1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işyeri hekimliği yazboz tahtasına döndü- hekim postası

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TBMM’de görüşülen tasarıya göre, “çok tehlikeli” sınıfındaki işyerlerinde çalışanlar hariç bundan böyle işyeri hekimliği eğitimi alma ve sertifikasına sahip olma şartı kalkıyor.

  [​IMG]

  Meclis’te devam eden torba yasa görüşmelerinde işyeri hekimliğine ilişkin yeni düzenlemeler de yer alıyor. Aile hekimleri, kurum hekimleri ve kamu sağlık kuruluşlarında çalışan diğer hekimlerin mesai bitiminde aylık 30 saati geçmemek üzere işyeri hekimliği yapabilmesini öngören madde, işyeri hekimliği sertifikası olmayan hekimlerin de 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli işyerlerinde çalışabilecekleri şeklinde düzenlendi.


  Eğitimler önce ticarileştirildi şimdi kaldırılıyor

  İşyeri hekimliği sertifika eğitimleri uzun bir süre Türk Tabipleri Birliği tarafından verilmekteydi ancak 2009 yılında çıkarılan bir yönetmelikle eğitimlerin özel sektör verilmesinin yolu açıldı. Temmuz ayında çıkarılan İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik uyarınca eğitim programını tamamlayan ve eğitim sonunda Bakanlıkça yapılacak işyeri hekimliği sınavında başarılı olan hekimlere sertifika verileceği söylenirken; hazırlanan son düzenlemeye göre hekimler işyeri hekimliği eğitimi alma ve işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli işyerlerinin işyeri hekimliğini yapabilecek. İşyeri hekimliği için bu işyerlerinde sadece tıp fakültesi diploması yeterli olurken, maden, inşaat gibi çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacak hekimler için eğitim, sınav ve sertifika şartları aranmaya devam edecek.

  Amaç işçi sağlığı alanının içini boşaltmak

  Yapılmak istenen düzenlemeye ilişkin olarak Ankara Tabip Odası İşçi Sağlığı, İşyeri Hekimliği Komisyonundan Dr. Sedat Abbasoğlu “Siyasal iktidar, sermayenin istemleri doğrultusunda işçi sağlığı alanının içini boşaltmak, işlevsiz hale getirmek istiyor. İşyeri hekimliğiyle beraber iş güvenliği uzmanlığının da içi boşaltıldı. Tüm bu düzenlemelerden en çok işçiler etkilenecek, onların sağlığı tehlikeye girecek.” yorumunu yaptı. Sermayenin işçi sağlığı gibi bir derdi olmadığını vurgulayan Abbasoğlu, devletin de bu düzenlemelerle kimin yanında olduğunu gösterdiğini belirtti.

  Her ay 140 işçi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Haziran 2012’de yürürlüğe girerken iş kazaları, meslek hastalıklarının azalacağı ve işçi sağlı alanının düzenleneceğine ilişkin bir illüzyon yaratıldığını ve artık bunun bozulduğunu kaydeden Abbasoğlu, alanda her ay 140 işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiğini, meslek hastalıkları nedeni ile birçok işçinin hayatını kaybetmesine rağmen ne meslek hastalıklarının ne de bunlara bağlı ölümlerin hiçbirinin kayıt altına alınmadığını aktardı.

  1 ila 9 arasında çalışan sayısının küçümsenmemesi gerektiğini belirten Abbasoğlu, organize sanayi bölgelerinde pek çok işyerinin taşeron işçi çalıştırmaları nedeniyle çalışan sayısının 1-9 arasında olduğunu kaydetti.

  “Sertifikaya gerek yok” iddialarına cevap geldi

  Yapılan düzenlemeyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere işyeri hekimliği yapmalarının önü açıldı. İşyeri hekimliğinin bir uzmanlık alanı olduğunu vurgulayan Abbassoğlu, tıp fakültesi mezunlarının ek bir eğitim almadan işyeri hekimliği sertifika sınavlarında zaten başarılı oldukları söylemleri karşısında, “Önce sertifika programını özel sektöre devrederek piyasalaştırdılar ve parasını veren sertifikasını aldı. Sonrasında ‘sertifikaya ne gerek var’ dediler. Bu söylem, işyeri hekimliği eğitimlerini önemsiz kılmaya yönelik bir çabanın ürünüdür ve getirilen düzenlemelere gerekçe yaratmaya yöneliktir.” diye konuştu.

  Rekabetin etiği olmaz

  Sayıları her geçen gün artan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) arasında yaşanmakta olan kıyasıya rekabetin hekim emeğinin ucuzlamasına ve beraberinde işçi sağlığı hizmetlerinin ortadan kalkmasına yol açacağını aktaran Abbasoğlu, bu süreçte kadrolu olarak tekil işyeri hekimliği yapan hekimlerin zaman içinde OSGB işçileri durumuna düşeceklerini söyledi.

  Kaynak: Hekim Postası