamıyor. Kapattığınız zaman orası çalışıyor, oksijenle bütünleşiyor, bazı yerlerde yanıcı ve başka riskler oluşturuluyor." açıklamasında bulundu.

  “YÜZDE 80'LERİ AŞAN İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİNE KARŞI DUYARSIZLIK TABLOSUNUN ÇOK AÇIK VE NET GÖSTERGESİ”

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çağdaş bir yasa yaptıklarını belirten Çelik, "Bu yasanın mutlaka eksiklikleri vardır ama AB süreciyle uyumlu son derece önemli bir yasa. Uyguladığımız alanlarda sıkıntı var uyguladığımız alanlar henüz o normlarda ve değerlerde alanlar olmadığı için yasa ve uygulama alanlarında bir sıkıntı var. Denetimler yapılıyor. Ekim ayında 2 bin 79 inşaat alanı denetlendi. Bunun bin 610'u iş sağlığı güvenliği açısından durdurmayı gerektiren durum arz ediyor. Bu bize inşaatlarımızın hangi noktada olduğunu, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki algımızın hangi noktada olduğunu gösteriyor. Bu kadar olaylar, hadiseler, dayanılmaz acılar oluyor. Ekim ayında denetim yapıyorsunuz, Bakanlık olarak karşımıza 2 bin 79 inşaat alanından bin 610'unu durduruyorsunuz. Bu yüzde 80'leri aşan iş sağlığı güvenliğine karşı duyarsızlık tablosunun çok açık ve net göstergesidir." diye konuştu.

  SURİYELİLERE VERİLECEK KİMLİKLER

  Öte yandan Faruk Çelik, Suriyelilere tanımlama kimliği denilecek bir kimlik verileceğini açıkladı. Göç İdaresi Yasası olduğunu, yönetmeliğin çıktığını ve bu konuda Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç olduğunu belirten Çelik, "Bunlara geçici bir kimlik, tanımlama kimliği denilecek bir kimlik verilecek ve bunların açık iş denilen pozisyonlarda mevcut açık iş pozisyonlarında da çalışan bizim işçilerin yüzde 10'unu aşmayacak şekilde çok ince ve teknik bir çalışma yapıyoruz. İşçi bulmakta iş gücü temininde zorlanılan, bulunamayan bütün illere dönük açık işler var. Oraya dönük bir çalışmadır. Mevcut iş gücümüzü, mevcut iş gücü talebine, kendi ülke insanımızın vereceği cevabı etkilemeyecek bir çözüm arayışı içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum." diye konuştu.

  Kaynak:ZAMAN

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   37,4 KB
   Görüntüleme:
   6.019
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]
  :)