1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri denetimlerinde müfettişlerin aldığı aksiyonlar ve davranış manifestosu hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve MerveUngoren tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Buket hn. bizde de eğitim katılım formuna dahi akmadılar. yıllık eğitim planına bakmadılar. varsa yoksa patlamadan korunma dökümanı 5x5 olmayan risk değerlendirmesi. müfettişten müfettişe de değişiyor denetimler
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Emekli baş iş müfettişinden patlamadan korunma hakkında slayt...

Ekli Dosyalar:

3. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ULUSAL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONSEYİ şeklinde bir konsey var. Bu konseyin görev tanımlarını incelerseniz orda size yardımcı olabilecek birileri var gibi görünüyor, en azından denetimle ilgili problem yaşandığında. Görüş bildirme den falan bahsediyor. Tabi tam olarak bilmiyorum nasıl çalıştıklarını çok yeni çünkü.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/02/20130205-3.htm
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani biz de Uşak bölgesinde ciddi bir denetimden geçiyoruz ama, daha ceza yazma amacıyla gelen bir müfettişe rastlamadık... :)
  5. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizin adınıza çok sevindim Deniz Bey :)
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Darısı başınıza inşallah Merve Hanım...
  7. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Amin :)
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir kere bahsettiğiniz ağır sanayi içinse güvenlik raporu ve büyük kaza önleme politikası hakkında,uygulaması ve diğer hususlarda yönetmelik vs. çıkarmaması yada çıkmaması denetimler öncesi büyük handikap.İş Müfettişlerimiz denetimlerinde profesyonelce davrandıklarını düşünüyorum ve öyle olmak zorundalar.fakat bakanlık yayınları yetersiz kaldığını düşünüyorum.patlatma dökümanı hazırlama konusunda rehber hazırlanmıştır şablon olarak ama bu rapor ciddi tecrübe ve bilgi ister bu raporun ciddi kişi yada kurumlarca hazırlanması lazım.diğer hususta risk analizleriniz döküman ve analiz kısmını iyi hazırlayın yönteminizi işletmeye göre iyi seçin..genelde kinney ve fmea ve de çeklistleri önerdiklerini biliyorum...her işletmeye yada işe 5x5 de uygulanacak diye bir kural yok..risk değerlendirme yöntemlerini iyi analiz edin,bilin ve işletmenize uygun yöntemi belirleyerek raporlarınızı hazırlayın..

Eğitimler;

1-Eğitim Künyeniz olsun;eğitiminizi tanıtın ve eğitim haber formu düzenleyin.
    2-Eğitim katılım formu olsun,
    3-eğitim katılım belge yada sertifikası düzenleyin,
    4-Eğitim müfredatınız olsun,
    5-eğitim sunumunuz olsun,
    6-eğitim ölçme ve değerlendirmelerinizi yapın puanlama yapın ve başarı ortalamasını not edin,
    7-tüm bunları bilgisayar ortamında işverene teslim edin..gerekirse eğitimlerinizi foto ile belgeleyin.
  9. masked35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İyi günler arkadaşlar;

Konuya çok müdahil olmak istemiyorum. Risk Değerlendirmesi tartışmasını kendi aranızda devam etmelisiniz diye düşünüyorum. Tartışmalar kişileri hep geliştirmiştir. Fakat çok büyük bir yanlışı düzeltmek isterim. İş Müfettişleri cezalardan pay veya prim almazlar. Bunu söylemek emin olun ki çok büyük bir hakarettir. Taktir edersiniz ki bu sözler sizlere sarf edilse tahammül etmeniz zor olurdu diye düşünüyorum. Ayrıca prim usulü çalışmayan kişilerin daha çok ceza yazalım gibi bir isteği olması makul olmaz. O işi yapan insanların incelediği iş kazalarının sayısı bizim yaşımızdan tecrübemizden kat kat fazladır. Gördükleri ağlayan eşler evlatları bizlerin gördüğünü hiç sanmam... Denetimin stresi ve yorgunluğu size bunları söylettiğine inanıyorum. Ve umarım sonrasında dediklerinizin haksızlığını sizler de kabul edeceksinizdir. Bir kişi daha ölmesin diye yapılan bir işten, size yaptıgınız yanlışları veya yanlış olabilecek şeyleri söyleyen kişilerin ne gibi başka bir yararı olabilir ki...

Bu düşüncenin sağlıklı bir düşünce olduğuna inanmıyorum. Stresinizi ve yorgunluğunuzu attığınızda bunun size denmiş olsa ne büyük bir ayıp olacağını düşünmenizi isterim.

Ayrıca kazalar sonrası iş güvenliği uzmanlarının da cezaevlerine alınmaya başlandığı düşünülürse size bir kötülük etmiş olduklarını sanmam :) .. Yine de bir düşünün isterim...

İyi çalışmalar dilerim herkese...
  10. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Masked 35 .Bakanlığın çalışmalarını izleyen ve bilen bir intiba yarattınız üzerimde. Söylediklerinize katılıyorum ancak bakanlığın yaptığı denetimlerde risk değerlendirmesi metodları konusunda bir belirsizlik var ,sektörlere göre risk değerlendirmesi yöntemleri bakanlıkça yayımlanmadıkça hangi sektörün hangi metodu kullanması gerektiği konusunda bizler iş güvenliği uzmanları olarak zor durumda kalacağız. Gelen denetimci matrisi istemiyorum diyor örneğin. niçin istenmiyor ? Sektör uygun değilse matrise bakanlık bunu bir şekilde ilgili mevzuatında yayımlamalı .
  11. Merhaba Arkadaşlar,

Geçen ay içerisinde bakanlık müfettişlerinin yaptığı bir denetimden bizde geçtik.Proje kapsamında denetim yaptıklarını Ankaradan bir aylığına İstanbul -Gebze bölgesi denetimi için geldiklerini belirtiler.Proje olarak bahsedilen patlamadan korunma dökümanın hazırlanması şuan bakanlığı denetimlerde en fazla üzerinde olduğu konu parlayıcı ve patlayıcı kimyasallar varsa sınıflandırılması ve zonlamaların mutlaka buna uygun yapılması.Denetime geldiklerinde genel bir döküman ve saha denetimi de yapıyorlar.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

İş Müfettişi arkadaşlarımızın yaptığımız işleri beğenmelerini beklemeyin bırakın bizleri eleştirsinler ve her konuda zorlasınlar.fakat özellikle risk değerlendirme yöntemleri konusunda yapıcı,onarıcı ve tavsiyelerini ortaya koymalarını beklerim.çünkü,bu iş yeni ve emekleyen zamanla büyüyecek bir sektör.çoğumuz bu işlerde yeniyiz ayrıca.Müfettişlerimiz ne kadar çok denetlerse işyeri ve ne kadar çok bizi eleştirirlerse o kadar iyididir.
  13. emeryum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    konunuzu ben tesadüfen gördüm, birkaç şey yazmak istedim. Bahsettiğiniz denetimden haberim var. Ama biraz yanlı bakıyorsunuz merve hanım.

Aslında ceza kesme psikolojisiyle gelinmiyor. Hizmet verdiğiniz kaucuk firması isg önlemlerinin hiç uygulanmadığı belki haberdar bile olunmayan biryerdi. Ortamda kansorojen solvent yayılımları,krater açabilecek düzelde kimyasal patlama riski, elektrik çarpma tehlikeleri, sağırlığa yolaçacak seviyede gürültü vb. birsürü noksanlık vardı.

Müfettişler kanunu uygulamakla mükellef olduğundan firmanın derhal kapatılması yönünde kanaat kullanabilirlerdi belkide kullanması gerekirdi ama kullanmayıp 3 kere size ziyarete geldiler, bize gelen heyet içerisinde 95 km mesafeden sırf işyerini kapamayalımda mağdur olmasınlar diye günde 3+3 saat gitgel yol gelenler vardı.(kendi sahsi taşıtlarıyla, depoya kendi cebinden benzin koyarak). Size gelen heyetin muhtemelen yarısı sabah namazı vaktinde yola çıktı.

Sizin dediğiniz gibi ceza yazmaya hevesli gelinse 1. seferde işyerinizde iş durdurulurdu. Birde işverenin tutanağa imza atıp atnmaması müfettişler için pek önemli değil "işveren imzadan imtina etmiştir diyip geçilir, imzalamadığı için tutanağın bir nushasıda işverene verilmez." Ayrıca işyerlerine gelmeden 10 gün önce o bölgede teftiş olacağı için bütün işverenler birebir arandı ve toplantıya çağırıp nelere bakılacağı konusunda bilgilendirildi ama bilgilendirmeye sizin çalıştığınız firmadan kimse gelmedi.

Gelen müfettiş standartlardan, patlamadan korunma dökümanını 60079-10 dan hazırlamanızı söyleyerek ve makine emniyeti standardından size bahsetmekle sizi düşündü çünkü burası cok tehlikeli, önlemlerde alınmamış, uzman bu önlemleri alıcağı zaman düzgün alsında bir kaza filan olduğunda uzmana neye dayanarak bu korumayı yeterli buldun diye sorulursa verecek cevabı olsun. hapis cezalarıyla karşılaşmasın diye size yardımcı olunmuş.

Bir diğer mevzu da yazılan cezalardan müfettiş pirim filan almıyor. Hiçbir müfettişde cezasız rapor düzenlemek varken cezalı rapor yazmaya uğraşmak istemez.

Birde işçiler açısından bakmak gerekiyor. Sizin firmanız için söylemiyorum ama işverenler en lüks arabalarla en iyi şartlarda hayatlarını sürdürürken işçiler insan muamelesi göremiyor. Birde kendinize şu soruyu sorun; müfettişler işyerine geldiğinde işyerinin durumu nasıldı şimdi nasıl?? Biliyorumki sizin çalıştığınız işyerini görenler tanımaz çünkü müfettişler sayesinde çehresi değişti.

Birde; tüzükler gerçekten kalktı, artık hiçbir geçerliliği yok, bu konuda polemiklere girmek gereksiz, müfettişler raporlarında tüzük maddelerini kullanamıyor.Kullansa raporları geri döner. yeni yönetmeliklerde aradığınız hususları eksik yönetmelikler çıkıncaya kadar tam bulamayabilirsiniz. Müfettişlerde bulamadıkları maddeleri de de 6331 4/1-a ya dayandırıyorlar. Yani kısacası TÜZÜKLER ARTIK YOK (dayanağı kalmadı).

Risk değerlendirmesi konusuna gelirsek 5x5 matriste 5(ölüm)X1(nadir)=önemsiz gibi bir sonuç çıkıyor. bu uzman açısından da işveren açısından da sen bu ölüm riskini gördün de neye danandırarak önemsiz dedin sorusuyla yargıda karşı karşıya getirebilir. Bu öneri defterleri, risk değerlendirmeleri uzmanın sigortasıdır, gerektiğinde onu ipten alacak belgelerdir. bir çadır yangınında 10 civarı işçi öldü oranın uzmanı sırf bu işleri düzzgün yaptığı, gerekli sorumluluklarını yerine getirdiği için paçayı kurtardı yargıda. Zatem müfettişler 5x5 yapmayın diyorlar ama öyle yaptıysanda risk değerlendirmesi yoktur cezası yazmıyorlar. yaptıkları bir yönlendirmedir.

Gelelim patlamadan korunma dökümanına, bu hesaplar yapılmamışsa işyerinde neye göre EX ekipmanlar kullanılacak bunun kararını veremezler. Bu işi yapanlarda bu hesaplamayı yapmak zorundadır. Diyelim hesaplamayı düzgün yapmadı altına da imzasını attı, müfettiş gelince bu pat. korunma dökümanını ayrıntısıyla doğrumu yanlışmı incelemez. Ama işyerinde bir patlamada olursa o uzmanda hesaplamaları kafadan sallama yaptıysa hem vicdani hemde hukiki sorumluluktan kurtulamaz. Herşeyi kitabına olabildiğince uygun yapmak çok önemli uzmanlar riskli bir iş yapıyorlar ve buna göre bilinçli hareket etmeliler. (inanın büyük firmalarda bile "reaktörün" içini zone sıfır olarak hesaplayıp burada EX ekipman kullanmaya gerek yok diyen çok. böyle bariz risklerde almamak gerekiyor.)

İlotool kit mezusuna gelince, kimyasal maruziyeti kabul görmüş bişeyle yapmanız lazım ki nasıl yaptın değince kafama göre cevabı verilmesin, gelen müfettişler iyiki size bunu söylemiş yoksa neredn bilebilirdiniz böle bişey olduğunu. ilo toll kiti biraz çalışan bir mühendis o işi halledecektir zaten.

Sizin firmada hatırladığım kadarıyla teftişi sadece 1 "bir" noksanla kapttı ve yeni cezalar yürürlüğe girmediği için 1000 tl bile ceza yememiştir.

Ayrıca bir konuda haklısınız; bakanlık yeterli risk değerlendirmesi, pat. korunma dökümanı örneği vb. şeyleri yayınlamıyor diyorsunuz. Haklısınız. Ama tek kaynak o değilki. Biz hepimiz bu işi yapıyoruz. bir müfettiş uluslar arası kaynaklardan yararlanıyorsa bir uzman da yararlanmalı. kendini geliştirmek adına bunu yapmalı. Kendini geliştiripte işyerine 1 gün gidip 30.000 tl aylık alan uzmanlar biliyorum hak ediyorlar helal olsun. Zaten ne müfettişer ne de bu işte uzman olanlar bakanlığın şablon rehberlerinden ilerleyemez.

Ayrıca size gelen heyeti çok eleştirmeyiniz çünkü İSG alanında dünyada otorite olmuş insanlarda vardı heyette, internette heyette bulunan üstadların isimlerini aratırsanız uluslararası başarılarını, sahibi oldukları patentleri belki görebilirsiniz. Hangi sempozyumlarda eğitim verdiğini vb. benim tek istediğim biraz adil olunması.

Saygılarımla.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Haziran 2013 ---
    kusra bakmayın bir önceki mesajı hızlı yazdığım için bazı imla ve yazım yanlışları yapmışımdır mutlaka.
  14. emeryum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tabi baska baslikta paylasabilirsiniz erkan bey. Bende firsatim oldukca forumunuzu daha sık ziyaret edicem. Hayirli geceler.
  15. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merve hanim bende mail rica edebilirmiyim?
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    geçenlerde bir işbaşmüfettişi anlattı bir işletmede işin durdurulması gereken önemli(hayati ve yakın ) eksiklikler varmış müfettiş iyi niyetli davranıp işin durdurulması kararı almamış o anda , ertesi günde o bölümde ölümlü iş kazası açılmış ve iş müfettişine sanırım görevi ihmalden dava açılmış. o yüzden şu anda işmüfettişlerinin bu tip tehlikelerin olduğu işyerlerinde işin durdurulması kararını (kendi deyimleri ile kırmızı çizgi ) vemeleri normaldir ve doğrusu da budur dedi
  17. sena t İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merve hanım mümkünse bende rica edebilir miyim, msjda olabilir ?
  18. Murat Turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bu denetmenler kılın tüyün hesabını yaparak vakıf dahi olamadıkları konular hakkında ceza yazıp kendilerini çokmu akıllı sanıyorlar kabahati kimde bulacağımızı şaşırdım. :sinir:
  19. masked35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

1. Denetmen diye bir devlet statüsü vardır; fakat iş sağlığı ve güvenliği teftişlerini yapan bakanlık elemanları "Müfettiş"lerdir.
    2. kılın tüyün hesabı dediğiniz şeyler birçok iş kazası sonucu istenen gerçeklerdir. İşi savsaklamak amann arada bir uğrarım paramı kaparım mantığı bir şey kazandırmaz.
    3. "Vakıf olmadığı" derken ne demek istediniz acaba?
    4. Akıllılar!!!
    5. Bazen insan iğneyi kendine batırmayı öğrenmeli.