1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ücretlerini kurulacak sandıktan alacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hepimizin birbirinden güzel düşünceleri var saygı duyuyorum.
    - Denetim ve teftiş dedik. Devletin bütün müfettişleri iş başı yapsa bütün işletmelerin kapısının önünden geçse şu anki durumla denetleme gerçekleşemeyecektir.
    - kendim için değil fakat aynı yerde çalıştığım C sınıfı ig uzman arkadaşımın üzerinde 120 -130 arasında iş yeri var. Çalıştığı rakam 2000 lirayı geçmiyor ?????
    - Bizler zaten çoğu işletmede istenmeyen çalışan olarak görüldüğümüz için çalışma esnasında bazı sorunlara karşı karşıya kalabiliyoruz.
    - Kalifiye konusunda; tabi ki yaptığı işine hakim olan çalışanlara bilgisi dahilinde saygı göstermek ve tatminkar bir ücret verilmesi gerekir, bu durumda işveren ile İGU arasında kalmış olan bir durumdur.
    - Uzmanların bir havuza bağlanması elbette gereklidir ve bence devlet İGU atamaları yapmalıdır, veya OSGB lere sıkı denetimler sonucu yetki belgelerini sorgulamalı ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin gerekliliklerini eksiksiz yerine getirebilecek OSGB leri bulundukları bölgelere göre şirketleri paylaştırıp gerekli uzman atamaları OSGB bünyesinde gerçekleşebilir. (herhangi bir Osgb ile ortaklığım yok.) Havuzdan gelecek parada homojen biçimde dağıtılabilir.
    - Üzerimize büyük iş düştüğünün hepimiz farkındayız ve bu konuda sorunluluklarımızın olduğununda, tabi ki yaptığımız işi hayatımızın devamlılığını sağlamak için yapıyoruz, sorumluluklar gereği tatminkar ücretlendirilmeler de yapılmalıdır.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    düşüncelerimiz karşılıklı, görüşlerinize saygı duyuyorum. belirttiğiniz görüşler üzerine bazıkişisel yorumlarım var
    durumdan kasınızı anlamadım açıklar mısınız?
    devlet fiyat belirlediğinde bundan daha fazla almayacak. devlet mühendis baz maaşını 2000 lira düşünüyordu. C sınıfı da mühendis bazından fazla almayacak. hatta benim tahminim daha düşük alacak. mecliste uzmanlığın çok da önemi yok, her önüne geleni -iibf mezunlarını bile- uzman yapma derdinde. asgari ücret derse şaşmayın
    katılıyorum. yeni çalışmalarda amaç uzmanı istenen adam yapmak olmalıdır. bu da ispiyonculukla olmaz. onun yerine, onu dinlemeyen, eksikliği kalan adamlara -uzman şikayet etmeden- bol keseden ceza yazacaksın, ondan sonra her nasihati altın değerinde olur.

iş güvenliği ne kadar değerli olursa uzman da o kadar değerli olur.

malesef istenen o değil. herkes eşit maaş alsın noktasında çok insan var. cümle şu "ben de uzmanım o da uzman" amaç karşılarındakiler düşük alsın değil tabii ki, kendileri aynı maaşı alsın, ancak serbest piyasa ekonomisi öyle yürümez. :( eşit maaş verilecekse, en düşük değil ama ortalamanın altı verilir.
    "maaşın üzeri de işverenle anlaşmaya kasın" da malesef bizim ülkemizde yürümüyor. insanları minimuma zorlayacaklar.

iş güvenliği uzmanları memur değildir ki. onları devlet atamamaşı.

atarsa, zaten torpilden önümüzü göremeyiz. kimse bir yere hak ederek girmez, atanamayan öğretmenlere döneriz. iş herkesin amcasına bakar.

hamdi bey, eğer iktidar partide amcanız dayınız yoksa bunu savunmamanızı öneririm :)

bu konuda katılıyorum. ücretler tatminkar olmalıdır ancak bu devlet zoruyla olmaz. 1000 TLye çalışmayı kabul eden insanlar oldukça , isterse devlet 3000 taban maaş belirlesin
    inşaat denetim için de bildiğim kadarıyla belirli bir rakam var, müteahhit yatırıyor parayı , denetim şirketi çekiyor, sonra denetim şirketi paranın bir kısmını müteahite geri veriyor.
    bu iş uzmanın aranan adam, değerli adam olmasıyla olur

işçi olan İG uzmanlarının görevleriyle, devlete bağlı olan müfettişlerin görevleri ayrı tutulmalıdır, yeterince müfettiş yok diye bu görev İŞÇİ olan uzmanların omzuna atılamamalıdır.
    boşu boşuna işi grift ve kompleks yapmaya gerek yok, esas yapılması gereken işin devlet kanadı üzerine çalışılmasıdır.
    ancak bazı "mihraklar" odak saptırmaktadırlar ki, insanlar problemin devlet yapılanmasında ve devletin kendi suç ve sorumluluğunu uzmanın üzerine atmasında olduğu nu anlamasın
  3. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bütün müfettişler teftişe çıksa firmaların önlerinden geçse yetersiz sayıda müfettişe sahibiz benim çalıştığım firmaya ancak teftişe ben emekli olunduğumda gelinir manasında söyledim :)
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslında sayıyı baya bir arttırdılar. her kanunla yeni müfettiş alıyorlar.
    eğer butikleri denetlemek yerine tehlikeli işletmeleri denetlemeye başlarlarsa bence baya baya denetim yapabilirler.
    bir de destek olabilecek kuruluşlar var.
    mesela Madenleri aslında MİGEMin ve taşeron madenlerini de TİK'in didik didik denetlemesi lazım.
  5. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    herkes işverenler ve osgb ler karşısında dik durabilir ve ücret konusunda taviz vermez ise herkesin iş yeri bahsi geçen iş yeri gibi olur. piyasayadaki rakkamları oluşturanlar iş güvenliği uzmanları yani bizleriz. evet bir çok kişi işsiz ve 3 kuruş için düşük ücretleri kabul ediyorlar. ama piyasayıda düşürüyorlar. kendimden basit bir örnek vereyim. 3 sene önce 60-70 bin TL. ye yaptığımız patlamadan korunma dökümanı 2 hafta sonu 2 gün kurs görüp yapmaya başlayanlar yüzünden piyasa rakkamı 1500-2000 tl lere getirildi. bu arada bir not koyayım; bizim hazırladığımız döküman 400 sayfadan aşağı değildir ve %70-80 i sadece rakkamsal hesaplama ve senaryo içerir, hafta sonu 2 gün ders görüp yapanların ki 20-30 sayfa onunda yarısı zaten ilgili yönetmelik yazıları.

bu sadece bir örnektir. bu örneğin daha o kadar çok alternatifi var ki..... kısaca içinde bulunulan durumun sorumluları bu tip insanlar. ve bu iş bilmezler de havuzdan faydalanıp yarar görecekleri için ben kesinlikle havuzmuş bilmem başka bir şeymiş karşıyım. niçizane fikrimdir. amacım kimseyi üzmek yada kırmak değildir. saygılarımla.