1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri revir gereçleri

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve Gamze Demirbaş ERKAN tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Tehlikeli sınıfta yer alan 160 çalışanı olan bir fabrikada oluşturulacak revirde olması gereken gereçler nelerdir? Bu bilgiye nasıl ulaşabilirim ? Teşekkürler
  2. Okan Aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    124114
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TANZER GÜL OSGB
    Belki İşinize yarar.

Okan AKTAŞ
    İş Güvenliği Uzmanı

Ekli Dosyalar:

3. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Çok teşekkür ederim Okan Bey ,işime yarayacak..Bu listenin resmi olarak hangi yönetmelikte olduğunu merak ediyorum yine de,bilgisi olan biri paylaşırsa çok memnun olurum..İyi günler,iyi çalışmalar
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  5. ebruu kasap İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    62 kişi çalışan işyeri içinde bu liste geçerli mi acaba? Çok tehlikeli sınıfta yer alıyoruz.
  6. ebruu kasap İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ayrıca ecza dolabında neler bulunmalı internette baktım ama net birşey bulamadım. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  7. Selim Engez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    29.12.2012 tarihindeki Resmi Gazete'de yayımlanan "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ" nin 10'uncu maddenin 2.bendinin c fıkrasında geçen EK1 listesindeki araç ve gereçler ve 15/2/2008 tarihli ve 26788 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğe göre bulundurulması zorunlu tutulan temel acil ilaçlar, aşılar ve antiserumlar İSGB ve OSGB lerde bulundurulması gerekmektedir. İGU 'nın verdiği listenin hiçbir resmi dayanağı yoktur.
  8. Coşkun Ova ŞEYHOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Ebru hanım,

ecza dolabında yalnızca basit pansuman malzemeleri bulunması yeterlidir.
    ben işyeri hekimliği yaptığım işyerlerine yalnızca şu malzemeleri öneriyorum.

batticon solüsyonu
    steril gazlı bez
    sargı bezi
    göz duşu ve rondela (göz yıkama ve kapama için)
    flaster
    yara bandı (olmasa da olur)

herhengi bir ilacın bu dolaplarda yer alması için kanıtlanmış bir gerekçesi yoktur. kaldı ki, ecza dolapları, doğaları gereği kontrolsüz tüketime açık dolaplardır. buraya koyulacak en basit ilaç olarak (pek çok işyerinde özellikle işçiler ve sendikalar tarafından ısrarla talep edilen) paracetamol içeren (vermidon, tylol, parafon, parol vb) ilaçların bir kutusunda bulunan 20 tabletin aynı anda alınmasının 70 kiloluk yetişkin bir insan için öldürücü doz olduğunu söylersem bu dolaplarda ilaç bulundurulmasının nasıl bir risk oluşturabileceğini anlatmış olurum sanırım.
  9. Buket Baytan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17543
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Coşkun Ova Şeyhoğlu na katılıyorum. Dolapta doktor reçetesi ile alınan ve doktor tavsiyesine göre kullanılması gereken ilaçlar bulundurulamaz.

Ecza dolaplarında Bulunması Gereken Malzemeler ve Kullanım Amaçları;
    1. BATİKON: Dezenfektan amaçlı kullanılır, sürüldüğü yerdeki bakterileri temizler. Yaraya direkt olarak değil, yara çevresine sürülmelidir
    2.OKSIJENLI SU: Antiseptik bir madde olup yaralı yüzeyin mikroplarını temizler
    3.LATEKS ELDIVEN: Ellerimizdeki mikropların yaraya bulaşmasını engellemek için kullanılır
    4.PAMUK: Yara yüzeyinin temizliğinde kullanılır
    5.STERIL GAZLI BEZ: Yara üzerine konup temizliğin devamlılığını sağlar
    6.SARGI BEZI: 5x5 Yaraların sarılması ve korunmasında kullanılır
    7.FLASTER: 5x5 Yara üzerindeki gazlı bez veya sargı bezini sabitlemekte kullanılır
    8.YARA BANDI: 3-5 ad. Küçük kesik ve sıyrıkları kapatmada kullanılır
    9.ELASTIK BANDAJ: 5 cm. Organı tespit etmek ve sarmakta kullanılır, bölge üzerine basınç uygulayarak hareketiniz azaltmak ve engellemek , kan akımını azaltmak amacıyla kullanılır
    10.MAKAS: Gazlı bez, sargı bezi, flaster kesmekte kullanılır
    11.CIMBIZ-PENS: Cilde batmış olan diken, kıymıkları çıkarmakta kullanılır
    12.CENGELLI IGNE: 23-4 ad. Varsa üçgen sargı kullanımında tespit amacıyla kullanılır
    13.TERMOMETRE: Vücut ısısını ölçmekte kullanılır.
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim Ecza dolabında ilaç bulunabilir. İlkyardım dolabında ilaç bulunmaz. Adı üzerinde zaten Ecza dolabı.
  11. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    10-15 kişi çalışan tehlikeli sınıftaki iş yerleri için de revir oluşturmak mantıklı mı , sedye falan alınmalı mı sizce ?
  12. Buket Baytan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17543
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilk yardım dolabı olarak değiştireyim dedim yapamadım.
  13. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    • Merhaba,

Arkadaşlar tam zamanlı hekim bulundurması gereken yerler dışında revir yani işyeri sağlık birimi kurmaya gerek yoktur.Sadece işyeri hekimi,iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli için masa sandalye ve işyeri hekiminin gerekli gördüğü malzemeler.Bu malzemeler içinde herhangi bir yönetmelikte bir husus belirtilmemiştir.Tamamen hekimin insiyatifine bırakılmıştır.Kesinlikle tam zamanlı hekim bulunmayan işyerlerinde ilaç bulundurulmaması gerekmektedir.

Saygılar....
  14. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Ek-1 ve Ek-2 neye göre ayrılıyor. Biz hangi kapsamda olduğumuzu nasıl öğrenebilirim.