1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ücretlerini kurulacak sandıktan alacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konudaki ücret skalası sanırım tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bağlı olarak bir derecelendirme ile yapılır. Ancak belirlenen fiyat ancak taban fiyat olabilir. İşyerleri istedikleri kalifiye uzmana göre taban fiyatın üzerinde fiyat verebilir. Çokta takılmamak lazım. bunlar 5 sene sonrasının gündemleri :)
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer uzun süredir bu işle ilgileniyor olsaydınız şu an C olmazdınız. uzun süredir uğraşmayanlar bile B ya da A oldular. Ayrıca gerçekten kalifiye olsaydınız bu kadar isyan etmez ve sinirlenmezdiniz. kedi-ciğer-mundar.
  3. Hala saçmalıyorsunuz pirim günü ile olan sınava girmedim. Ayrıca belgem 2temmuz 2011 tarihlidir. Hala falcılık yapmaya çalışıyorsunuz. salladığınız şeye kendiniz bile inanmışsınız.
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 yıldır c olarak piyasada çalışan uzmanların çoğu yeni b ve a olanları 4 kere cebinden çıkarır 5 kere geri sokar 10 15 kerede bozuk para niyetine harcar
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu kanun ilk yürürlüğe girdiği günden bu yana b veya a olmak ile tecrübeli olmanın doğru orantılı olmadığını biliyoruz. Önemli olan bu sektörde yaşadığınız zorluklar. C az tecrübeli ve A'lar tecrübeli gibi bir yanılgıya düşmüşsünüz. Şuan aylarca inşaatta çalışıp tespit öneri defterini bilmeyen A sınıfı da biliyorum, patlamadan korunma dökümanı hazırlayan C sınıfıda biliyorum. Neyse sadece bu konuya katılmadığımı belirtmek istedim.
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gerçekten anlamama çabanızla uğraşamayacağım.
    cidden kompleksli insanlardan sıkıldım. lafı sürekli saçma yerlere getiriyorsunuz.

sonuç : herkes kendi değerine göre maaş alsın, ben daha az kalifiye olan ve daha az deneyimi olan insanlarla aynı kefeye konmak istemiyorum.
  7. Bu lafı varya belki on bin kişiden duydum. Bu 5 seneden fazla bu piyasa da olanların sayısı baya çok 5 sene önce millet harıl harıl isg önlemi için çalışıyormuşta bizim haberimiz yokmuş. O nedenle demkki hala iş kazalarında birinciyiz. Uydurma ohsas hikayelerinide çok iyi bilirim. Ohsas alınır sene de bir kere bir kaç uygunsuzluk vs vs sahte evraklar. İşte şimdi bunları yapanlar şimdi yıllardır ben bu alanda çalıştım diyorlar. İptal edilen belgeleride biliyoruz. Prim günü ile yükselme sınavını size göre normal olabilir fakat bana göre etik değildi. on kere açılsa birne bile girmem. Şu an fiili olarak belgemle dolu dolu 3 yılı geçirdim. Ama yükseltme sınavına aralıkta girebilcekken girmeyeceğim. Sırf piyasa kirli olduğu için tüccar dolu olduğu için belkide bu işi yapmayacağım. İhtiyacım da yok. Çok para kazanmaya ihtiyacı olanların mesleği olsun bu meslek. Zaten sizin gibi düşünenler bir 5 yıl daha bu işi yaparsa, sayenizde mesleğini severek yapanlar beş yıl sonra olamayacak.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kimse "aman ben az paraya çalışayım, benim emeğim ucuz olsun" demez. ben kalifiye eleman olmaktan behsediyorum, siz kalkıp kağıt üzerinde çalışanlardan bahsediyorsunuz.
    Ben aldığım bir sürü eğitimin, geceleri bile oturup çalışmamın değerini, ederini tabii ki alacağım.
    OHSAScı değilim. hiç bir zaman OHSAS'ı olan bir yerde çalışmadım. mesele saçma kalite sistemi kurmak değil teknik olarak güvenliği sağlamaktır. mesleğimi sevmesem bu kadar ilerleyemezdim.
    saçma tespitleriniz var.
    sanki isg 2011de başladı. Siz de kahramansınız! millet daha uyurken bu alanda emek veren işçisini koruyan pek çok firma vardı.

ama gerçekten komplekslerinizle uğraşamayacağım. bundan sonra yazdıklarınıza yanıt vermeyeceğim kendi kendinize söylenebilirsiniz.
  9. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vallahi Sevecen Hn. size katılmak mümkün değil. kalifiye eleman olup olmadığınız sizi bağlar. Ama sizin kalifiye olup olmadığınızı, siz değil de başkaları karar versin. burnunuzun bu kadar havalarda olmasını yadırgadım. diğer konu ise, -tabiki bu bencesi- İSG uzmanı patrondan maaş almamalı hemde kesinlikle almamalı. sizin çalıştığınız yerde profesyonelce bir yaklaşım var ve size destek olup istediklerinizi yerine getiriyorlarsa, siz zaten maaşı havuzdan mavuzdan istemezsiniz. Ama bir de herşeye maliyet gözüyle bakan, bişey olmaz mantığıyla hareket eden patron ve yöneticileriniz olursa ayrıca da siz eksiklikleri belirtmenize rağmen bişey yapmadığı gibi sizin de şikayet etmeniz söz konusu olduğunda işten atılma korkunuz olursa işte o zaman havuz mavuz istersiniz. güzel ülkemizin heryerinde maalesef standartlar çok farklı.
    birde son konu, eğer ki böyle bir sitede bölüm yöneticisi olduysanız, ya daha sakin olacaksınız herkese çıkışmayacaksınız yada bu işi yapmayacaksınız.
  10. Ahmet Serhat İçmeli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40686
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Buyruk Group Sosyal Hizmetler
    Şükredin biraz :) İçinizden yaptığınız muhakeme açık aslında. Almanyada bir mühendis 4000 Euro alıyor da ben niye 2000 TL alıyorum şiddetinde tepkiler bunlar. Önce Türkiyemin şu seviyesini kabul etmekten geçer herşey. Bana 1500 veriyolar banane ben çalışmıyorum diyip küsüp gitmek olmaz. Biraz şükredip biraz da tamah edip çabalamak gerekir. Herşeyin düzeliceğine inanıyorum. Koyun can derdin kasap et derdinde bu ülkede.

İşçi çalışıyor 891 liraya biz çalışmışız birkaç bin liraya hala burda birbirimizi kırıyoruz. Birşeyleri kabul edip saygı çerçevesinde hak talep edicez. Bir almanya bir fransa bir amerika değiliz. Türkiyeliyiz.

Bir de burada A sınıfı olup C sınıflarına çok soru soran mütevazi arkadaşlarımızı da görüyorum. Gayet de o C sınıfı arkadaşlar fark yaratmayı başarmışlar. Diyeceğim şu ki sınıflar birbirini ezme gibi bir cüruhta bulunursa biraz ayıp ve yazık etmiş olur.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi 6331'in 21. maddesiyle kuruldu, ayrıca yönetmeliği var. güya önerilmiş istenmemiş yahu kanunda, yönetmelikte var :) bu nasıl haber?
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kalifikasyonun bazı standartları vardır. detayına girip sizinle tartışmayacağım. Ama ben benimle aynı emeği göstermeyen bir başka B sınıfı ile aynı ücret almayı kabul etmiyorum.

bundan kastım insanlar az ücret alsın diye tepinmek değil. ama her yerde, memurlukta -ki orası ücretlerin standart olduğu bir yer- ya da bankacılıkta bile daha kalifiye olan adam daha fazla maaş alır. dil tazminatı , üniversite bitirmiş olma farkı vs
    serbest piyasa da da bu böyle.

havuzdan maaş size işveren üzerinde yaptırım sağlamaz. adam isterse yine sizi çıkarır. uzmana yasal yükümlülük vermek çözüm değil. bunun çözümü bu değil, sık ve doğru denetimdir.
    denetim de bizim değil müfettişlerin görevidir.

bizler çalışanı eğitiriz, işvereni uyarırız. işverende o bilinç var ise uyarılarımıza kulak asar, asmazsa, eğitilmiş çalışanlar bilinçlidir isimsiz şikayet edebilir. isimsiz edebileceği için tehlikeye de girmez. (oysa uzman isimle şikayet etmek zorunda mevcut sistemde.) o da olmadı sık sık ve doğru bir şekilde denetlenirse, işverenin kulak asmadığı uyarılar madde olarak yazılır. işveren de akılsız değil. 1 ceza yer 2 ceza yer üçüncüde uzmana güvenmeyi, dediğini yapmayı öğrenir.
    onlar ticaret adamı. ardı arkası kesilmeyen denetimlerle iş durdurmalarla alacağı kaybın uzmanı dinlemekten daha pahalıya mal olduğunu görür.
    bunu özellikle yazıyorum. işveren vicdansız bile olsa, sık denetlenirse maliyet açısından iş güvenliği önemli hale gelir onun için.

zannediliyor ki havuz olunca 5000-10000 alacak herkes
    a-b-c 1500-2000-2500 den yukarıda alacağına dair hayal kurmayın.

sakin olmak zorunda hissetmiyorum kendimi, beni yönetici yaparken arkadaşları da uyardım. bizler de sizin gibi üyeyiz. kendi görüşlerimizi bildirme hakkımız var. karşımızdakine hakaret etmediğimiz sürece fikirlerimizin karşımızdakini kızdırıyor olması sorun çıkarıyorsa beni azledebilirler.
  13. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

dediğiniz gibi işyerleri sık sık kontrol edilirse olay kendiliğinden çözülür demeyi bende isterdim ama maalesef diyemiyorum. çünkü oraya buraya yakınsa işveren bırakın ceza almayı ödül bile alıyorlar. SOMA örneği ne acıdır ki -daha hemen yakın süreçte yaşadığımız- zamanında birileri kontrol etmiş, olanlar bitenler görülmemiş!!! yokmuş gibi yapılmış ki 301 insanımız hiç uğruna öldüler. orada insanlar ölmeseydi acaba kim yada kimler gidip kontrol!!! etmeye devam edecekti.
    bırakın sizin kalifiye olmanızı, onun bunun fazla para almasını. siz daha fazlasını alın, hatta piyasanın en fazlasını alın gözüm yok, benim anlatmak istediğim aslında açık ve net tüm ülkede sizin bahsettiğiniz bilinç henüz oluşmamış durumda ve daha kolay kolay da oluşacak gibi değil. Soma gibi bir yerde ikamet eden İSG uzmanı ya memleketi değiştirecek iş için yada göz yumacak işsizlik korkusuna. işte bunun önüne geçmek için havuz olur adı başka şey olur bilmiyorum ama patronla İSG uzmanının hiyerarşik bağı koparılmalı. patron istemezse havuza geri gönderemeyecek şekilde sistem oluşturulabilir, bunlar detay ve bu konular konuşulur ama eminim ki daha iyi olur. geçiş sürecinde bazen sert önlemler almak gerekebilir. insan hayatı ise konu bence kalifiyelik para vs ikinci planda olmalı. saygılar...
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    partonla İG uzmanın hiyerarşik bağı kopamaz. İG uzmanı -tüm dünyada- bir işçidir. işçi her zaman patrona bağlıdır. müfettiş sisteminin iyileştirilmesi gerekirken insanların düşünceleri havuz gibi farklı şeylere yönlendirildi.

bizim görevimiz danışman olmak işi takip eetmek, biz yasal sorumlu değiliz. olmamalıyız.
    kanunda da açıkça diyor 3 taraf vardır İşçi- Patron-Devlet. biz işçi kısmındayız devlet değil. devlet görevini yapamıyor diye, bu yük bizim omzumuza bindirilemez.

teftiş sistemi yetersiz mi? kesinlikle evet, sadece sayı değil nitelik de artmalı, haklısınız.

teftiş yetersizliği sorununu örtmek için uzmanı ateşe atacak bir madde koydular, şimdi biz uzmanlar da bu bizi yakan madde kalksın onun yerine teftişi düzenleyecek maddeler konsun diye çalışacağımızyerde, bu ateşe atan maddeye kılıf uydurmaya çalışıyoruz.

soma faciasında uzmanlar suçlu-suçsuz tartışılır, ancak onların yanı sıra o denetimi yapan müfettişlerin de görevini kötüye kullanma ve görevini yapmama gibi iki sebepten yargılanması ve ölümlerden pay alması gerekirdi.

eğer ateşe atan madde gider de sadece işverene tebliğ yeterli sayılırsa, hele hele e imzalanmış mailler zorunluluk haline gelir ve bizlerin bu yolla işverene bildirimi yasal olarak uyardığımızın kanıtı sayılırsa, o zaman hem görevimizi yaparız, hem patronun suçunu üstlenmeyiz.

ölümler ise ancak doğru -daha öncekiyazı da da özellikle bu kelimeyi kullandım- ve sık teftişle önlenebilir.
  15. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

ben bu yazdıklarınız içindeki bazı hususlara kesinlikle katılıyorum ama maalesef ülkemiz bu hiyerarşik yapıyı kaldırmaya hazır değil. çünkü patron denilen şahıs kendisini HE-MAN sandığı yani ben ne dersem o kardeşim dediği sürece bu işler sizin temenni ettiğiniz gibi yürümüyor. İngilterede çalışan isg uzmanı arkadaşım var ve sizin dediğiniz gibi işverene bağlı ama sizde kabul edersiniz ki isgnin temelleri orada atıldı. bizim o seviyelere gelmemiz için daha zamana ihtiyaç var. işveren beni maliyet gözüyle bakarsa ilerde zarar edeceğini görmüyorsa ve bunu görmesi için illaki birilerinin yaralanmasını yada ölmesini veyahutta ceza yemeyi bekliyorsa daha zamana ihtiyacımız var demektir. ben illaki havuz mavuz olsun da demiyorum. insan hayatı kurtulsun, haklarını alsınlar insan gibi çalışsınlar ve yaşasınlar istiyorum. haa bunun yolu benim az maaş almamdan geçiyorsa ona da eyvallah. ülkeyi yönetmek için seçilip maaş alanların yapması gereken bir konu bu fakat bizde burda derdimizi anlatıyoruz.lütfen beni yanlış anlamayın ama amacım ne sizi üzmek nede germek öyle yada böyle orta yolu bulmak gerekiyor. Doğru ve sık teftişe katılıyorum tabiki. olay zaten bu yapılmadığı için biz şuan tartışıyoruz, başkaları ölüyor, yaralanıyor vs vs. her zaman geçiş süreçlerinde birileri ya üzülür ya fazla yontulur, sancılı olur ama olması gereken er geç olur. siz de bende, diğer, bu dönemin İSG uzmanı arkadaşlar bu süreci yaşıyoruz. anlayışınız için teşekkürler...
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    estafurullah, karşılıklı konuşuyoruz, size teşekkür ederim, genelde sitede böyle bir konuşmayı kavgaya çevirme eğitliminde çok insan var.karşısındakini anlamak, kendini anlatmak değil, kendi fikriyle aynı olmadığı için kavga etmek istiyorlar sadece.

evet çok gerideyiz ve bu iş zor. ama behsedilen yöntemler, özellikle havuz buna çözüm olmayacak. anlatmaya çalıştığım o. havuz tam tersine sömürülecek bir sistem olacak. devlet atamazsa, yine aynı durum olacak işveren uzmanı dinlemeyecek ama uzman sorumlu olacak. devlet atadı diyelim o da her firmaya müfettiş atamak gibi bir şey. torpille bi yerlere gelecek olan adamları zaten saymıyorum bile.

çözümü yanlış yerlerde arıyoruz. resmi kurumlar işlerini tam ayarlayamıyor diye işçileri küçük birer jurnalciye dönüştürme cabası işlemez. sen jurnalcini ne kadar korursan konu, 1 gün 2 gün. 3. gün hooop bir bahaneyle işten atılır.

onun yerine işvereni uzmanı dinlemeye ikna etmek gerekiyor.
    tüm işverenleri ufak ya da büyük çapta bir tüccar olarak düşünün. yaptığı iş güvenliği yatırımının karşılığını tercihen 1 en geç 5 sene içerisinde görmek ister. olmamış bir kazayı hayal ederek zarardan kar diye bir şey düşünmez.

O zaman öncelikle temel noktaları belirlemek üzere disiplinli bir ceza sistemi getirilmeli. ki var ve yeni kanunda da "misli" uygulaması var ve bu da güzel.

daha sonra işveren sık sık ve doğru bir biçimde denetlenmeli, madense müfettişi maden uzmanı olmalı ve madenin içine girilmeli, inşaatsa katlara bakmalı, oturup kağıt incelemek yerine sahaya hakim olmalı.

bu denetimler 5-6 yılda bir değil her sene 1-2 defa olmalı. zaten bir yerden sonra denetlemek de kısa sürer iş hızlanır. sonuçta uygunsuzluklar zamanla azalmış olur.

bu denetimlerde, belki ilkinde olmasa bile ikinciden itibaren para cezaları kesilmeli, ve bu cezalar uygunsuzluğa göre olmalı. mesela merdivene uyarı asmadı diye 5000 tl ceza olmamalı ama diyelim ki asansör sıkıntılı 10.000 tl olmalı . böylelikle tamir ettirmek ceza yemekten ucuza gelir.

bu noktadan sonra işveren takkeyi alıp düşünür, cezalar önlemlerden pahalı, bu adamlar da 6 ayde bir geliyor. gelmez bi daha görmez rahatlığı yok! yani??? yani önlemi alıcam cebimden 10.000 değil 7.000 çıkacak 3.000 cebime kalacak.

işverenin maliyet gözüyle görmemesi için eksikliğini önlemi almaktan daha pahalı hale getireceksiniz.

teftişler doğru ve sık yapılır, işveren de almadığı önlemin cezasını öderse, işi doğru yapmak daha ucuza gelecektir.
    tüccar mantığı ancak bu şekilde iş güvenliğine ikna edilir.
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    @Orkun Dalyan kafanız neden karıştı?
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    durum dediğiniz gibi işte doğal olarak kafa karışmıyor mu ? önerilmiş ama istenmemiş neden ???
  19. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaslar gereksız tartısmalara gırılmıs. sevecen hanım ısmınıze yakısmayan durumlardasınız bence. kibir iyi degıldır. ben b sınıfı uzmanım. a sınıfı cok tanıdıgım var. c de var. emın olun bu ısın a b c ıle alakası yok. havuz konusuna gelınce.bazıları ıcın ıyı bazıları ıcın kotu olabılır elbet. ama yuzdeye vurursak ıyı olacaklar %95 olur. o yuzden çoğunlugun mutlulugu ve huzuru daha onemlı. siz nerede çalışıyorsunuz bılmıyorum ama keske herkes sızınkı gıbı bır ıs yerınde çalışsa.

burada bırbırımızle tartısmamalı bırbırımıze yardımcı olmalıyız.
    Ne oldum değil ne olucam demeli !

Kalın sağlıcakla.

Herkese kazasız gunler.
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    neden? "var" çünkü :)