1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri denetimlerinde müfettişlerin aldığı aksiyonlar ve davranış manifestosu hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve MerveUngoren tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bugün müfettişlerin firmamıza bir denetimi daha oldu. kesinlikle ceza yazma psikolojisiyle geliyorlar. bu durumda biz bence büyük risk altındayız. çünkü her şey onların istediği gibi olsun istiyorlar. risk değerlendirmesi yöntemine kesinlikle karışıyorlar ve onların istedikleri yöntem olsun istiyorlar. risk değerlendirmesi yöntemlerinde bana standartları kullanmam gerektiğini söylediler.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hangi standartlar ve hangi yöntem öneriliyor...kendileri yayınladıkları rehberlerde 3T yöntemi harici bir yöntemden bahsetmedilerki...
  3. ggulnur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97060
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    denetım de istenen listeyi gönderme imkanınız var mı teşekkürler :)
  4. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gülnür hn daha önceden yayınlamıştım ama size mail atarım. Erkan bey yönetmelikte hiçbir şeyden bahsetmediklerini kabul ediyorlar. genel risk değerlendirmesi yapılcağı zaman kinney metodu, otoklav (büyük kauçuk malzemelerin pişirildiği otoklav) ise FMEA yöntemi, makineler var ise TS 13849 standardını istiyorlar ki TSE den ben baktım bu standart yürürlükten kaldırılmış. TS 12100 standardı, TS 13489 standardı, TS 31100 Standardı. patlamadan korunma dökümanı için kesinlikle zone hesabı istiyorlar. TS 60079 10 - 1 - 2 standardı. hesaplanan zone'lara göre seçim yapılcakmış. tek tek hesaplancak yani. otoklavı FMEA yöntemiyle yaptım ama beğenmediler. yanlış buldular. özellikle risk değerlendirmesi raporu istiyorlar. yani tek risk değerlendirme prosedürü ve tehlike ve risk tablosu, DÖF'ler yeterli değil. rapor oluşturulacakmış. ve bunun bir örneği yok dedim. yapcak birşey yok dediler. bazı büyük firmalar yapmış dediler.
  5. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    firmanız hangi sektörde çalışıyor biraz bilgi verebilir misiniz?
  6. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha önceki konuşmamda da belirtmiştim. kauçuk sektörü.
  7. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Kimya sektörü galiba çok kasıyorlar kassınlar ama bakanlık olarak isggm olarak bir yol göstersinler daha yönetmelikler tam çıkmamışken ne neyi nasıl yapıldığına dair yönerge tebliğ vs bunlar yokken nasıl böyle katı davranıyorlar ilginç
  8. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet çok değişik. ilo toolkit e göre rkimyasal maruziyet risk değ. istediler. yaptık. 5x5 matrisini istemiyorlar. patlamadan korunma dökümanı için zone hesabı istiyorlar. risk değerlendirmesi raporu istiyorlarki örneği yok bunun. ben açıkça söyledim. hiçbri örnek yok bakanlığın yayınladığı birşey yok nasıl yapmamızı bekliyorsunuz dedim. tek dedikleri sizde haklısınız
  9. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    e madem istiyor gösterseydi bir tane ornek rapor bunudamı yapmıyor.
  10. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet örnek yok gösteremiyoruz dedi :/
  11. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Merve Hanım yaptınız ve müfettiş onayından geçen dökümanları yayınlarsanız (firma bilgilerini silip) aynı sektörde uzman arkadaşların da zor duruma düşmesini engellerken bir çok da hayır duası alırsınız şimdiden teşekkürler.
  12. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    böyle bir rapormu acaba istedikleri forumdan bulmustum bunuda

Ekli Dosyalar:

13. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunun biraz daha geliştirilmişi sanırım. birde asla 5x5 matrisi olmayacak :)
  14. Ne istediklerini kendileri bir bilseler. Her şeye bir kulp takıp ceza yazmak adetten oldu artık.
  15. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sanırım kestikleri cezadan prim alıyorlarmış rüşveti önlemek amaçlı. böyle duymuştum. ne kadar doğru bilmem
  16. Yazık ama ya gerçekten emeğimize yazık, bu denetimler zaten günah keçisi ilan edilen İSG Uzmanlarını zor durumda bırakıyor. İş verene karşı yazılan cezanın hesabını bizler vermek zorunda kalıyoruz. Sen bir yıl çalış, çabala didin dur. Bakanlık gelsin bir ceza yazsın ve tüm karizma yerle bir olsun.
  17. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    e buda rüsvetin resmi şekli olmuyormu trafik polisleri gibi.
  18. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Ki bu çalışmanın da alınacak önleminde sonu yok (diyoruz ya sen işini düzgün yap gerisi kolay hiç öyle olmuyor)...Trafik polisi gibi araba da mutlaka bir eksik bulacak ceza kesecekse keser o yüzden adamlara padişah gibi davranılıyor.Buradan da isg uzmanlarıda çoğalıyor bu arada sen sorumlu oluyorsun cezadan başkasına gözü kayıyor işverenin artı daha düşük çalışan isg uzmanı da varken piyasada SONUÇ AYAKLAR ALTINDA BİR İGU MESLEĞİ
  19. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey İsg derneğinin durumdan haberi var mıdır? Bakanlıkla bir şekilde temasa geçilebilir mİ ? Sanayi denetimlerden büyük bir hoşnutsuzluk duyuyor.Denetimlerde bakanlığın açıklığa kavuşturması gereken çok konu var.
  20. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende her an bekliyorum denetim. Sivas'talar müffettişlerin bir kısmı.boyahane olan her yerde patlamadan koruma dökümanı istiyorlar.eğitimleri kabul etmiyorlar.sunumların çıktılarını dosyada görmek istiyorlar.

Ekli Dosyalar:

• 5.doc
      Dosya Boyutu:
      28 KB
      Görüntüleme:
      533