1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işyeri hekimliği için sertifika şartı kalkıyor!!!!!!!!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    İşyeri Hekimliği İçin Sertifika Şartı Kalkıyor
    Dr. Adnan AĞIR Ph. D
    adnanagir@gmail.com

Yanlış okumadınız. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edilen tasarıya göre bundan böyle işyeri hekimliği eğitimi alma ve işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı, sadece çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinin işyeri hekimliği için aranacak.

Bilindiği üzere işyerleri tehlike sınıflarına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olmak üzere üç kategoriye ayrılmıştı. NACE kodlarına göre ayrılan işyerlerinde hekimlerin çalışma süresi yönetmelikle belirlenen minimum saatlere göre ayarlanmıştı.

Tarihçede ne var?
    Yıl 1980, ilk işyeri hekimliği yönetmeliği. Sekiz yıl beklendikten sonra Türk Tabipleri Birliği tarafından eğitimlere başlanıyor ta ki 2003 yılı sonuna kadar. Bu sefer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sazı eline alıyor sadece ben yapacağım bu eğitimleri diyor. Ardından Danıştay’a açılan davalar, mahkemeler derken 2009 yılına kadar bir boşluk yani fetret devri.

2009 yılında çıkarılan yönetmelik ile özel sektörün eğitim verme yolu açıldı, bu da Danıştay duvarına çarptı. 2011 yılında ise 4. işyeri hekimliği yönetmeliği çıktı. Hayata geçti, derken bazı değişiklikler yapıldı ve 5 incisi 20.7.2013 günü yayınlandı. Tamam artık işyeri hekimliği rayına oturdu denecekti ve son dakika golü olarak hükümet tasarısı şeklinde TBMM’ne tam gün yasa tasarısı geldi.

Komisyonda kabul edilen haliyle genel kurulda aynı şekilde geçerse ki öyle olacaktır. Bundan böyle eğer bir hekim tehlikeli ve az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde işyeri hekimliği yapacaksa eğitim, sınav ve sertifika gibi eziyetleri çekmeyecek, elinde tıp fakültesi diploması bu iş için yeterli sayılacaktır. Fakat maden, inşaat gibi çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işyeri hekimliği yapılacak ise eğitim, sınav ve sertifika aşamalarından geçecektir.

Sonuçları ne olacaktır?
    Mevcut sistemde eğitimin kalitesi ve alana faydası, özellikle de meslek hastalığı konusundaki önemi zaten tartışılır bir konuydu. Sınav başarılarına baktığımızda oldukça yüksekti. Demek ki temel tıp eğitimi alan her hekim işyeri hekimliği sınavını geçebilecek düzeydedir. Öyle ise, tıp fakültesini bitiren her hekim işyeri hekimliğini yapsın şekline dönüşüm sağlandı. Bunun sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Ancak, kişisel kanaatim bu düzenlemenin yanlış olmadığı yönündedir. Asıl olan işyeri hekiminin meslek hastalıkları konusunda daha aktif rol almasıdır, ancak bugüne kadar bu başarının sağlandığı söylenemez.

Tasarı başka ne getiriyor?
    Halen devlet memuru olarak görev yapan tabipler, aile hekimleri eğer yöneticilik yapmıyorlarsa mesai saatleri dışında haftada 30 saati geçmemek şartı ile işyeri hekimliği yapabileceklerdir.

Sonuç: İşyeri hekimliği ya da eğitim konusunda hiçbir tecrübesi olmadan sadece sermayesi var diye eğitim kurumu açan çok sayıda özel sektör yılsonu itibariyle kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaktır. Çünkü özel sektör işverenleri zararı uzun süre taşıyamazlar ve nerden bulaştık bu işe diyeceklerdir. Bu işte en karlısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çıktı. Nenden mi? 1.000 OSGB, 275 eğitim kurumu, 3.600 eğitici, 50.000 iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine verilen belgelerden dolayı hayli kasasına para koydu.

İş sağlığı ve güvenliği alanına yatırım yapanlarını bir kez daha oturup düşünmesi gerekmektedir. Hele bir de 1.1.2014 itibariyle 50 kişinin altında işçi çalıştıran işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma şartı ötelenirse mesele kökten çözülmüş olacaktır.

İşyeri hekimliği eğitimi ciddi bir iştir. Aslında bu eğitimi üniversiteler, meslek hastalıkları hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri yapmalıdır.
    http://www.resulkurt.com/?artikel,7162/
  2. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10'dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde,işverene eğitim verilecek ve böylece kendileri uzman ihtiyaçlarını karşılamış olacakMIŞ.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yeni mesleklere yelken açma vakti geliyor sanırım
  4. bu resul kurt dün balçiçek pamir in programında Ali Tezel ile birlikte kıdem tazminatını tartışıyorlardı

ortalama bir lise mezunu kadar hukuku ve sistemi bilmediğini bana düşündürttü çok sözüne güvenemiyorum ancak bu adamın aldığı bilgiler de bu cenaptan geldiğinden doğru olacağına inanıyorum
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    daha neler neler değişecek acaba ?
  6. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    bunlarda değişecektir maddi açıdan eğer devlete yük binerse bütün hekimlere yetki verir ve bu yükü hafifletir. Olan uzmanlara olur işler hep yokuşa sürülür çık çıkabilirsen. bu işin akıbedi belli değil bekle ve gör.
  7. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Burada Resul Kurt değil Adnan AĞIR yazmış ve İSGGM eski Şube Müdürü olduğu için ben düşüncelerine önem veriyorum şu ana kadar söylediklerinde bir yanlış göremedim
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ben ayda 30 saat diye biliyordum acaba hangisi doğru çünkü haftalık 30 saat olursa sıkıntı çıkar