1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerinde gürültü ölçümü hangi parametreye göre yapilir ?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve burhan harsit tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. burhan harsit İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60538
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Selam,
    Siz Değerli Arkadaşlarıma bir soru yöneltmek istiyorum beni bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum.
    Gürültü Ölçümü yaparken ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK' te İKİNCİ BÖLÜM MADDE-5 a-b-c de verilen sınır değerlere istinaden (A) ve (C) bandında ölçüm yapmamız isteniyor... Burda geçen (A) ve (C) bandında ölçüm yapmamız için nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor... A bandı ve C bandının tanımı yönetmelikte mevcut fakat asıl sorum size A bandında ve C bandında nerede (Hangi Makinalarda,bölümlerde) ölçüm yapmamız gerekiyor...Örnek Veriyorum bir eksantrik preste ölçüm yaparken A bandındamı C bandındamı ölçüm yaparız. Bana göre C bandında ölçüm yaparız çünkü C nın tanımında anlık gürültüdür diyor.Fakat burda bir diğer konu işçi Eksantrik preste 8 saat boyunca çalışırsa ve bu 8 saat boyunca maruz kalırsa neye göre ölçüm yapmamız gerekecek...
    Yardımcı olursanız bu konuda çok sevinirim iyi günler...
  2. kişisel maruziyet gürültü ölçümü yaptır. işçinin çalıştığı süre içerisinde işçi üzerine cihaz takılır ölçüm gerçekleştirilir.birde pres makinesinin çıkardığı gürültünün ölçümünü yaptır...
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kişisel maruziyet şeklinde ölçüm yapılmasını istiyor müfettişler, hem işletmeyi modelleme ve çalışanların maruziyetini belirleme adına daha etkili bir yöntemdir.