1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri lojmanlarında yasal gereklilik nedir?

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve gulkubra tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

  1. gulkubra İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba bir işyerim çalışanlarına ev tahsis ediyor ve çalışanlar orada kalıyorlar ayrı ayrı ama herkesin ayrı evi var benim sorumluluğum kapsamına giriyorlar mı ?
  2. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilginç bir soru.

    6331 sayılı kanun madde 3 diyor ki:

    h) İşyeri: Mal veya hizmet üretmek amacıyla maddi olan ve olmayan unsurlar ile çalışanın birlikte örgütlendiği, işverenin işyerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen işyerine bağlı yerler ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve mesleki eğitim yerleri ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçları da içeren organizasyonu,

    bu bağlamda şahsi fikrim girmesi gerektiği yönünde.

    ancak uygulamadaki durumu ve diğer uzman arkadaşların fikirlerini de merak ettim. bakalım forumdan nasıl bir sonuç çıkacak?
  3. messias İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    bahsi geçen yerin statüsü çok önemli yani konakladıkları yerler kiramı kiraysa nasıl kiralanmış şirket adınamı şahıs adınamı, ya da sahibi şirket mi ilgili alanların sahibi şirketse şahıslarla arasında kira sözleşmesi gibi bir şey var mı? resmiyette lojman olarak görünüyor mu nedir yani?
  4. gulkubra İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hımmm diyelim ki (gittiğimde alırım bu bilgileri) resmiyette lojman olarak görünüyo ama işyerinin içinde değil bidliğimiz ev o zaman benim sorumluluğumda mı yani ben insanların evlerine gidip güvenli mi değil mi diye mi bakıcam
  5. İşveren işyerinde işçilerin duş alması için yer yaptırmamış.işçide işyerinin bahçesinde bulunan gölete girmiş yıkanmak için.ve boğulmuş.yargıtay da demiş ki; işvereren banyo alanı yaptırmadığı için suçludur.ve tazminata hükmetmiş.
    demem odur ki fikrim; oralarında risk analizini yapmanız gerektiğidir.burada belki yasaların açıklarına bakılabilir.mesela o evin kirasını kim veriyor?evin kira sözleşmesinde kimin adı yazıyor.yarın bir gün o evde bir sorun yaşandı diyelim.eğer kira sözleşmesi işverene aitse ve işçilerden kira parası almıyorsa o zaman işyeri eklentisi sayılır.ve sorumluluğunuzda sayılır.bence.ama sözleşme işverene ait ve işçilerden kira alıyorsa sorun yok.sizi ilgilendirmez.bence.biraz karışık oldu ama idare edin. :D mesai bitimi kafa gitti. :)
  6. messias İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    eğer dediğiniz şekilde ise sorumlusunuz. adamların evine gidip bakmanız gerekiyor.

    alakasız ama home ofis şeklinde çalışan bir firmaya risk analizi yapmıştım bayada evi gezdik beraber adamla:)
  7. gulkubra İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim katkı da bulanan herkese ben anladım durumu ben bir araştırayım durum net olarak nedir ona göre alim kurabiyemi gideyim evlerine:)
  8. gulkubra İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu durum ile alakalı aklıma gelen bir soruyu da paylaşmak istedim bilgisi olan cevap verirse sevinirim işveren kira bedelinin yani kira sözleşmesinde görülşen bedelin bir kısmını çalışandan kesiyorsa durum nasıl oluyor o zaman evin belli bir bölümünü mü gezmem gerekecek:) bu kısım şakaydı da belli bir miktar kesse benim sorumluluğum ortadan kalkar mı?
  9. berkaygurcan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    işveren kira sözleşmesinde görüşülen bedelim bir kısmını ödemeyi yazılı bir şekilde taahüt etmiş ise işyeri eklentisi sayılır. Bu ödemeyi örtülü ödenek olarak sağlıyorsa o zaman sorumluluk şahıslara ait olur.