1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerinde önceden hazırlanmış acil durum eylem planı hakkında

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve kadir serkan tarafından 6 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hizmet verdiğim işyerinde, eskiden sivil savunma amirliği yapmış bir personel tarafından hazırlanmış kapsamlı bir acil durum eylem planı var. 6331 madde 30'a göre eksiklikleri mevcut düzenlemeyi benmi yapmalıyım yoksa personeli bilgilendirerek revize etmesini mi talep etmeliyim. Soruyu sormamdaki amaç mutlaka benim imzam bulunmalımı? Yönetmeliklerde böyle bir madde bulamadım yada benimmi gözümden kaçtı.
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acil durum planının yenilenmesi

MADDE 14 – (1) İşyerinde, belirlenmiş olan acil durumları etkileyebilecek veya yeni acil durumların ortaya çıkmasına neden olacak değişikliklerin meydana gelmesi halinde etkinin büyüklüğüne göre acil durum planı tamamen veya kısmen yenilenir.

Böyle bir durumda acil durumu kimin yenileyeceği belirlenmemiş ancak her zamanki gibi bu işte iş güvenliği uzmanına kalır. Çünkü her yenileme gerektiğinde dışarıdan hizmet alınan kişiyi çağırmak mümkün olmayacaktır. Çağrılsa bile ek ücret talep edebilir veya işveren kardeşim sen ne işe yarıyorsun diyebilir en iyisi mi siz hazırlayın ve imzalayın revize tarihini koymayı unutmayın. Eski dökümanı da atmamanızı tavsiye edebilirim.
  3. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu bahsettiğim eskiden sivil savunma amirliği yapmış personel bizim kadromuzda sürekli çalışıyor, dışarıdan alınmış bir hizmet değil .O hazırladığı için yönetmelikte istenen bilgileri eklemesini talep edicem.
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman hiç bulaşmayın en iyisi:)
  5. İş verene bağlı tam zamanlı bir uzmandeğilseniz. Size bunu yapın diyen olmaz. Öneri ve tespit defterine bu durumu yazın. Acil eylem planı 6331 sayılı kanunu ve İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'e uygun olarak güncellenmelidir. şeklinde yazmak sizin göreviniz.
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende bunu anlamıyorum aslında haklısınız bunu yapsa yeterli olur ancak bu durum hep bana eksik gelmiştir. Risk analizini ekip yapar deniyor ancak binlerce uzman kendi yapıyor ekip kurulmuş sanki herkes katılmış ve hazırlanmış gibi gösteriyor Neden bunu yapıyor uzman? Enayi mi saatlerce oturup risk analizi yapıyor. Geçer tespit öneri defterinin karşısına yazar iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliğine uygun olarak risk analizi çalışmalarına başlanır işveren bunu koordine et der ve iş biter ama bana kalırsa iş burada bitmiyor. Yanlış anlamayın söylediğinizde de yüzde 100 haklısınız.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Siz konuyu açınca yönetmeliği tekrar gözden geçirdim.

İşverenin yükümlülükleri
    MADDE 5 –
    (1) İşverenin acil durumlara ilişkin yükümlülükleri aşağıda belirtilmiştir:
    ç) Acil durum planlarını hazırlar ve tatbikatların yapılmasını sağlar.

Yani burada işverenin yapmasından bahsediyor herhangi bir ekip ya da görevlendirilecek kişinin yeterliliğinden bahsetmiyor. Ama @Eren Baran 'nında dediği gibi uzman olarak bizim bu eksikliği ya da revizeyi işverene belirtmemiz lazım.
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanı görevleri
    İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.

Yani tespit öneri defterine yazmakta yetmiyormuş. Aslında o kadar ucu açık ki.
  9. Aslında benim yoruma açık işverenler bunu kullanabiliyor. Gerçi işverenler yoruma açık olmayan maddeleri de kendi lehlerine çevirebiliyor. Sırf şu para mevzusundan dolayı.Serbest piyasa şartlarından dolayı Uzmanlar boyun eğiyor. Yazdığınız maddeye göre olması gerekeni anlatmaya çalışayım.
    1. Siz acil eylem planı eksikliğini diğer eksikliklerle beraber deftere yazarsınız. Önerilerinizi yazarsınız.
    2. İşveren siz ve doktor imzalar.
    3. İş veren bir iyileştirme yapmak istiyorsa bu aksiyona sizde katılmak zorundasınız. Ne olarak yangın söndürme ekibindemi? Yoksa Acildurum ekip amiri olarak mı? Bence hayır siz işgüvenliği uzmanı olarak katılmalısınız. Yapılan çalışmaları gözlemlemeli ve varsa eksiklikleri yanlışlıkları bunları bildirmelisiniz.
    Aslında görevimiz bundan ibaret olması rağmen. Hukukçularıda anlamıyorum. Bir kazada direkt İş güvenliği uzamanını yargılıyorlar.
    Aslında İş güvenliği uzmanının ifadesi alınmalı bu şekilde işyerinin kazadan önceki durumu ve işverenin hatası varmıydı değerlendirmede hukuka yardımcı olabilir. Ama napıyolar iş güvenliği uzmanı günah keçisi ilan ediliyor. Kendini kurtarmaya çalışmaktan başka bir şey yapamıyor. Belkide hukuku yanıltıyor.
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1. ve 2. madde de hem fikiriz ancak o dosya hazırlanmayacak eminim. O dosyayı iş güvenliği uzmanı hazırlamak zorunda kalacak. Neden hazırlamak zorunda? çünkü mevzuatın ucu açık. Bence tespit öneri defterine makro olarak yazılan önerinin ayrıntılı bir şekilde gözden kaçmayacak şekilde yapılabilmesi için işini yapmayan işverenin görevini kısmi süreli çalışan iş güvenliği uzmanı yapmakla yükümlüdür :) (Buda hiç bir yönetmelikte yazmaz) Örn risk analizi mi önce hazırlanır acil durum planımı? Bilmem her yerde farklı bir şey yazıyor. Bu şartlarda kendimiz çalıp oynarız diye düşünüyorum:)
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir örnek daha veriyim. ''Yüksekte yapılan geçici işler uygun bir platformda, güvenlik içinde ve uygun ergonomik koşullarda yapılamıyorsa, güvenli çalışma koşullarını sağlayacak ve devam ettirecek en uygun iş ekipmanı seçilir'' EN UYGUN İŞ EKİPMANI ŞEÇİLİR ne demek.
    kaza oldu Seçmişsin meğer uygun değilmiş gel benimle derler. birine suçu yıkmak istiyorsalar şuan ki mevzuata göre her türlü yıkarlar:)
  12. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öyle yaptım mail yoluyla, hazırlanmış olan acil durum eylem planını 6331 in ilgili maddesine göre revize edebilir misiniz dedim :)