1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri içinde ilaç kullanimi

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 23 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    İşyeri içerisinde çalışanların geçici sağlık sorunları için ağrı kesici, mide koruyucu veya mide kaynaması için tablet vs. gibi ilaçlar veriyoruz. Bu ilaçlar sadece ilkyardım sertifikası olan ve bu konuda deneyimli kişilerin arasından seçtiğimiz 3 kişiye teslim ediyoruz.
    İşyeri hekiminin yazdığı ilaçlar genellikle şunlar: Vermidon, Dolarex, Katarin, Talcid tablet, Lansor, Majezik.
    Bunların yanında bir de APRANAX FORT yazıyor. Ancak ben apranax fort kullanılması taraftarı değilim. Sebebi ise mide kanaması, beyin kanaması gibi durumlar yarattığından dolayı. Doktora sordum ve ağır bir ilaç olmadığını kullanılabilir sorun yok dedi.
    Sizlerin önerisi nedir? Sizce bir sakıncası var mıdır? Yaptığımız doğru mu yanlış mıdır?
  2. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşin doğrusu ben o tarz bir uygulamayı komple iptal ettim. Çünkü düşün ki bir ilaç aldı, sonrada gitti o ilacın üstüne kendisini zehirleyecek bir işey içti( alkol, beraber kullanılamayacak başka bir ilaç,vb. ), işin ucu ölüme kadar varabilir. o yüzden doktor haricinde çalışanlara kimse ilaç veremiyor. ancak doktorun bir yazısı olursa revirden belirtili ilacı almasına izin veriyoruz. birazcıkda benim paranoyaklığım olabilir. :)
  3. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazdığınız ilaçlar reçete ile satılan ilaçlar. doktor kontrolünde verilmesi doğru olur.
  4. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57834
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
    Çalıştığım yerde ecza dolabında Parol Ağrı Kesici bulunmaktaydı, işyeri hekimimiz ağrı kesici de dahil tüm ilaçları sadece kendisinin kontrolünde alınması gerektiğini belirttiği için ecza dolabindan çıkarttık.OHSAS 18001 denetiminde de denetçilerden biri ağrı kesicinin ecza dolabında olmasının uygun olmadığını belirtmişti.
  5. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    İşyerinde her türlü ilacın doktor kontrolünde ve onayı ile kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca iş güvenliği uzmanı olarak ilaçların kime teslim edildiği, ne şekilde kullanıldığı ve yan etkileri gibi konular sizin/bizlerin uzmanlık alanı olmayan konulardır. Bu konularda iş ve yorum yapmaktan kaçınmanızı öneriyorum. Kaldı ki işyeri hekimleri bu iş için var, bırakın kendi işlerini kendileri yapsınlar. Yoksa zamanla bu iş sizin göreviniz haline gelir ve ilk sorunda "ilacı iş güvenliği uzmanı verdi" durumu ile karşılaşırsınız. Bunlar yaşanan olaylardır. Bu iş için görevli olan ve ücret alan bir profesyonel varken üzerine sorumluluk almayınız.

Çalıştığım şirketin 25 yıllık tecrübeli işyeri hekimi, tedavi edici değil koruyucu hekim olduğunu belirtir ve ilacı ancak istirahat verdiği durumlarda yazar. Bunu da belirtmek isterim.