1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri hekimi ve isg uzmanı hizmetlerinin firmalara verilmesi nasıl olmalı?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Mehmet Gürzoğlu tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değerli Forum Üyeleri Merhaba,

Tehlikeli iş yeri sınıfına giren ve 5 çalışanı olan bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım. Firmada uzun vadeli çalışmayı düşündüğüm için ve yeni çıkan kanuna da uymak adına iş güvenliği uzmanlığı eğitimi aldım ve 21 ekim sınavına girerek C sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum.

Buraya kadar her şey güzel ancak işten ayrılıyorum (bunun uzmanlıkla bir alakası yok) ve elimden geldiği kadar kısa sürede iş güvenliği ile ilgili yapabileceklerimi yapıp öyle işi bırakmak istiyorum.

Aklımdan geçen; işçilerin eğitimlerini verip, risk analizini yapıp öyle bırakmak şeklindeydi ama anladığım kadarıyla eğitim vermek için isgkatip üzerinden kaydolmak gerekiyormuş. Bunun için ALO 170'i aradım onlar da bu kayıt işleminin tamamlanmasının yaklaşık 1 ay sürdüğünü söylediler. Tahmin edeceğiniz üzere bu kadar vaktim yok.

Konuyla ilgili fikirlerini paylaşıp bana yol gösterebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  2. barış ucuzcu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Günaydın arkadaslar, bir sorum olacaktı. Çok tehlikeli sınıfta 200 çalışanı olan taşeron iş yapan bir insaat izolasyon firmasının farklı büyük şantiyelerde 20ser kişi olarak çalısan işçileri var. Şimdi bu şirketle ilgili saat hesabı yaparken 200 kişi üzerinden mi, yoksa hepsiyle ayrı ayrı mı sözleşme mi yapmak lazım. Şantiyelerin isg birimlerinden de yararlanıyorlar. Bugüne kadar o şantiyenin revirinden işe giriş raporu alıp, muayene olabiliyorlardı. Ayrıca işyeri hekimi bu 200 kişiye işe giriş saglık raporu verdiğinde, bu raporla farklı santiyelerde dogrudan calısabilir mi? Bu şirkete işyeri hekimi ve isg uzmanı nasıl hizmet verecek? cevap verirseniz sevinirim.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorular;

1-Çok tehlikeli sınıfta 200 çalışanı olan taşeron iş yapan bir insaat izolasyon firmasının farklı büyük şantiyelerde 20ser kişi olarak çalısan işçileri var. Şimdi bu şirketle ilgili saat hesabı yaparken 200 kişi üzerinden mi, yoksa hepsiyle ayrı ayrı mı sözleşme mi yapmak lazım.
    SGK sicil numaraları ayrı ayrı ise ayrı sözleşme ve isgkatip üzerinden resmi sözleşmeler yapılması lazım.eğer 200 kişi tek SGK sicil numara altında işlem görüyorsa tek firma üzerinden atamaları yaparsın.

2-Ayrıca işyeri hekimi bu 200 kişiye işe giriş saglık raporu verdiğinde, bu raporla farklı santiyelerde dogrudan calısabilir mi?
    tek firma ve tek sicil numarası içinde ise bu çalışanlar sağlık raporu 1 kereye mahsuz verilmesi yeterlidir.bu raporlar 1 yıllıktır.fakat farklı bir iş ve şantiyteye bu çalışanlar gönderildiği için ana firma tarafından yeniden sağlık raporu düzenlenmesi istenebilir.

3- Bu şirkete işyeri hekimi ve isg uzmanı nasıl hizmet verecek?
    eğer bu firma tek sgk sicil numarasında 200 kişi çalıştırıyorsa 1 adet uzman ve hekim ile sözleşem yapması yeterlidir.