1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ücretlerini kurulacak sandıktan alacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşçiye büyük tehdit

Hükümetin ölümlü kazalardaki artışın ardından hazırladığı iş sağlığı ve güvenliği tasarı taslağının detaylarını açıklıyoruz: Hükümet sorumluluğu üzerinden atıyor.

Ölümlü iş kazalarındaki artışın ardından yasal değişiklik için çalışma başlatan hükümet, çözümü“sorumluluğu” üzerinden atmakta buldu. Bakanlar Kurulu’nda da ele alınan taslağa göre, inşaatlarda yapı denetim şirketlerine verilen yetkiler artırılacak. İşçi sağlığı ve güvenliği hizmetleri de bu şirketlere bırakılacak. Taşeron sistemi devam ettirilecek. Davaları kazanarak kadro hakkı elde eden kamudaki taşeron işçiler ise ancak “ihtiyaç varsa” çalışmaya devam edebilecek. Bunun için de işçilere, “geçmiş haklarınızdan vazgeçin” şartı koşulacak. Taşeron işçi ihtiyaç yoksa tazminatı verilerek işten çıkarılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hafta sonu işçi ve işveren örgütleri ile işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini görüşmek üzere yeniden bir araya geldi. Sunum yapılan toplantıda Çelik, hazırlanan taslağın Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söyledi. Cumhuriyet, ekimde Meclis’e tasarı olarak sunulması beklenen taslağın ayrıntılarına ulaştı. Bu ayrıntılar şöyle:

Madende denetim MİGEM’e: Madenlerdeki denetim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne bırakılacak.

Şirketlere geniş yetki: Son günlerde en fazla ölümlü iş kazalarının meydana geldiği alanların başında inşaatlar geliyor. İnşaatlarda yapı denetim şirketlerine daha fazla sorumluluk verilecek. İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri de bu şirketler tarafından yapılacak.

Para cezaları artırılacak: Ölümlü iş kazalarına neden olan şirketlere verilecek para cezaları artırılacak. Ceza oranları yüzde 50’den yüzde 400’e kadar çıkarılacak. Ayrıca işyerinde ölümlü iş kazası meydana gelen şirketler hakkında ihalelerden men, belgelerin iptali gibi yaptırımlar da uygulanacak. Madenlerdeki büyük ölümlü kazalarda ise rödovans iptali de gündeme gelebilecek.

Suriyeli işçiler: Suriye ve Irak’taki savaş nedeniyle Türkiye’ye çok sayıda mülteci girdi. Başta Suriyeliler olmak üzere göçmen işçilerin haklarına yönelik çalışma yapılacak. Bu konuda teknik çalışma yürütülecek.

Taşeron işçiye dayatma: Kamuda açtıkları kadro davalarını kazanan çok sayıda taşeron işçi bulunuyor. Bu işçilerin kadroya alınmaları ve geçmişe yönelik alacaklarının da ödenmesi gerekiyor. Ancak hükümet bu konuda adım atmıyordu. Hükümet şimdi de “mahkeme kararlarını uygulayacağız; ama zaten ihtiyaç fazlası taşeron işçi var” gerekçesini gündeme getirdi. Davaları kazanan taşeron işçiler ancak “ihtiyaç varsa” çalıştırılacak. Bu işçilere de işe devam edebilmeleri için “geçmişteki alacaklarından vazgeçmeleri” şartı koşulacak. Yani taşeron işçi çalışabilmek için“kazanılmış haklarından vazgeçecek”. Kurumda ihtiyaç yoksa tazminatı ödenen taşeron işçi işten çıkarılacak.

Ödül ve ceza: İşyerlerine ödül ve ceza sistemi getirilecek. 1 yıl içerisinde ölümlü iş kazaları yaşanmayan işyerlerinden yüzde 2’lik işsizlik sigortası payı alınmayacak. Ancak daha sonra ölümlü iş kazası meydana gelirse ceza uygulanacak. Geçmişle birlikte bu pay yüzde 4 olarak alınacak.

Sandık kurulacak: İş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin işveren tarafından ödenmesi tartışma konusuydu. Bu konuda çalışma yapılacak. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ücretlerini kurulacak sandıktan alacak. Bunun için teknik çalışma yapılacak.

Konsey yok: Sendikalar ve meslek odaları, Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi kurulmasını istemişti. Hükümet bu öneriyi kabul etmedi.

Cumhuriyet

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      23,9 KB
      Görüntüleme:
      1.663
  2. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sabit maaşlı mı olacak devlet memuru gibi uzmanlar?????? yoksa ben gittim bir yerden x liaraya anlaştım. bu x lirayımı firma sandığa yatıracak sandıkta banamı verecek? yoksa sabit bir rakkam belirlenecek ve firma o sabit rakkamımı sandığa yatıracak????
  3. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tabi tabi herkes gitsin 100 bin tl ye anlaşsın sonra gitsin sandığı alıp gitsin ☺️
  4. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taşeron'u bitirmeleri tüm üniversite mezunlarını kadroya almaları gibi bir şey, rödovans daha ihtimal dahilinde . Sandık olayını da görmeden inanmam:)
  5. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    OSGB 'ler ne olacak peki ?
    Not : OSGB sahibi veya ortağı değilim.
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    osgb ler sömürdüklerine saysınlar.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    saçmalığın daniskası, ben devletin belirlediği ücreti almak isteseydim, gider memur olurdum! neden kendimi özel şirketle yorayım!

bu ancak maaşı almakta zorlananları çözer.

iki seçenek var, sizi ya devlet seçecek ki o zaman tüm akrabalarını iyi yerlere yerleştirecek, ya da işveren seçecek ki o zaman maaşı ha sandıkran almışsınıııız ha işverende.n. isterse değiştirir seni

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Eylül 2014 ---
    firma sabit rakamı sandığa mı yatıracak demiş, yani şirketten oraya giren para aynı olacak
    alaya almadan önce düzgün okuyun
  8. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    firmalar bildiği parayı verir.çok alır az verirler :-(
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır hiç öyle değil, çevremdeki pek çok firma gayet güzel rakamlar veriyor. tabii OSGblerden bahsetmiyorum
  10. ilhan Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bu kesin bir bilgi midir_? Ben sanmıyorum
  11. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapı denetim sistemini çözdükleri gibi bunu da çözerlerse iş çıkmaz. Müteahhitler bu hizmeti yapı denetim firmalarından hediye gibi görecekler dir, yapı denetimlerin de buna ciddiyetle yaklaşacağını sanmıyorum, yapı denetim sistemin de de para elden alınmaz bankaya yatırılır ama bu sadece göstermelik tir yine siz karşılıklı pazarlık yapar sizi en az kontrol eden en hızlı iş çözen en ucuz yapı denetim firması ile anlaşırsınız. Bunlar masa başında fikir üreteneler in çözümleri.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kesinlikle ;)
  13. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım yapı denetimler de parayı belediyenin sandığından alıyorlar ama bu daha kötü birşey. Yapı denetim adına 10 bin yatırılıyor yapı denetim işi bitirince 10 ini alıp 4 bini firmaya geri veriyor. Bununla bi yere varılmaz. Heyecana kapılmayın. Iyi Uzmanlık yapın firmayı büyük cezalardan kurtarın ki firma da size verdiğinin üçüne beşine bakmasın.
  14. Bu işi ticarete dökenler oldukça hiç bir yönetmeliğin ömrü uzun olamaz.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Oradan al diğerine koy !!!!! hiçbir fark yok arada. :sinir:
  16. ......ücret almak isteseydim diye başlayan tüm cümlelerde ticari kaygı var.
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tabii ki var, ben standart bir uzmandan daha kalifiye olduğuma inanıyorum ki standart bir uzmanın ücretini kabul etmiyorum. firmam da beni öyle görüyor ki istediğim ücreti veriyor. neden olmasın ki! siz bedava mı çalışıyorsunuz
  18. Eğer bir sabit ücret söz konusu olacaksa zaten uzmanlık kategorinize göre hak ettiğiniz ücret verilir. Eğer verilmiyorsa bunu ozaman konuşursunuz. Zaten yeterince uzman kategorisi var A,B,C derken sizde Standart uzman ve Kalifiye Uzman olarak bölün. Bu ziyhiyet ile ancak kalifeye bir pazarlamacı olursunuz. Ticari kaygılarınız olduğu sürece uzman değil pazarlamacı konumundan öteye gidemeyecksiniz. Aski halde kendinizi kandırmayın. Yapılacak her şeye bir muhalefet çıkar sizin kabul gördüğünüzü başkası başkasının kabul gördüğünü ise siz onaylamayabilirsiniz. Önemli olan kestirip atmak değil uzlaşmadır. Uzlaşma sağlanaz ise biz daha çok yönetmelik eskitiriz. Zaten bu zihniyet ve çok para kazanma hırsı mesleği çıkmaza sokan değilmi daha düne kadar emekli müfettişlerden 50000 kazanan var sayılarının az olmasını kullanıyorlar deniliyordu bu formda şimdi pirimle B ,A olunca ben hak ediyorum herkesten iyiyim mi denilmeye başlandı. neden böyle oldu diye bir sormalı.
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok komiksiniz,
    şirketlerin ihtiyacı farklıdır. Bir firma ergonomi alanını iyi bilen, bu alanda çalışmalar yapabilecek, advanced düzeyde ingilizceye sahip bir uzmana ihtiyaç duyarken bir diğeri normalde bir uzmanın okuyarak öğreneceği bir yerlerde yazmayan ama yan yanayken tepkimeye girip zehirli gaz üretebilecek kimyasalların üretildiği bir fabrika, kimyasallar konusunda detaylı bilgiye sahip, belki de bir kimyacıya hatta kimya mühendisine ihtiyaç duyabilir.

Ki biz buna kalifiye diyoruz. ama siz kalifiye değilsiniz ki daha kalifiye uzmanların olmasını , hazmedemiyorsunuz.

Ben hiç isg alanında çalışmadan sadece prim günü ile B sınıfı ya da A sınıfı uzman olanlardan standart konularda da iyiyim. bu konuda da alçak gönüllülük yapmayacağım. ama bu süper zeka olmamdan değil, yılların verdiği deneyimden kaynaklanıyor. onlar da belirli süre sonra aynı noktaya gelecekler ve şu anda onlarla aynı maaşı almayı kabul etmiyorum.

belli ki esas ticari kaygı sizde. ortada fırsatlar var ve siz hiç bir şey yapmadan, gelişmeden, emek vermeden, deneyim edinmeden, yıllarını bu işe vermiş insanlarla aynı koşullarda olmak istiyorsunuz.
    çok özür dilerim, emek olmadan ekmek olmaz. önce biraz daha bu işi yapın, gelişin, öğrenin. bu işin kollarından birinde uzmanlaşın, piyasada daha değerli bir eleman olun.
    bu meslek de tüm diğer meslekler gibi. ek özellikler, uzmanlıklar ve kalifikasyon önemlidir, değerlidir ve hakkını alır.
  20. Saçmalıyorsunuz. Emek verip vermediğime hatta deneyimmime kadar nasıl olurda karar verebiliyorsunuz. Falcımısınız yoksa atıyormusunuz.