1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işverenlerin risk analizlerini kendileri yapmaları hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Gözde kabtan tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle Risk ekibinin kurulması için destek elemanı, çalışan temsilcisi ve üretim şefi şart... sadece çalışan temsilcisi işçilerin yarısından fazlasının katıldığı bir seçimle adaylar arasından seçilerek gelir, yani onu siz atama kanalıyla getiremezsiniz...

ISG uzmanı, sizin için kurul kurulmasına gerek yok demiştir diye düşünüyorum, yoksa risk ekibinde bu isimler zaten varlar...

Risk değerlendirme tablosunun altına, yukarda ve risk analizinin girişinde adı geçen herkes imza atmalıdır...analiz tablolarının hepsinin altına ayrı ayrı kapakta adı geçen herkes tekrar imzasını atar bilgiyi aldığına dair...

Danışmanla çalışmayı bırakın derim, zaten temmuzdan sonra uzman ve hekim ile sözleşme imzalamak zorunda kalacaksınız, şimdiden sözleşme imzalamaya bakın (isgkatip.gov.tr'den)... bu sözleşmeyi yapmadan uzmanın hiçbir sorumluluğu olmaz, zaten uzman olarak da hazırladığı hiçbir evrağın altına imzasını atmayacaktır danışmanlık yaptığı için....
  2. Hanife Anbar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Deniz Bey merhaba,

Zaman ayırıp cevap verme nezaketi gösterdiğiniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar diliyorum...

Saygılarımla,
    Hanife ANBAR
  3. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hanife Hanım merhaba,
    Ben de Deniz Bey gibi düşünüyorum, siz bu kadar önem gösterip uygunluğu atlamamak adına elinizden gelenin fazlasını yapıyorsunuz ve sonuç istediğiniz gibi gitmiyor. Bence de uzman ile sözleşmeli anlaşma yaptığınızda durumun daha farklı olacağına inanıyorum.

Risk değerlendirme raporunun her sayfasında risk ekibinin imzasının olması, bu riskleri gördük ve kabul ettik anlamına geldiği için önemlidir.

Birde şunu belirtmek isterim ki, makine mühendisi olanımız olsa bile hiçbirimizden tüm makineleri bilmek, ezbere risklerini saymak beklenmemelidir, ama o makinenin işleyişini anlamak, risklerini öğrenmek ve çalışandan dinlemek ve düzgün değerlendirmek zorundayız. Öğrendikten sonrada düzgün ve doğru yazmakta gereklidir tabi :)

kolaylıklar dilerim
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Hanife hn.
    Uzmanınızı değiştirmenizi öneriyorum, bahsettiğiniz sorun ve aksaklıklar bir uzmanın yapmaması gereken şeyler,maksat yapmak olsun...
    Tipik, bizimde karşılaştığımız gibi bizden rapor isteyip onu değiştirmeden firmalara sunanlardandır. Sizde o makina yok ise onu risk analizinde değerlendiremez; teslim tarihinden önce termin tarihi olamaz,termoform vakum makinesi yerine enjeksiyon pres yazılamaz....
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Aklıma takılan bazı sorular var.
    Şimdi madem işveren kendi risk değerlendirmesini kendisi yapabiliyor. Peki Risk Değerlendirmesi için mevzuat;

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

demiyor muydu? O zaman işverenin kendi başına yaptığı risk değerlendirmesinin geçerlliği yine bu yönetmelik madde 6 1. bendine göre sağlanmamış olmuyor mu?
  6. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    merhabalar iş verenlerin kendileri analiz yaptığı taktirde çalışanlarının eğitimleri nasıl olacak ve sertifikaları nasıl alabilecektir bununla ilgili bilgiye sahip olan var mıdır?
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tugba, teslim tarihinden önce termin tarihi niye olamaz? Ekseiklikler ve iyileştirmeye açık alanlar kısa sürede giderilmiş tekrar değerlendirilmiş ve rapora işlenerek teslim edilme ihtimali de var. Yanlış algıladığımız bir durum mu var acaba
  8. Mücahit Emin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba işinizi kolaylaştırabilecek bir risk modülü ile çalışmak isterseniz benimde bir süredir üzerinde durduğum , risk değerlendirme ve analizi sistemi oldukça profesyonel olan bir sistem var. Risk değerlendirme sistemi çok detaylı ve pratik olmakla beraber programın sadece küçük bir kısmını oluşturuyor biraz inceledim iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine otomasyon sağlayan ve aynı zamanda ortak sağlık güvenlik birimleri için hazırlanmış bir web entegrasyon modülü . İncelenmesi faydalı olabilir.

http://www.isges.com.tr/isg-yazilimi/
    http://www.isges.com.tr/osgb-yazilimi/
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ali,
    Risk analizini tamamlayıp teslim etmeden, termin tarihi nasıl yazılabilir ki? Kimin nasıl nezmn yapacağı bilinmiyorken bu yazılamaz,ilk önce raporu teslim edecen ki, ilgili kişiler inceleyip konularla ilgili aksiyona,fiyat araştırmalarına başlayarak program oluştursun ve ona göre termin versin.
  10. GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.(risk değerlendirme yönetmeliği) Yani işveren isg uzmanı işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu kanunun 38.maddesine göre tanımlanmıştır.50 altı çalışan bulunduran işveren çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta ise kendi yapabilir temmuz ayına kadar.Ama temmuz ayından sonra hem işyeri hek.hem de uzman bulundurmak zorunda... ve risk analizini bu 2 uzmandan danışmanlık alarak yapması gerekir.
  11. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tuğba Merhaba,
    Fiili durum ne ise ona göre riayet edilir. Risk analizleri bir gün süüreceği gibi haftalarca da sürebilir. Çok sayıda risk tespit edilmemiş veya calısmalar devam ederken basıt ve o an giderilecek riskler olabilir. İyileştirmeler, değerlendirmelere parelel olarak da gidebilir sonucta ekip olarak yapıyorsunuz. Bu da mümkündür. Senin dediğin şartların gerçekleşmesi de mümkündür. Tarihi fixlememek gerek.

Risk değerlendirmeleri bölümlere ayırdığımızda tedbir ve tavsiyeler uzun vadede zaman, proje yatırım ve maliyet gerektirdiği durumlarda ;

ilk tespitlerden sonra zayıf ve güçlü yönler belirtilir gerekli aksiyonlar sorumlu planlama tarihleri açıklanarak ilk teslim yapılır. Düzeltici faaliyetler belirli aralıklarla gözden geçirilerek aksiyonların plan dahilinde yürütüldüğü kontrol edilir.

ikinci değerlendirme olarak termin tarihleri tamamlanmış iyileştirme sonuçlarının yeterliliği, etkinliği, yapılıp yapılmadığı veya ek önlemlerin gerekip gerekmediği sorgulanarak ikinci bir değerlendirmeye tabi tutulur. Eğer diğer risklere göre alınan faaliyetler de aynı değerlendirme ile yeterli ise risk değerlendirme raporu revize edilerek nihai teslim tarihi ile rapor teslim edilir. Şayet aksiyonlar yeterli ve etkin değilse, seviyesi yüksek çıkmış ise sonuc alınana kadar aksiyon planları yapılır.

Eğer Rd ler uzman tarafından yapılmış işe alınacak önlemlerin etkinliği yeterliliğinin değerlendirmesi de (tekrar değerlendirme) uzman tarafından yapılması taraftarıyım. Diğer türlü ilk bölümleri uzman, ikinci ve sonraki bölümlerin değerlendirmelerini ekip'e işverene havale edilirse alınmıs aksiyonların yeterliliği gerçekci ve etkin olmayabilir. Bu şekilde bir uygulama ise, evet dediğin gibi teslim tarihi termin tarihinden öncedir.
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Katılıyorum sana Ali,ancak burada firmada olmayan makinayı r.d de gösteren bir uzmanın çalışmasından bahsediyoruz (!) risk değ. sürecinde acil alınması gerekenler varsa ok,ancak tamamını sen tebliğ etmemişin,sonra termin istemişin ki acaba görüşülmüşmü ilgililerle... ya neyse ne ,en nihayetinde nelerin olmaması konusunda hmefikiriz meslektaşlarımızı doğru yönlendirmeliyiz.
  13. gamzetopkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim de sormak istediğim bir konu var, yeni mevzuata göre;

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

verilebilir. Bu durumda 50 kişi altı yerlerde iş yeri hekimi olmadığına göre, eğitim sertifikasını nasıl vericez.
    iş yeri hekimi imzası olmadan eğitim geçersiz mi?? bilgi verirseniz sevinirim
  14. berna birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Peki Gözde Hanım eğitim işini nasıl hallettiniz??
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    10 dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için risk değerlendirmesi süresi ne zaman başlar, ya da başlamış mıydı ?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kanun çıkar çıkmaz başlamıştır..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---
  17. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    Arkadaşlar şimdi tehlikeli sınıfta işyeri hekimi olmadan risk değerlendirmesi yapılamaz mı? Ben risk değerlendirmesini yapsam daha sonra işyeri hekimi de geldiğinde onun için ayırdığım yere imzasını atsa olmaz mı? İlla ki hekimle paslaşarak mı yapmak gerek?

Ve hekim eğitim veriyor mu? Tüm eğitimleri ben vereceğim herhalde değil mi?

Teşekkürler.
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    ***İSG Kanunu***
    İşverenin genel yükümlülüğü

MADDE 4 – (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
    c-) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

Çalışanların eğitimi

MADDE 17 – (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

(2) Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.

(3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

(4) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe başlamadan önce, söz konusu kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir. Ayrıca, herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

(5) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz.

(6) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, iş sağlığı ve güvenliği risklerine karşı çalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar.

(7) Bu madde kapsamında verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır. Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması hâlinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir.

*** İSG Uzmanlarının Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakk. Yönetmelik***
    İş güvenliği uzmanlarının görevleri

MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

b) Risk değerlendirmesi;

1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

*** İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Pers. Görev Yetki ve Sorum. Hakk. Yönet.***

İşyeri hekimlerinin görevleri

MADDE 9
    b-) Risk değerlendirmesi;

1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

2) Gebe veya emziren kadınlar, 18 yaşından küçükler, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı olanlar, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, malul ve engelliler, alkol, ilaç ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi özel politika gerektiren grupları yakın takip ve koruma altına almak, bilgilendirmek ve yapılacak risk değerlendirmesinde özel olarak dikkate almak.

***ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK***

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

(3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

Eğitimin temel prensipleri

MADDE 12 – (1) Eğitimin verimli olması için, eğitime katılacakların ihtiyacı olan konuların seçilmesine özen gösterilir. Eğitim, çalışanların kolayca anlayabileceği şekilde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenir.

(2) Eğitimler çalışanlara bireysel ya da gruplar halinde uygulanabilir.

(3) Çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sahip olması gereken bilgi, beceri, davranış ve tutumlarının ayrı ayrı ve ölçülebilir bir biçimde ortaya konması esastır.

(4) İşverenin kendi belirleyeceği bir yöntem ile bireysel seviye tespiti yapılarak çalışanların eğitim öncesi seviyesi ve Ek-1’de yer alan konular dışında almaları gereken eğitimler belirlenir.

(5) İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri; çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik davranış değişikliği sağlamayı ve eğitimlerde aktarılan bilgilerin öneminin çalışanlarca kavranmasını amaçlar.

(6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.

(7) Çalışanlara işe başlamadan önce verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri hariç olmak üzere, Ek-1’de birinci bölümde belirtilen genel konular işverence gerekli ve yeterli sistemin kurulması halinde uzaktan eğitim şeklinde verilebilir.

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

***Risk Değerlendirme Yönetmeliği***

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.