1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu kaldirilsin!...

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve nadr buglem tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B SINIFI UZMANIM 14yıllık mühsim serbest meslek olarak uzmanlığı kendim yapıyorum işyeri hekimi arkadaşım var.Risk analizi,acil durum planı,sağlık güv. planı,zimmet formları,eğitim belgeleri,talimatlar..daha birçok evrak uzman hazırlıyor. hekim arkadaş sadece işe giriş formu altında bir sayfa bişey olduruor ve işverene o işçilerin bazı osgb lerde bulunan akciğer grafisi,odyo,portör vs. işyeri hekimi tarafından yaptırılmasını istiyor. tamamda benim şahsi fikrim işveren işçilerini o sağlık hizmeti veren osgblere gönderse ordan direkt işe uygun olduğunu gösteren belge aldırsa neden bulunduruyor başka çünkü işyeri hekiminin işi yok işletmede yada inşaaatta.ben şuan 7inşaat firması birkaçta işyeriyle anlaştım uzman arkadaşlarda serbest meslek olarak çalışsınlar avantajım işyeri hekimim var küçük işlerdede osgblerden dr takviyesi alıyorum.sadece işyeri hekimleri bulundurulmasın külfet işyerlerine birde uzman arkadaşları dr olmadığından zor durumda bırakıyor.parasal açıdanda çok para alıyorlar ben fırıldak gibi inşaatları geziyorum evrak dışında o gezmiyor bile
  2. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyeri Hekimleri Bulundurulsun ama işyeri hekimleri de İSG uzmanları gibi artık çalışsın bi hastalık araştırmaya başlasın İşlerini hakkıyla yapsınlar yeter. Yoksa İşyeri hekimliği çalışanlar için çok güzel bir olay.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Buna en başından beri katılıyorum :) İşyeri Hekimliği hizmetleri belli sayı altında çalışanı olanlar için kaldırılmalı. Örn. Bu sayı 50 çalışan altı olabilir. 50 Çalışan altına max. süre hesap edilerek bakıldığında ayda en az 1 saat o doktorun orada bulunması gerekiyor. Bu sürede orada oturmaktan başka bir iş yapan var mı? Genel olarak yok. İstisna bir kaç doktor vardır ama ciddi söylüyorum iki elin on parmağını geçmez bu sayı onlara lafım yok zaten. Dolayısıyla işveren acil bir durumda zaten çalışanını en yakın hastaneye götürüyor. Eee ne kaldı geriye sağlık adına? Yönetmelikte bir yığın sorumluluk verilmiş hekimlere. Bu sorumluluklardan hangi birini yaparken gördünüz? Benim gördüğüm uzman mecburen(!) hazırlar hekim imzalar şeklinde... Yukarıda arkadaşında dediği gibi 3 - 5 tane işe girişlerde yapılan sağlık muayenesi gibi birkaç evrak... Dolayısıyla bu hakikaten bir külfettir. Bireysel çalışmalarda asıl iş güvenliği işini yapan uzmanların önünü tıkamaktır. Başka açıklaması yok benim nezdimde. Adam gibi çalışan işyeri hekimini daha bu gözler görmedi... Hee lafta adam gibi yapanı çok gördük ama icraat yok kimse kusura bakmasın...

Dipnot: (!) Yukarıda niye mecburen dedim ? Çünkü olası bir iş kazasında savcı getirin işyeri hekimini demiyor getirin iş güvenliği uzmanını ifadesini alacağım diyor. Dolayısıyla uzmanın işini savsatması gibi bir lüksü yok! Taşın altına elini sokan hekim gördünüz mü hiç ? Uzman arkadaşımı yanlız bırakmayayım bende bu ekibin bir parçasıyım gidip beraber ifade verelim diyeni gördünüz mü? Çok zor...
  4. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    arkadaşlar sizler işyeri hekimine böyle tepki veriyorsunuz da,herkesin görevi yetkisi yönetmelikte belli,bunun üzerine yorum yapmanız doğrumu?kimse size hekimin yapması gerekeni yaptırıyormu?hekimin yerine imza at diyormu diyebilirmi?üzerinize vazife olan işi yaparsınız yok ben koşturuyorum yok herşeyi ben yapıyorum diyemezsiniz,kendi işinizi yaparsınız hekimin işi hekimi,işvereni ve denetleyeni bağlar.foruma bakıyorum ilkyardım eğitimi,hijyen eğitimi vs.nasıl verilir ne yapabiliriz gibi muhabbet var uzmanlar arasında,bırak kardeşim bu iş hekimin sen ne dert ediyosun,bu tarz eğitimleri kopyala yapıştır veren sonra da hekime imzalatan uzman dolu piyasa,neye itiraz ediyosunuz onu anlamak zor,temel isg eğitimi bulup bunu gittiği inşaatta da,süt fabrikasında da,tekstil fabrikasında da aynen sunan uzmanlara ne diyeceğiz?uzman gelmiş eğitim veriyor konfeksiyon fabrikasında,yüksekte çalışma anlatıyor,vibrasyon anlatıyor ne alaka?gel orada iğne batması,makas kesmesi gibi işle alakalı eğitim ver..dinime söven Müslüman olsa denir bu duruma arkadaşlar..hepinize kazasız günler çalışmalarınızda başarılar dilerim..
  5. Ülkenin çalışanlarının sağlığı önemlidir ve bence sağlık bakanlığı yapmalıdır bu işi
    osgb gibi sömürü kurumlarıyla ne sağlıktan söz edilir ne güvenlikten nede etikten
    uzmanlar serbest çalışmalı hekimlik hizmetlerini sağlık bakanlığı vermelidir
  6. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    sağlık bakanlığı nasıl yetişebilirki?bir hekimin üzerine 20-30 işyerini kaydetip,hizmet veriyormuş gibi yapmadan,şuan yapılan gibi:)
  7. çokmu 20 işyeri osgb dahamı iyi sadece imza
  8. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    zaten ben de aynı şeyi söyledim,sağlık bakanlığı da osgb ler gibi yaparsa kağıt üzerinde sadece imza,sölediklerim bu yönde zaten..
  9. en azından çalışanı görürler :D
  10. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    aslında ince bir fıkra ama umarım duruma cevap olur...

11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Konu yapılan usulsüzlükler değil konu iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun işverenlere ve iş güvenliği uzmanlarına olan külfeti hakkında.

Merdi Kıpti Şecaat Arz Ederken Sırkatin söylemiş derler.

İtiraz ettiğimiz nokta hekimlerin uzmanların sırtından para kazanması aslında. Hani demişsiniz ya uzmanlar bi şekilde bulup edip hekime imzalatıyorlar ya? İşte o durumda bu hekim imzalarken uzmanın sırtından para kazanmış olmuyor mu? Sonuçta uzman yapmasa hekimin umru değil o belgeler. Yönetmelikte istediği kadar hekime bir yığın sorumluluk yüklensin... Uzman o belgeyi bir şekilde bulup imzalatmazsa kabak uzmanın başına patlayacak çünkü. Diyorsunuz ya size ne kardeşim işveren düşünsün, denetleyen müfettiş düşünsün bu bile vardığımız noktayı özetler nitelikte. Böyle mi olmalı yani ? Birbirimizin yükünü mü hafifletecez yoksa yükümüze yük mü katacaz ?
  12. İşyeri hekimleride risk analizlerine katılmalı, işletme turu yapmalı ve sağlık açısından tehlikeli alanlar ve çalışmalar için öneride bulunmalı, özellikle meslek hastalığına neden olabilecek çalışmaları veya çalışma ortamlarını iyileştirmek için çaba harcalammalı her şeyi iş güvenliği uzmanının üstüne atmak kolay. Zaten işimiz zor birde en yakın çalışma arkadaşlarımız olan işyeri hekimlerinin bize ittirdiği işlerle yükümüz daha da artıyor. Aslında bu durumda işyerlerinde poliklinik hizmeti veya reçete yazmak yasaklansa işyeri hekimlerine ihtiyaç yok gibi. Çünkü (istisnalar hariç) bir çok hekim poliklinik hizmeti ve reçete yazmak dışında bir şey yapmıyor. Periyodik kontrollerin takibini bile bir çok işyerinde iş güvenliği uzmanı yapıyor. İşverene Bu yıl işitme testi yaptık mı? ne zaman yapacağız? Ak ciğer grafisi yapalım? tetonoz aşısı olmayanlar var yaptıralım. İşitme testi sonucuna göre kayba uğrayanlar var bunlara eğitim vermeliyiz. Gibi şeyler söylemek bizlere düşmüyor fakat zorunlu olarak söylüyoruz. Sonunda nemi oluyor? Tam zamanlı çalışan uzman isek bunlarınorganizasyon ihalesi bizlere kalıyor.
  13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eren Bey elinize sağlık tezimizi güçlendiren bir yazı daha sizden geldi :) İşyeri Hekimleri de sadece mesajları anlamsız olarak işaretlesin dursunlar ben de inadına bu iddialara mantıklı cevaplar veremedikleri sürece işaretlenen anlamsız değerlendirmeleri sileceğim haberleri olsun :)
  14. Anlam veremediğim bazı hususlar var.
    1- İş yeri hekimini veya revir hizmetlerini isg uzmanımı yönlendirir?
    2- Risk analizi ekibinin kurulması ve bu ekibin eğitiminin verilmesinden veya organizasyonundan, risk analizinin yapılması veya organizasyonundan sadeceiş güvenliği uzmanımı sorumludur. İşyeri hekimi bu işin neresindedir?
    3- Çalışanların eğitimlerinin verilmesinden veya organizanizasyonundan sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    4- KKD denetimlerinden sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    5- Saha denetimlerinden sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    6- İSG kurul toplantılarında alınan kararların gerçekleşip gerçekleşmediğinin takibinden sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    7- İş kazası araştırmaları ve bunların bildirmlerinden sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    8- Kimyasalların MSDS'lerinin toplanması ve değerlendirilmesinden Sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    9- Periyodik sağlık muayenelerin takibi ve organizasyonundan sadece iş güvenliği uzmanı mı sorumludur?
    10- İşe girişlerde yeni personelin uygun işe yerleştirilip yerleştirlmediğinin kontrolunden sadece uzman mı sorumludur?

İşveren/işveren vekili kendi sorumluluklarını tam zamanlı uzmana dayatarak ittiriyor zaten. Birde yanında işyeri hekimin sorumluluklarıda bonus oluyor.
  15. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    işyeri hekiminin görevlerini üzerinize vazife edindiğiniz ve bu işleri hekimin kendisinin yapması gerektiğini hekime ve işvereninize söyleme yürekliliğini gösteremediğiniz sürece böyle ağlaşmaya devam edersiniz ey uzman arkadaşlar...
  16. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sencer Bey,

Konu yüreklilik meselesi değil. Hekim beceriksiz ve uzmanlar beceriksiz hekimlerle o işyerinde çalıştırılmaya zorlanıyor. OSGB güç bela hekim buluyor ama o hekimin mevzuattan haberi yok. Adamın işyeri hekim belgesi var ama meslek hastalığı nedir bilmiyor. Tespit edildiğinde ne yapması gerektiğini bilmiyor. Uzman yüreksiz olsa ne yazar? OSGB o hekimi belgesi lazım olduğu için çıkartamıyor uzmanı da onun işlerini yapmaya zorluyorsa/idare ediver alternatifimiz yok müşteri kaybederiz vs vs diyorsa uzmanın başkaldırma seçeneği nedir?

Hee bu durumda gitsin başka yerde çalışsın o uzman demek işin kolayına kaçmak oluyor.

OSGB de o hekimi çalıştırma zorunluluğu olmasa o da emin olun 1 dk durmaz çıkartır zaten. Bahsi geçen hekimler hem burnundan kıl aldırmayacak hem de hiçbir iş yapmayacak genelinin derdi bu.
  17. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    negüzel söylüyorsunuz Talha bey,işte bireysel çalışmanın gerekliliği ortaya çıkıyor,hrkes bireysel çalışabilse işverenler de görebilecek işyapanla yapmayanı,haklısınız hekimlerin çoğu bihaber ama hepsini bu sınıfa sokmayalımlütfen,sistem zamanla çürük elmaları ayıklar buna inanıyorum..