1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri ortam ölçümleri

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Halim USTA tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Halim USTA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar çalışan sağlığı anlamında ortam havasında hangi ölçümlerin yaptırılması gerekiyor ?
    Aslında forumda konu ile ilgili önceden açılmış konulara baktım ama aklıma takılan noktalar oldu.
    İç ortam gürültü ölçümü ve toz ölçümü'nün dozimetrik gürültü ve toz ölçümünden farkı nedir ?
    Bilgisi olan arkadaşlarım var mı ?
  2. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    ustam ölçüm yapıp ona göre mi kkd yada ppe kullanacaksın da soruyorsun? çalıştığın şehirde bu profesyonel tedarikçiler yapıyor ama resmi evrak olarak değil tabi. Eğer titreşimle mücadele ediyorsan ve haftalık yada günlük limitlere göre neredeyiz diye soruyorsan ben hiç kullanmadım,
  3. Halim USTA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bilgi amaçlı soruyorum. Ortam havasında yapılan toz ve gürültü ölçümlerinin kiş üzerinde yapılan ölçümlerden ne farkı var ? Ben bu ayrımı yapamadım. Veya da neye göre karar verilyor bu ölçümler belirlenirken ?
  4. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ortam genel olarak iş sahasındaki ölçümleri yapmak içindir yani genel olarak sahada bulunan kişilere veya yakınındaki kişilere ne etkide bulunabileceğini anlarsınız ve ona göre iş sahasındaki mecburi KKD'leri belirleyebilirsiniz, kişi üzerinde yapılan ölçümdede gürültü, ses, toz, titreşim v.s. meydana getiren aletin veya makinanın kullanıcısına yani kaynaktaki kişiye zararı ne kadar onu anlayabilirsiniz ve o kişiye farklı bir KKD yani daha özellikli bir KKD kullandırttırabilirsiniz.
  5. Dr.Ümit UĞURÇEKİÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13720
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İSGÜM ANKARA
    Hastanelerde hangi ortam ölçümlerini yapmalıyız ? konu hakında bilgisi olan paylaşabilirmi teşekkür ederim.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Hastaneler ile ilgili aklıma farklı şeyler geliyor. Öncelikle hastaneyi bölümlere ayırın.
    Örneğin amelliyathaneler. Aydınlatması, kimyasala maruziyet ( sterilizasyon için kullanıılan maddeler için ) vb.
    Radyoloji bölümü için sanırım TAEK ilgili personele dozimetreler dağıtıyor ve onlar yakada taşımak zorundalar. Burada bunlara ait verileri kullanabilirsiniz kurumdan isteyerek. Poliklinikler için ( eğer kalabalık oluyorsa ) hava ölçümlemeleri , uygun havalandırma vb. olabilir.
    Aklıma şimdilik bunlar geliyor. Siz işin daha fazla içindesiniz. Ayrıntılı olarak neler yapılabileceğini belirlemek için görmek lazım.
    Saygılar.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    termal konfor şartlar-tümü
    radyasyon
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ayrıca özel makinalar için (MR gibi) titreşim, ve gürültü. ben pimpirikliyim hastabakıcılar için de sedye taşıma işlemine titreşim ölçtürebilirdim :rolleyes: malum tüm gün adam taşıyanlar var ve tekerlekli sandalye ya da sedye taşımak sisteşim içeriyor.
    aydınlatma ölçümü de olmalı bence özellikle kan alma odalarında. ince iş çünkü.
  9. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    Ortam ölçümü yaptırmak isteyen arkadaşlar olursa yardımcı olabilirim.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hoş geldin sarı çizmeli mehmet ağa :D
    il yok :utan: nerde firmanız? hangilerine akreditesiniz?
  11. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    istanbul - ataşehirdeyiz. gürültü, toz, voc, aydınlatma ve termal konforda akrediteyiz. baca ölçümleri ve periyodik kontrollerde de yetkiliyiz. :)
  12. dalyararslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bir şey soracağım, sizin firmanızı tenzih ederek bilgi edinme maksatlı soruyorum, üretim ortamı çok kötü de olsa, tertemiz ölçüm sonuçları çıkartabilmenin sırrı nedir? firma talebi ile mi gerçekleşiyor bu durum, yoksa nedir bu işin sırrı?
  13. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    müşteriler bazen bu tür taleplerle gelebiliyor. bizde o taleplerinin kendilerini kandırmaktan başka birşey olmayacağını söylüyoruz. koşulların ne olduğu gün gibi ortadayken temiz raporu vermek, vereninde, bunu isteyeninde çok "saf" olduğu anlamına gelir sanırım :)
  14. dalyararslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    hımmm, belki kendilerinden başka birilerini de kandırabileceklerini düşünüyor olabilirler.

peki kişisel maruziyet ölçümleri yaparken toluen, ksilen, benzen standart ölçümlerin yapılıp, işyeri ortamında bulunması beklenen asıl tehlikeli kimyasalların ölçülmemesi gibi bir talep de olabiliyor mu?
  15. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    o tip ölçümleri yapmıyoruz. onu yapanlara sormak lazım. senin ölçüm yaptırıp düşük gösterme niyetin var sanırım :D
  16. dalyararslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    işin aslı ile ilgili fikir edinmek için birkaç bilgi almak için sormuştum, cevaplar için teşekkürler :)
  17. suleymanyilmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hastanelerde gürültü ölçümü yaptırmak lazım, çünkü taş kırma gibi jeneratör gibi 80 dB sınırını geçen yerler var. Ayrıca son yoğunbakım tebliği ile YDYB ünitesinde bebekler için gürültü sınırı geldi. Aslında bunu kullanarak yönetiminizi ikna eder tüm hastaneye yapabilirsiniz.

Aydınlatma ve termal konfor ölçümleri de olmazsa olmazımızdır.
  18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    genelde en sakin günde çağırırsanız firmayı pür-i pak çıkar fabrikanız.
    mesela bir firmada bir iş çalışılırken gürültü oluyor ama diğer işlerde yok. o işi yapmadığınız gün çağırıyorsunuz.

ama dürüst olmak gerekirse kendini kandırıyor o kişiler. bu veriler kanıt olmaktan çok değerlerilecek veriler, bizim el aletlerimiz.
  19. Merhaba arkadaşlar nasılsınız? Sizlere bir sorum olacaktı.
    Depolarımızı böcek ilaçları ile haftanın sonu günü (cuma ) ilaçlıyoruz ve her tarafı açarak havalandırıyoruz. Pazartesi iş başında koku hala gitmemiş oluyor tabiki çalışanlarımızda etkileniyor. Bizde ortam havası (VOC) ölçümünü yaptırdık. Sınır değer 700 iken ölçülen değer 0,13 gibi bir değer çıktı. Ölçüm sonuçlarına baktığımda bir sorun yok gibi duruyor ama ortamda çok koku oluyor. Test yaptırdığımız yerle görüştüm ve böcek ilaçlarının ortamdaki değerini ölçemediklerini dile getirdiler. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız var mıdır ?
  20. Arzu Kürekçioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba bende firmamda biber gazını ölçtürmek istiyorum yaptırılabilir mi?Birde İSG ölçümlerinin dayandığı bir mevzuat var mı?
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.