1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

işyeri hekimliği otomasyonu

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Mehmet Aydın_ tarafından 6 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  İşyeri hekimi olarak yazılım kullansaydınız nelerin var olmasını isterdiniz. Gerçekten bu şekilde bir ihtiyacınız var mı?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işyeri hekimlerinin casgem sisteminde mesleki hastalıklar ile alakalı riskleri sisteme girmelerini isterdim..
 3. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Bu bilgilerin girilebilmesi için güvenlik uzmanlarının bir çalışma yaparak işletmede/işyerindeki tüm kimyasalların Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarının oluşturulması gerekmektedir. Ancak bu formların oluşturulması da yeterli değildir, ikinci adım olarak bu kimyasalların sınıflandırılması ve işletmede görev yapan teknik ekip tarafından bu Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarının parçalanarak sağlık etkisi ve ilk yardım ile ilgili kısımlarının İşyeri Hekimine verilmesi gerekmektedir.
  İşyeri hekiminin zaten işe girişte ve periyodik muayeneler ile bunların tespitini yapması gerekmiyor mu? Ayrıca işletmede bölüm yada görev değişiklerinde bu görevlere başlamadan önce yapılması gereken muayene talepleri de oluşturulabilr? Yani bu isteğinizin belli bir standardı var mı? İşyeri hekimi bunu ne şekilde yapacak.
 4. efecan İSGforum Üyesi

  yönetmeliklerde işyeri hekiminin görev ve sorumlulukları çok güzel anlatılmış..fakat sertifika işyeri hekimliği daha çok ülkemizde yapıldığı için icraat yok.Kişisel koruyucu donanımların seçiminde ve risk analizlerinin yapılmasında işyeri hekimlerine çok iş düşüyor.bir çok kişisel koruyucu donanım kullanımı yada kaynağında sorunu çözme adına hekimlerimiz daha ikna edici bilgi ve çalışmalar yapabilirler..
 5. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Bence işyeri hekimlerine haksızlık yapıyorsunuz. Siz hekimlere veri vereceksiniz ki onlarda ona göre yapsınlar. Hangi risklerin var olduğunu hekimin bilmesi zor. Siz riskleri iletirsiniz onlarda ona göre sağlık planlamalarını yapabilirler.
 6. efecan İSGforum Üyesi

  ellerinde mesleki riskler ve tanıları hakkında cilt cilt casgem tarafından verilen kitaplar var...bunun için risk analizi gözlüğü üzerinde olsun yeter..bir de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi birlikte bir bütündür...
 7. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Bu bütünlüğü pratikte gördüğümüzü söyleyemem.
 8. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  işyeri hekimlerimizin talebi yok ama sanırım güvenlik uzmanı arkadaşlarda bir beklenti içinde değiller :)
 9. efecan İSGforum Üyesi

  bütün mesele bu işi dosdoğru yapıp yapmamak meselesidir.devlet isg uzmanından daha fazla yetki vermiş.
 10. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Yani bu durumda İSGB den sorunlu işyeri hekimi oluyor. İşyeri hekimi diger isg formlarını takip etmesi gerekiyor mu?
 11. efecan İSGforum Üyesi

  6331 NOLU İSG KANUNU
  Sağlık gözetimi
  MADDE 15 – (1) İşveren;
  a) Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
  b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:
  1) İşe girişlerinde.
  2) İş değişikliğinde.
  3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde.
  4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla.
  (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
  (3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.
  (4) Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.
  (5) Sağlık muayenesi yaptırılan çalışanın özel hayatı ve itibarının korunması açısından sağlık bilgileri gizli tutulur.
  Çalışanların bilgilendirilmesi


  AYRICA RİSK ANALİZİ,İŞ GÜVENLİĞİ DEFTERİ YAZMA,KURUL VS. BÜSSÜRÜ İŞİ VAR..AMA İŞİNE GELDİĞİ YAPARSAN O AYRI SAĞLIK RAPORU YAZ VER GİTSİN OLMAY ÖYLE ÇAKALA ÇUKALA....
 12. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Ama uygulamada hekimler sadece muayeneleri ve raporları işlerini tamamlıyorlar sanırım
 13. efecan İSGforum Üyesi

  aynen...