1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri denetimlerinde müfettişlerin aldığı aksiyonlar ve davranış manifestosu hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve MerveUngoren tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Merhaba arkadaşlar bazı konuları aktarırken yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiler sanıyorum ama buradaki asıl problem: Herkesin anlattığı ana fikir bence örnek yok, 2ay da uzman yetiştiriyosun, bizler firmada kendimizi tanıtıp bişeyler yapmaya başlıyoruz ki denetim geliyor ceza yazıyor bir daha işveren seni dinler mi? ben de olsam dinlemem. Konu aslında istenen dökümanlar hakkında net bilgi, örnek olmaması müfettişlerin deneyimleri çok çok yukarıda bu deneyimlerini aktarıp şöyle yapabilirsizn bu kısım için buarada da böyle yap 10gün-1ay sonra gelir bakarım al bu da numaram takıldığın ara demek varken bu yanlış şu da cezası demek çok yanlış.

Biri öldüğü zaman hepimiz üzülüyoruz bu kültürü de oluşturmak öncelik olarak müfettişlerin elinde diye düşünüyorum.
  2. SEDAAA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merve hanım bende rica edebilir miyim size zahmet olmazsa ?
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Denetim evraklarını ekleyip paylaşırsanız tüm forum üyeleri memnun olacaktır.
  4. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha öncede de paylaşmıştım zaten. denetim 1 yazan firma kauçuk sektöründe, denetim 2 yazan firma ise kimyasal madde depoluyor.

Ekli Dosyalar:

5. blackvolkannn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar bende denetim geçırdım bize gelen muffetişler okadar cana yakın ve ii insanlardı kı beraber dolaştık ve hayatta kazanamayacagım tecrübeyi kazandım. onlarda biliyorlar bu işin daha yenı oldugunu ve dokumanların eksik oldugunun farkındalar ve ellerinden geldigi kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2013 ---
    her yerde patlamadan korunma dokumanı istiyolar açıkça soyleyım ben bilmiyorum nasıl hazırlanır. zone hesabı nasıl yapılır bunula ilgilide bır çalışa yaparsak memnun olurum
    burdakı çogu kişinin ortak sıkıntısı old düşünüyorum düzgün bir veri yok ornek yok
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2013 ---
    istedikleri şeyler iş yerine gore degişiyor
  6. Şimdi arkadaşlar müfettiş ceza yazmak adamın işi..yazacak tabi bu işveren kısmı ancak böyle caydırıcılık kazandırılır.iyi birde yol gösteriyorlar söyle yapma böyle yap diye ...Bu olmuyor düzelt diye..
  7. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar lütfen iş müfettişlerini de öcü yapmayalım. iyiside var kötüsüde var.ayrıca denetim sırasında yol gösterici oluyorlar. bir tane denetim tutanağı paylaşıyorum umarım eksiklilerin tamamlanmasında yardımcı olur

Ekli Dosyalar:

• img023.jpg
      img023.jpg
      Dosya Boyutu:
      876,7 KB
      Görüntüleme:
      321
  8. pinarigu01 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merve hanım bize de müfettiş geldi ve ts 12100 standartında yapmamı belirttti. bana da mail atabilirseniz çok sevinirim. pinarkaba01@hotmail.com
  9. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kamu kurumlarına müfettiş geliyor mu ?Kamu kurumunda tecrübe sahibi olan var mı? Açıkçası kamu kurumuna geldiler mi merek ediyorum. Kamu kurumunun alt işverenlerini mi denetliyorlar veya her ikisini birden mi denetliyorlar
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunlar ceza göndermeyeceğiz diyip teşekkür eden ve 1 ay sonra bana ceza gönderen müfettişler olabilir.Devlet yalan söyler mi bunlar çatır çatır söylüyor. Amaçları iyileştirme falan da değil şu kadar ceza kestik diye müdürlerine yaranmak olduğunu düşünüyorum. 4 denetleme geçirdim istedikleri herşeyi yapmama rağmen hepsinde ceza geldi. Birinde risk analizi yeterli değil diyip ceza göndermişlerdi. Hiçbir şey bulamazsa masadaki pisliği bahane edip bu ne diyip ceza keserler sineklere bez takma önlemi alınmamıştır uygunsuzluk sinek başı 1500 tl:D
  11. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir inşaatta bakanlık denetimi geçirdim.Gayet yapıcı idi müfettişler.Evraklara baktı,risk analizi, acil durum eylem planı, sağlık raporları,zimmetler, eğitim kayıtları, defter.Bunları tam görünce bana sizlik durum yok dedi ve sahadaki eksikleri benim deftere yazıp yazmadığıma baktı.Yazdığımı gördü ve yapılmadığını da gördü. 3 aydır yapılmayan tüm işler için 2 gün süre verdi ve işveren 2 günde hepsini halletti :) Çok yapıcı idiler.Risk analiz yöntemini özellikle sordum bana yapılsın ve doğru tespit edilsin de yöntemi size kalmış herhangi bir standart yok dediler. Ama kimi yerlerde de Fine Kinney olacak diye diretiyorlarmış.
    Arkadaşlar var mı bunun yönteminin ne olacağınız yazan bir tebliğ, yönetmelik.Ben mi atladım acaba?
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öyle bir şey yok ama yönetmelikte ucu açık bir madde var, işyerinin ve işin özelliklerine uygun olan bir yöntem ile yapılır diyor. Haliyle bu müfettişe yöntem sorgulama yetkisini veriyor.
  13. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok doğru bir tespit. En son katıldığım seminerde ilgililere benzer serzenişlerde bulunulmuştu. "müfettişler fine kinney yöntemini istiyor, diğerini kabul etmiyor" gibilerinden. Oradaki iş teftişten bir müfettiş şu açıklamayı yapmıştı. "Hiç bir müfettiş şu veya bu yöntemi yapacaksın diye tutturamaz. Ama ben gidiyorum bir yakıt dağıtım şirketine kullanılan yöntem atıyorum 5x5 matris yöntemi ve bir toplu ölüme yol açabilecek olayı -örneğin silo tankerin patlaması riski- eğer değerlendiren kişi hiç olmamış olma durumunu da göz önünde bulundurarak çok düşük bir risk puanı buluyorsa bunu kabul etmem, çünkü risk analizi amacına hizmet etmemiştir" dedi. Yerine ve yapılan işe uygun, gerçekçi ve tutarlı olacak benim anladığım kadarıyla. Bunun dışında gelen müfettiş yaptığınız yöntemi bilmiyor da olabilir. Ona da açıklayacaksınız maalisef.
  14. İsmail Demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44568
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yönetmelik de Skorlama ile ilgili bir şey belirtilmiyor, teftislerde maalesef skorlama ile sorun yaşanıyor.
    Hangi isletme ramak kala ve kaza kayıtlarını düzgün tutuyor?
    Peki biz ne yapacagiz o zaman, SGK istatistiklerini sektörel bazda inceleyerek risk analizini hazırladığınız sektörün istatistiklerini kullanacağız peki onlar ne kadar gercekci,?
    Bence 3t risk analizi daha basit ve anlamlı 3t risk analizi katılımı yüksek her ünite birim kendi risk analizini yapar güvenlik katsayısını belirler. İşyeri güvenlimi değilimi ortaya çıkar gerekli düzeltici faaliyetler yapılır.

Risk analizinin amaci orada elde edilen skor olmamali, bir tehlike kaynagindan olabilecek riskler belli , ornegin; elle malzeme taşıma, kişi kuralina uygun tasima yapmazsa, sonuç kas iskelet rahatsızlığı, malzeme duşmesi sonucu yaralanma vb... Yukarıdaki yorumda belirtildiği gibi işyerinde hiç bu tehlike ile ilgili kaza olmamışsa dusuk risk çıkacak buda anlamsız olur diye dusunuyorum.