1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri hekimi sigortalılığı

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 8 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Bugün bir işyeri hekimiyle iş yapacaktık kafam allak bullak oldu.
    Hekim diyor ki: "ben kamu personeliyim zaten sigortalı olma zorunluluğum yok, damga vergisini gelir vergisini öderim kazancımın, o kadar" gayet de isg katipten sözleşmelerim var diyor gösteriyor. elinde de bir sürü kanun maddesi. E tabii işverene vereceğimiz teklif düşecek böylece ama 170 gene her zamanki gibi muallak. Sgk yı aradım sordum direkt, bir şey bildikleri yok.

Böyle bir şey varsa kendime salak diyeceğim zira bir sürü iş kaldı şu sigorta davasına
  2. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam emin olmamakla beraber doktorlarda öyle bir durum var tabi kamuda çalışıyorsa ama sadece bireysel olarak hekim olarak çalışıyorsa sigortalattırman lazım bu arada bırakın hekim düşünsün siz niye böyle dertlendiniz :)
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bireysel olarak çalışması nedeni ile ayrı bir sigorta olması gerekmiyor mu?
    Devletin yaptığı sigorta sonuçta kamu işlerinin yürütülmesi bakımından değil mi?
    Bireysel yapılan iş için kamu sigortasını kullanabilir mi? Bende şaşırdım şimdi. Acaba 170'e bu şekilde sordunuz mu?
  4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kamuda Çalışan Hekimlerin Ayda 30 Saat özelde çalışması ile ilgili yasal bir düzenleme yapılmıştı. Oradan yola çıkmak gerek...
  5. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    sigortasız çalıştırmak suçtur,kaç ayrı yerde çalışırsanız hepsinden ayrı ayrı sigortalı olmanız gerekir,benim sigortam tam yatıyor diye bir şey yok,sigortalı çalışırsınız adınıza devlete gelir vergisi yatar,ayrıca sigortasız çalıştığınız işyerinde başınıza bir kaza gelse ne yapacaksınız?
  6. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Bahsettiğiniz hekimin anlaştığınız işyeri üzerinden sigorta yaptırılması zorunludur.Kamuda sigortalı olması birşeyi değiştirmez.
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    işyeri hekiminin mevcut sözleşmeleri varken siz de aynı yöntemi izleyeceksiniz. işyeri hekimi size doğru bilgi vermiş, kamu personeli olması nedeniyle tekrar sigorta yapılmaz.
  8. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Ister kamu ister özel sektör çalışanı olsun firma çalıştırdığı doktora SGK yapmak zorundadır.Sonrasında sıkıntı yaşar.
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    konuyu bildiğim kadarı ile şu şekilde açıklamaya çalışayım hekimin sigortalılığından bahsedebilmek için öncelikle çalışma şekline bakmak gerekir eğer hekim bireysel olarak anlaşıyor ve ayrıca muayenehanesi varsa buradan faturalandırabileceği için dolaysıyla işverenin bireyselde ona sigorta primi özdeme zorunluluğu olmayacaktır.
    ikinci bir durumda şu şekilde olabilir işveren ile anlaşma osgb üzerinden yapılıyosa osgb ayda 30 saat de olsa 180 saat de olsa çalışanının sigorta primini ödeyecektir ama dikkat edin işveren değil osgb ödeyecektir.
  10. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşin doğrusu hizmet verilecek firmanın bünyesinde çalıştıracağı uzman, dr, hemşire için gereği kadar sigorta yaptırmasıdır. Maalesef üzülerek söylüyorum ki gerçek bu. Bu aslında bizi bağlamaz, işvereni bağlar. Sigortasız çalışan istihdam etmekten cezai durumla karşılaşabilir. bunu bile bile işverenleri zor durumda bırakmamak gerekir. Biz para kazanacağız diye firma sahiplerini eksik yönlendirme yapmak etik olmaz. Bireysel çalışmak için;

Kısmi zamanlı iş sözleşmesi. Ücret yazacağız. Aldığımız ücretten gereği kadar ssk yatıracak. katipten işleyeceğiz. fatura vs gerek yok. hizmet vermeye başlayacağız. Böyle olursa kimse için sıkıntı çıkmaz. Lakin bir soru.

Bu limandan bu gemi kalkar mı?
  11. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    yönetmeliğe göre işyeri çalışanlarından birini işyeri hekimi yapabiliyor bu hekimi işyeri sigortalı yapacak anlamına gelir,veya işyeri hekim hizmetini osgb den alır böyle olunca hekimi osgb sigortalar.diğer alternatifler yani fatura veya devletten olan sigortası yönetmelikte yok.hekimi ya çalıştığı işyeri sigortalar ayda osgb sigortalar,başka alternatif yok..
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    4/c'den sigortalı kamu personelini bildiğim kadarıyla 4/a sigorta (özel sektör) yapamıyorsunuz. kişinin kazancından gelir ve damga vergisi kesilir diye biliyorum.
  13. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    mustafagulsen.com adlı sitene alıntıtıdır:
    "
    [​IMG] FATİH UYAR Nickli Üyeden Alıntı [​IMG]
    Yani arkadaşlar bu devlet memuruna biz firma olarak ssk primi ödemeyeceğiz, yalnizca verdiğimiz ücret karşiliğinda sadece gelir vergisi ve damga vergisini hesaplayin stopaj yoluyla ilgili vergi dairesine ödeyeceğiz..doğru mudur?
    Çalıştığı kurum kanalıyla İl Sağlık Müdürlüğünden izin alabilirse aynen dediğiniz gibi ücretinden sadece gelir vergisi tevkifatı ve damga vergisi keseceksiniz, bu kesintileri muhtasarla beyan ederek ödeyeceksiniz. Sgk primi olmayacak... Geçmişte aynı zamanda kamu personeli olan kişiler için defalarca bu işlemi yaptım.(Özel sağlık kurumlarında hekim ve yardımcı sağlık personelleri kısmi zamanlı olarak bu şekilde izin alarak çalışabiliyorlar"
  14. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Alo 170 i tekrar aradım, baya bekletip sonunda sigortalı görünüt ancak yatırılacak ücrete vergi kısmı yeterli dediler. Yazılı cevap istedim, kayıt oluşturdular. 3 iş günü bekleyeceğiz, şayet durum böyle ise hekim ve diğer sağlık personeli için sigorta masrafını dert etmeye gerek kalmayacak.

Siz niye dert ediyorsunuz' diye soran arkadaşlara, sonuçta işyerlerine teklif veriyoruz osgb öyle bir fiyat veriyor ki akıllara zarar.
  15. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    enteresan sonuçlar çıkıyor ..Çok net biliyorum dediğiniz bir olayda bile farklı uygulamalardan bahsediliyor. Neyse alo 170 ten gelecek yazılı resmi cevabı bekleyelim ve görelim. Şahsen iş yerimim anlaştığım firmalarda sigortalı oluyor ve sigorta primi 6 aydan beri ödeniyor. Kendisi de bu konuda kamu hizmeti dışındaki 30 saati, kullandığından ötürü hizmet verdiği firma çatısı altından ayrı yeten sigortalı olması gerekliliğini savunuyor.(aslında onun çok taktığı yoktuda ben kafasına böyle işledim) Bana mantıken kamudaki sigortasının özel sektörde icra ettiği ve yeni çıkan torba yasayla tanınan bir hak olan 30 saat uygulamasının illaki hizmet verilen işyerinden part time olarak kaç günlük hizmet veriyorsa o kadar gün üzerinden yapılması gerektiğini düşünüyorum. 6 aydır yatan sigorta primleri içinde sgk demediki bu kamu görevlisi buna bu primi yatıramazsınız..gelecek resmi cevaba göre bizde yeni düzenlemeleri yaparız..
  16. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Bireysel çalışma ile ilgili açılan konular mevcut fakat kimi eski kiminin içeriği farklı. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar var, çalışan arkadaşlar da var. Birbirimize destek olup OSGB siz bu işi nasıl yaparız ve Bireysel çalışmanın önünü nasıl açabiliriz ya da önündeki engelleri nasıl aşabiliriz.

1. Bu işi Danışmanlık Firması adı altında ve Serbest Meslek Makbuzu kullanarak yapanlar var. Katipten sözleşmeleri yapıp İSG ile ilgili hizmeti verip sigortaya gerek yok, ben kazandığım paranın vergisini ödüyorum, faturamı kesiyorum diyorlar. Cezai durum olursa dava açmayı düşünenler bile var.

2. Firmasız çalışıp hizmet verdiği yerde gereği kadar ssk sı yatan fatura kesmeyen arkadaşlarda var.

3. Firma kurmadan, sigorta yaptırmadan hizmeti verip başka bir danışmanlık firmasından fatura kesenler de var. Sonuçta işveren gider olarak göstereceği faturaya bakıyor.

4. Birde sadece eğitim verileceği zaman ssk yaptıranlar var.

5. Katibi Sgk ile bağlantılı hale getireceklermiş. fuarda böyle bir konuşma geçmiş. Bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

6. Herkesin ayrı firma kurmasına da gerek yok. Örneğin ben İst. And. yakasındayım. Kuracağım Danışmanlık firması diğer uzman arkadaşlarla fatura kesme konusunda ortak da kullanılabilinir. benim kuracağım firma adına ve kendi ismine kartvizit bastırıp hem firma adını kullanır, firmayı da kullanır masrafı verilir faturada keser. hizmet de verir. böyle bir oluşum mu yapsak. Tabii bunun artıları eksileri nelerdir konuşmak lazım.

Olması gereken anladığım kadarıyla ;

Kısmi zamanlı iş sözleşmesi, Katipten sözleşme, Çalışan sayısının gerektirdiği süre kadar uzman, dr ve hemşire için aldığı ücret üzerinden aylık ssk. Böyle olursa sıkıntı olmaz. Ama bu zor iş. İşverenler pek yanaşmaz. Hele birde ucuzcu sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ler varken.

İşverenler karşısında bir firma görmek isterler, Bununla birlikte yapılan ödemeler için fatura talebinde bulunabilirler.

Fatura kesip sigorta yaptırmadan hizmet verilse bu sefer işverenin sigortasız çalışan istihdam etmesinden sebep cezai durum oluşabilir. Bu bizi pek bağlamaz ama etik olmaz.

Bir OSGB ile fatura için anlaşsak bu seferde OSGB çalışanı olmamız gerekeceğinden sağlık OSGB de sigortalı olmamız gerekecek.

Hemen hemen çoğu uzmanın kendi çapında elinde işleri mevcut. Bunları OSGB ye komisyon karşılığı verilse sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerle iş yapılmaz.

Benim aile hekimi olan arkadaşlarım mevcut. Elimde hazır bekleyen işlerde var. Bir şahış firması kurup, (XXXX İSG Danışmanlık Hizmetleri ) Kartvizit, Broşür bastırıp piyasaya girmeyi düşünüyorum. Sigorta konusunda bilgilendirme yaparım, yapmazlarsa da ısrar etmem diye düşünüyorum.

Evet değerli uzman ve hekim arkadaşlar düşüncelerim bunlar. OSGB siz bu işi nasıl yaparız. Bireysel çalışmanın önünü nasıl açarız. Bireysel çalışanlar varsa çalışma şekillerini, yaptığı işlemleri vs ; çalışmayı düşünenler varsa da fikirlerini yazabilirler mi ?

Teşekkürler.