1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerinde kavga sonucu yaralanma sonrasındaki adli ve hukuki işlemler neler olabir?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 10 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba, uzmanlığını yaptığım bir fabrikada iki çalışanın tartışması sonucunda biri yaralandı. Araya girmeye ve ayırmaya çalışan işçi diğer çalışanın cebinde bulunan çakı aleti ile yaralandı. Tartışan kişilerden biri aniden cebinden çakısını çıkararak araya giren işçiyi yaraladı. Durum jandarmalık oldu. Çalışanın kesici aletle nasıl fabrika içine girdiği ise hala bilinemiyor.
  Benim sorumluluğum nedir? Yapmam gerekenler nelerdir. Daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmadım öneriniz nelerdir.
 2. vey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bu bir iş kazasıdır
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Haziran 2016 ---
  işveren asli kusurludur çakıdan dolayı
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Yaralanan için iş kazası, yaralayan için adli vaka.

  İş kazasını işveren SGK ya bildirmelidir.
  Adli vakaya ise Jandarma zaten el atmış durumda.

  İşyerine kesici alet soktuğu ve bunu insan yaralamakta kullandığı için yaralayan suçludur. Kavgada asıl hedef olan kişiyi kasden yaralamaya teşebbüs ile kaza ile yaraladığı kavgayi ayirmak isteyeni de bilinçli taksirle yaralamaktan yargılanır diye düşünüyorum.

  İşyerine kesici alet sokulmasına müsade eden kimse iş kazasında kusur buradan da dağıtılır.

  Size düşen,

  1) firmadaki insan kaynakları departmaninin olaya karışanlardan yazılı savunma olayı gören şahitlerden ise olayın nasıl gerçekleştiğinin yazılı açıklamasının aldirilmasi, (jandarma zaten almıştır alacağını ama olur da işin içine jandarma girdi diye başım agrimasin cihetinden ifadesinde görmedim, bilmiyorum şeklinde beyanda bulunan olur diye bu yazılı ifadelerin sıcağı sıcağına alınması daha faydalıdır. Sonradan olay büyümesin diye ifade değiştirme vb. durumlar için elinizde koz olur)

  2) olayın kök analizinin irdelenmesi gerekir. bir daha bu tarz olayların yaşanmaması için risk analizi revize edilmeli. Şöyle ki, iş yetiştirme psikolojisi ile tartışılmış olabilir, amirin memuruna mobbing uygulamasi neticesinde bir tartışma olabilir, çalışanlardan birinin psikolojik rahatsızlığı, çalışmaya ruhsal ve/veya fiziksel olarak elverişli olmamasından kaynaklanmış olabilir. Bunun tespit edilmesi ve önlem alınması lazımdır.

  3) bu araştırma neticesinde kurul yapilan bir isyeri ise bu durumu kurul toplantisinda gündem maddesi yapmalisiniz

  4) yine arastirma neticesinde tespit ve oneri defterine değerlendirmelerinizi yazabilirsiniz

  5) işyerine girişlerde (patrona çok afaki gelebilir ama) metal eşya sokulmaması için güvenlik girişine kapı dedektoru, el dedektoru ve güvenlik kamerası gibi ek önlemleri onerebilirsiniz. Bunu da siyaseten şu şekilde dile getirmeniz faydali olabilir; bu olayda büyük ölçüde kusurlu görünüyorken bu önlemi almış ve yazılı bir talimat ile güvenlik personeline bu görevi vermiş olsaydınız şimdi güvenlik görevlisi sorumlu olurdu diyebilirsiniz.

  Aklıma şimdilik bunlar geliyor.