1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işverenlerin risk analizlerini kendileri yapmaları hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Gözde kabtan tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Forumda bazı yerlerde risk analizlerini işverenlerin kendilerininde yapabileceği yada yaptırıp kendi yapmış gibi imza atabileceği söyleniyor. Bu konu çok kafamı karıştırdı. Lütfen bilgisi olan birileri yardım edebilir mi? Birde yapılan bu risk analizinin prosedürü nedir yani risk analizini yap imza at işverene ver midir olay? Prosedür nedir bakanlığa bildirmek mi gerek tecrübeli arkadaşlardan yarım istiyorum
  2. turkerates İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşverenin uzmanlık belgesi varsa kendisi yapabilir.prosedür olarak örneğin az tehlikeli bir iş yeri için herhangi bir olumsuz durumda 6 yıl sorumluluk imza atan uzmandadır.
  3. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ''(2) 10`dan az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk
    değerlendirmesini işveren kendisi yapabilir'' maddede uzmanlık belgesi falan demiyor ama
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayır işverenin Risk Analizini kendisinin yapması için uzman olmasına gerek yok...

Risk analizi yönetmeliği
    İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
  5. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    "Yaptırı" büyük ihtimal bir uzmana yaptırır. piyasada meslektaşlarımız teknik destek elemanı, iş güvenliği danışmanı gibi ünvanlarla imza atıyorlar..
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yapar ve yaptırır,bunun için ekip kurar bakın ekipte kimler var..parça parça değil risk değerlendirme yönetmeliği bir bütündür ve bütün olarak okuyun..
  7. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kendisi yapacak olsa biz hayrına mı o kadar zahmete katlanıp uzman olduk, pardon henüz olamadık mayıs sınavından sonra insallh..:)
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bütününden önce orayı iyi okumak lazım arada veya bağlacı var...

netice itibariyle risk analizini ekibi kendisi kurarsa işveren kendisi yapabiliyor. ben her gittiğim firmada bunu işverene izah edip, nasıl yapacakları konusunda kendilerine danışmanlık hizmeti verdiğimizi anlatıyorum. Doğrusu böyle olmalı bence
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşveren tehlike nedir risk nedir ve işletmesine uygun risk değerlendirme yöntemi bilmez.birde bilgisayarda raporlamıya bilmez ve/veya uğraşmaz..bu dediğin hayalcilik en fazla mühendisinin yada orta düzey uzman olmayan yöneticisinin üzerine yıkar..nerden mi biliyorum bi dünya mail geliyo bana ve diyorum arkadaşlar patrona söyleyin bu işten anlayan erbabına yaptırsınlar..
  10. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    market sahibiyle konuştum biz bi arkadaşla anlaştık 10 market sahibi kişi başı 50 liradan 500 liraya yaptırdık .O bize danışman oldu sadece bizde kendi imzamızı vurduk altına dedi olay bumu dur !!!!:(
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Danışmanlık bile uzmanla anlaşırsın o zaman başlar nasıl mı?uzmanları anlatan yönetmelikte anlatılır danışmanlık ve rehberlik yapar diye..resmiyete bakar savcı hakim müfettiş..danışmanlık ney miş öyle patron zaten biliyo diyoruz patrona ne danışmanlığı yapacak ki..herşey mevzuatta var asıl danışılacak yer türkiye mevzuatıdır..o da İSGforumda var..:)
  12. Lale Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet bence de bütün olarak okumak gerekir, bizim işimiz bu zaten!!! bu maddenin devamında bizi 38. maddeye yönlendiriyor ki burada ekibin ne zaman kurulması gerektiği ve bu ekip içinde ''uzman'' ve ''işyeri hekimi''nin ne zaman dahil olması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiş!!!
    Yürürlük
    MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren
    iki yıl sonra,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl
    sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı
    tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.
  13. Saime Soyarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6 yıl örneği nereden çıktı acaba? o_O
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    az tehlikeli sınıfta risk analizinin geçerlilik süresidir.
  15. Saime Soyarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir ' deki 6 yani :)

Az tehlikeli sınıfta 6 yıl sorumluluk uzmandadır. Ne kadar doğru bir yorumdur açıkçası bilemiyorum. Belki de "tüm koşullar aynı kalmak koşuluyla" ibaresini eklemek gerekir.
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    zaten koşullar değiştiğinde analizi yenilemek gerekiyor, birde sizden sonra göreve başlayan uzmanında eksiklikleri görüp tamamlaması gerekecektir diye düşünüyorum.
  17. Lale Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bence de sözleşme yapan uzman yeni bir inceleme yaparak raporu revize etmelidir ve altına imzasını atmalıdır. hem sorumluluk her halukarda işverende değil midir?
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bunu ben böyle açıklıyorum zaten işverenlere, yapabilirsin kendin ama nasıl yapacağını bilmediğin için ben sana danışmanlık hizmeti veriyorum diyorum... 50 nin üstü tehlikeli+çok tehlikeli için zaten uzman ve hekim şart kurul kuracaklar ama 50 altı için uzman+hekim zorunluluğu temmuzda gelmesine rağmen analiz+eğitim+ADP zorunluluğu yılbaşında başladı, dolayısıyla dış hizmet alımı hükmüne atıfla danışman olarak biz analizi hazırlayıp işverene ve risk ekibine imzalatıyoruz...

bilgilendirmeyi net olarak yapmak bence iş etiğine uymak için çok önemli, o yüzden bunun üstüne çok basıyorum görüşmelerde... ;)
  19. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Danışmanlık hizmeti vermede sıkıntı yok. Gelirinizide beyan ettiniz mi hiçbir sorun kalmaz.
  20. Hanife Anbar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Günaydın arkadaşlar , iyi çalışmalar diliyorum hepinize...

Risk analizi hakkında sorularım olacak.Fikirlerinizi ve önerilerinizi rica ediyorum...

30 kişilik istihdama sahip,tehlikeli işler sınıfında bir işletmeyiz ve dışarıdan ISG danışmanlığı almaktayız.

C sınıfı uzman olan ISG danışmanımızın (danışmanlık firması tarafından bize yönlendirilen)
    iş dalımızla ilgili herhangi bir altyapısı yok ve 1 defaya mahsus yaklaşık 20 dak. lık bir gözlemin ardından 6 haftadan beri risk analizi değerlendirme raporunu beklemekteyiz kendilerinden.Defalarca düzeltmeler yaptırıldı makineler konusunda..

Örneğin hurdayı dışarıya göndermekteyiz .
    Bizde olmamasına rağmen plastik kırma makinesi ilk gelen raporda vardı ve termoform vakum makinesi yerine enjeksiyon pres yazılmıştı rapora. - ki her birimde kullanılan makine ve aletler konusunda bilgileri göndermiştim.

Değerlendirme raporu tarihi 29.03.2013 bize teslim tarihi 08.05.2013 ve risklerle ilgii terminlerde 06.05.2013 olan termin tarihi var.Riskli durumu iyileştirmek için tanınan tarih raporun teslim tarihinden önce !

Ek olarak;
    * Atık Yönetimi Risk Değerlendirme Tablosu altında imza bölümü düzenlenmiş ama ,
    * Üretim Alanı Risk Değerlendirme Tablosu altında imza bölümü yoktu raporda ?
    Bunun normali bu mudur,yoksa sorumluluktan kaçınmak için mi bu şekilde yapılmış olabilir?
    * 30 kişilik istihdam için bu konuda sahada iyi gözlem yapabileceğine inandığımız için atama yolu ile çalışan temsilcisi ve destek
    personeli tanımladık biz. ISG uzmanı olan kişi sizin için gerek yok dedi,doğru mudur?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim,iyi çalışmalar...

Hanife ANBAR
    Kalite Yön. Sistem Sor.