1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri hekimi reçete

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Gizem Bir tarafından 11 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma Bakanlığı ile sözleşmesi yapılmış,sgk'ya bildirilmiş,İşyeri hekiminin poliklinik hizmeti sırasında reçete yazabilmesi için ayrıca bir SGK imza yetkisi alınması zorunlu mu yoksa elden yazılan reçete geçerli midir
  2. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Ayrıca bir yetki almasına gerek yok.
  3. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tesekkürler,bu durumda Çalışma Bakanlığı ile sözleşmesi yapılınca direk reçete yazılabilir mi,protokol numarası da defterden alınıyor sanırım çünkü ereçete yazma yetkisi yok?Protokol defteri de il sağlık onaylı olması gerekir yanılmıyorsam ?
  4. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Protokol defteri biraz da hekim arkadaşların kendini garantiye alması için tutmak zorunda kaldıkları bir defterdir.Çünkü yazılmamış reçetelerin imza işareti olabileceği gibi reel olmayan protokol numaraları da düzgün tutulan bir protokol defterinde karşılık bulmayacak ve hekim arkadaşları koruyacaktır.

Bakanlığın İş yeri hekimlerinin daha çok proaktif temelli çalışmalarını istemeleri nedeniyle poliklinik işleri için görev tanımına yönetmeliklerde fazla yer vermemiştir ve bence doğru olanda budur , yani hekim arkadaşlar poliklinikten fazla ortam gözetimi ve meslek hastalıkları üzerinde çalışmalıdır. Çünkü bugün için Meslek hastalığı kümesine dahil edilmeyen çoğu rahatsızlık 10 yıl sonra karşımıza meslek hastalığı diye çıkabilir. Bu nedenle ölçüm ve gözetimler şu an için sıradan değil sinsi bir durumdur.

Çalışma Bakanlığı ile sözleşme yapmıyoruz iş yeri hekimi olarak sadece osgb yada bireysel olarak iş yeri hekimliği yapacağımızı anlaştığımız kurumla isg-katip üzerinden onaylayıp bildirim yapıyoruz.Bildirimlerin karşılıklı onayları zaten ÇSGB için reçete yazılabilir durumudur. İl sağlık müdürlükleri ile pek işimiz olmuyor iş yeri hekimleri olarak sadece olası meslek hastalıkları ve bulaşıcı hastalıkların tespiti durumunda İl Halk Sağlığı Müdürlükleri ile irtibata geçip bildirim yapma zorunluluğumuz bulunuyor.

Sağlıklı ve Güvenli Zamanlar Diliyorum.
  5. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tesekkürler
  6. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok sorduk ama Protokol defteri üzerinde ne yazması gerekir sadece 'protokol kayıt defteri 'uygun mudur
  7. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Önemli değil, Protokol defteri yeterlidir.
  8. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Son olarak;bu defter sadece hekimi koruyucu ,kayıt amaçlı olup ,herhangi bir zorunluluğu yok o zaman? sadece hekim kaşe imza da yeterlidir?
  9. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Kayıt her zaman koruyucu olur bunun yanında çalışanların ve hastalıkların analizini yapabilmeniz adına da yardımcı olur.ÇSGB nin benim okuduğum protokol ile ilgili talimatı yoktu ama bilen arkadaş var ise yardımcı olur.

Bir diğer düşüncem ise koruyucu ve kayıt amaçlı olması zorunlu olması için yeterlidir. Birde eczaneler de protokol numarası olmadan reçete vermiyorlar bu nedenle sadece imza kaşe yeterli değildir.
  10. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet eczane için gerekli haklısınız,Defterde herhangi bir noter/ işveren/bakanlık onayı olması gerekir mi
  11. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Hiçbir resmi kurum imza/kaşeyi üstlenmedi bilginiz olsun.
  12. Ayrıca yetki almasına yok derken hekimin tabibler odasına kaydı ve odadan gelen çalışma onay belgesine gerek yok anlamına mı geliyor. Yani sözleşme yapan her işyeri hekimi reçete yazabilir. Doğrumu anlamışım.
    Ben farklı biliyorum hatta hekimede sordum çalışma onaybelgesi yoksa reçete yazssanda eczaneden alamzssın demişti.
  13. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Eren Bey Selamlar,

Yazdığım mesaj bir yıl önceki uygulama ile alakalı idi, bugün olan durum ise İşyeri hekimlerinin SGK' ya e-reçete yazabilmeleri için başvurmaları gerektiğidir.E-reçete uygulaması ile beraber protokol defteri elektronik ortamda tutulmaktadır.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşyeri hekimlerine bu hak verilmedi..işyeri hekimleri matbu olarak bu hizmetleri verebilmektedir,mevzuat tebliği müsait zamanda eklerim buraya..
  15. lale demiroğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    İş yeri hekimleri yönetmeliğinde tedavi edici hizmetlere değinilmiyor ya da buna öncelik verilmiyor,fakat pratikte işveren ve çalışan reçete yazdırmak için talepte bulunuyor hatta önceliği buna veriyor,gerekirse de reçete yazıp protokol defterine de kaydediyorum ben bir onay mercii bulamadım ama tabip odasından onaylı protokol defteri alıyorum....
    Benim yaptığım uygulama bu ama elektronik ortam konusunda bir bilgim yok bu konuda bir gelişme varsa bilgilendirme yaparsanız sevinirim.Herkese iyi çalışmalar.
  16. BÜLENT POTUR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Halen 1219 sayılı yasa madde 72 uyarınca protokol defteri tutuyoruz. Bakmakla anlaşmış bulunduğumuz SGK numarasındaki çalışanlar için reçete yazabiliriz. Bütçe uygulama talimatına göre bu çalışanlar dışında reçete yazar isek ilaçların bedeli işyeri hekiminden tahsil edilir. Bu bakımdan ben her reçeteyi çalıştığım işyerinin işveren temsilcisine onaylattırıyorum.
    Saygılar.
    Dr. Bülent Potur
  17. Erdoğan FİDAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    000359
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Merhabalar,

İşyerimizdeki bazı çalışanlar AİLE FERTLERİ için reçete yazılmasını talep ediyor. Durumu izah etmemize rağmen ikna olmuyorlar. Bu konuda tam olarak bir mevzuat var mıdır?

Teşekkürler..
  18. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mevzuatı bilmiyorum ama, işyerinizde sgk sicil numarası olmayan birine o işyerindeki işyeri hekimi reçete düzenleyince eczaneden alamıyor. Geçenlerde bize iş yapmak için 10 günlüğüne gelen taşeron bir firmanın elemanına bizim işyeri hekimi yazmıştı ve alamamıştı.
  19. ALİ OSMAN GÜLER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    302629
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    her yıl protokol sıfırlanırmı? bizim defterimiz 102. sayfasında 601 . protokol civarında şimdi yılbaşı olduğundan protokol sıfırlanırmı?
  20. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Isyeri hekimi sadece ssk li hastaya ilac yazabilir. Emekli sandigi ya da baska turlu bir statudeki hastaya yazamaz. Saglik uygulama tebligi 2.2.8 e gore. Csgb ile saglik bakanligi arasinda tuhaf bir anlasmazlik var. Csgb isyeri hekimi calistirin diyo ama saglik bakanligi yuzunden ilac yazamiyo adam. Biz bu sorunu surekli yasiyoruz.