1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyeri sağlık ve güvenlik birimi hangi işyerlerinde oluşturulacak

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Ali Rıza Kaçmaz tarafından 23 Haziran 2016 başlatılmıştır.

  1. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;
    İşyeri sağlık ve güvenlik birimi hangi işyerlerinde kurulacak, tehlike sınıfımı yoksa çalışan sayısımı baz alınacak içinden çıkamadım.


    İşyeri sağlık ve güvenlik birimi


    MADDE 10 – (1) İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur. Bu birimde işveren diğer sağlık personeli de görevlendirebilir.

    (2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla işveren tarafından işyerlerinde kurulacak olan iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde aşağıdaki şartlar sağlanır.

    a) İSGB, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur. Bu birimin asıl işin yürütüldüğü mekânda ve giriş katta kurulması esastır.

    b) Bu birimlerde sekizer metrekareden az olmamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası ile işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere bir muayene odası ve 12 metrekareden az olmamak üzere bir ilkyardım ve acil müdahale odası bulunur. Tam zamanlı görevlendirilecek her işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için aynı şartlarda ayrı birer oda tahsis edilir.

    c) İSGB’ler Ek-1’de belirtilen araç ve gereçler ile donatılır ve işyerinde çalışanların acil durumlarda en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur.

    (3) İSGB’nin bölümleri aynı alanda bulunur ve bu alan çalışanlar tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde işaretlenir.

    (4) (Değişik:RG-31/1/2013-28545) Sağlık Bakanlığından ruhsatlı sağlık hizmeti sunucusu olan işyerlerinde kurulacak İSGB’lerde ilk yardım ve acil müdahale odası şartı ve EK-1’de belirtilen araç ve gereçler ile ulaşım amaçlı araç bulundurulması zorunluluğu aranmaz.
  2. Umut Ergun İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği Resmi Gazete;29.12.2012-28512, 5. Madde 3. fıkra:
    (3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.


    Tam zamanlı uzman çalıştırma zorunluluğu şu sebeplerden oluşur:
    - Az tehlikeli sınıftaki bir işyerinin 1000 ve daha fazla çalışanı varsa,
    - Tehlikeli sınıftaki bir işyerinin 500 ve daha fazla çalışanı varsa,
    - Çok tehlikeli sınıftaki bir işyerinin 250 ve daha fazla çalışanı varsa.
    Çalışan sayıları yukarıdaki gibi olunca iş güvenlik uzmanını tam zamanlı olarak istihdam etmek zorunda olunuyor. Tma zamanlı uzman çalıştırma zorunluluğu varsa İSGB de kurulmak durumunda kalınıyor.
  3. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Umut Bey, size katılıyorum. Destek olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 8-
    (6) Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır
  4. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    1-) iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin tam süreli görevlendirilmesi gereken işyerlerinde isgb kurulur, 8-8-12 m2 3 adet oda.
    2-) tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan durumda 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde 8-8 m2 2 oda+ araç
    3-) tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan durumda 50’den az çalışanı olan işyerlerinde sadece uygun bir yer sağlanır.
    "Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi zorunlu olmayan hallerde, işyerinde bu maddeye göre oluşturulan ve belirtilen şartları karşılayan birim, düzenlenen sağlık raporları bakımından İSGB olarak kabul edilir"