1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Işyerinde ölümlü olay

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 18 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Spor salonu havuzunda şok ölüm!
  Bursa’da çalıştığı spor tesisinde mesai saati sonrası, yüzme bilmediği halde arkadaşlarıyla havuza giren 20 yaşındaki Bengü Çiğdem Kılıç, boğularak yaşamını yitirdi. Talihsiz genç kızın cenazesi, Giresun’da toprağa verildi.
  Sitene Ekle
  [​IMG]

  KATKI OLSUN DİYE ÇALIŞIYORDU

  Merkez Osmangazi İlçesi Başaran Mahallesi’nde oturan Seyhan ve Hüseyin Kılıç çiftinin 2 çocuğunun küçüğü olan İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği öğrencisi Bengü Çiğdem, dar gelirli ailesine katkı sağlamak için bir spor merkezinde resepsiyon görevlisi olarak çalışıyordu.

  ÇIRPINMAYA BAŞLADI

  Evlilik hazırlığı da yapah Bengü Çiğdem Kılıç, geçen cumartesi günü saat 21.30 sıralarında, işyerinin kapatılmasının ardından kendisi gibi yüzme bilmeyen temizlik görevlisi arkadaşlarıyla birlikte havuza girdi. Derin olan bölüme atlayan genç kız çırpınmaya başladı. İddiaya göre, genç kız, arkadaşlarının dışardan çağırdığı yüzme bilen kişiler tarafından havuzdan çıkartıldı. Ambulansla Muradiye Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Bengü Çiğdem Kılıç, doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.

  Savcının talimatı ile cesedine otopsi yapılan Kılıç, daha sonra ailesi tarafından doğum yeri olanGiresun’un Güce ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

  Olayla ilgili soruşturmaya başlandı.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Kasım 2014 ---
  Arkadaşlar bu olayda kusurlular kimler olabilir, işverenin direk sorumluluğu var mıdır ?
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işveren eğer havuza girmeyi serbest ilan ettiyse sorumlu sayılır kanun karşısında, eğer gizli girdilerse, bilemedim :)
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sorumlu olduğu kesin de şimdi mesai saati dışında olması sebebiyle işveren direk kusurlu olmayabilir mi acaba. Adam benim haberim yokken gitmiş girmiş diyecektir bence sadece bundan dolayı direk sorumlu olmaz gibi geliyor. Buna benzer davalar vardır kesin bakmak lazım.
 4. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  O iş maalesef öyle basit değil arkadaşlar. Savci, İşverenin bu tür bir olay için önlem alıp almadığını mutlaka çok detaylı biçimde sorgulayacaktir. Hic bir şey yapmasa bile mesai saati bitiminde çalışanının işyerinden çıkış yaptığını kontrol etmeli idi. Gece bekçisi bulundurmali veya alarm güvenlik sistemi kurulu olmalıydı. ..
 5. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İş yeri güvenlik talimatnamesi varsa ve işçilere imzalatılmışsa iş veren hakkında bir yaptırım uygulanmaz..Önemli olan havuza girmelerine işverenin izin verip vermediği.Eğer işverenin haberi yoksa bu olayi ayrıca kaza iş kazasına girmez.Mesai saati sonrası kendi insiyatifleriyle havuza girip talihsiz bir şekilde yaşamını yitirmiş merhume.Yine de iş verenin gerekli uyarıları yapmamış ve taahütnameleri almamış olması halinde bir ihtimal sorumlu tutulabilir ama birşey çıkacağına kanaatimce ihtimal vermiyorum.. Allah rahmet eylesin ....
 6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çalışanın mesaisi bitmesi demek salon kapandı demek değil ki, onun bitmiştir ama salon çalışıyordur
 7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  " Evlilik hazırlığı da yapah Bengü Çiğdem Kılıç, geçen cumartesi günü saat 21.30 sıralarında, işyerinin kapatılmasının ardından kendisi gibi yüzme bilmeyen temizlik görevlisi arkadaşlarıyla birlikte havuza girdi. " haberin metnine dikkat ederseniz, vefat eden bayanın resepsiyon görevlisi olduğu ve çalışma saati sonunda, işyerinin çalışma saatleri dışında yani kapalı olduğu saatte olay meydana geliyor... yoksa salon hizmete açık olsa ve içeride başkaları bulunsa , yanındaki arkadaşı niye yardım istemek için dışarıya çıksın...
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  genelde salonlar 8 gibi açılır akşam 10 gibi kapanır, yani 14 saat çalışır ve iki ayrı resepsiyon görevlisi olur, ama " işyerinin kapatılmasının ardından" cümlesi dikkatimi çekmemiş.
 9. mert kgul İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Borçlar Kanunu Madde 66
  Adam çalıştıran, çalışanın, kendisine verilen işin yapılması sırasında başkalarına verdiği zararı gidermekle yükümlüdür.

  Adam çalıştıran, çalışanını seçerken, işiyle ilgili talimat verirken, gözetim ve denetimde bulunurken, zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini ispat ederse, sorumlu olmaz.

  Bir işletmede adam çalıştıran, işletmenin çalışma düzeninin zararın doğmasını önlemeye elverişli olduğunu ispat etmedikçe, o işletmenin faaliyetleri dolayısıyla sebep olunan zararı gidermekle yükümlüdür.
 10. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Adam çalıştıran ne yahu fitness hocası gibi bir tabir :)
  Mert hocam bu madde şunu mu anlatıyor bu işyeri seninse burda sinek ölse çalışan olsun veya olmasın ille birinin de ölmesi gerekmiyor maddi zarar da olsa her türlü sen sorumlusun gibi bir şeyler anladım gibi
 11. mert kgul İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yargıtay, intihar eylemi eğer işyerinde gerçekleşmiş ise, olayın salt işyerinde meydana geldiği için intihar eden sigortalının gördüğü işle ilgili ve işvereninin kusurundan kaynaklanmamış olmasına rağmen iş kazası saymıştır.
  Ancak, bu durumda olaylarla iş ve işveren arasında nedensellik bağı bulunmayacağı için işveren ve onun halefi olanlar Kuruma karşı sorumlu tutulamaz.

  YARGITAY 10.HD: 05.07.2004,6425/4465
  Yargıtay bir kararında; bir işyerinde yıkanma yerleri yani sigortalıların kişisel vücut temizliğinin yapıldığı yerlerin işyeri olarak kabul edildiğine göre, işverenin işyerinde çalışan ve geceleri de işyerinde kalan sigortalılar için özel yıkanma yerleri hazırlamadığı bu nedenle kazalı sigortalının zorunlu olarak işyerinde bulunan “dereye” girerek yıkandığı yeri işyeri eklentisi saymış ve derede meydana gelen olayı iş kazası saymıştır.
  (Yarg. GHK. 6.07.2005 tarih ve 2005/10-444, 2005/449 sayılı kararı)

  Faydası olmuştur umarım.