1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işyerinde mobbinge rekor şikayet

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışanların uğradığı mobbingi şikayet ettikleri ALO 170 hattına toplam 5 bin 890 adet işyerindeki psikolojik taciz başvurusu yapıldığını bildirdi. Hatta, özel sektörden gelen şikâyetlerin yüzde 58’inin erkek, yüzde 42’sinin kadın; kamu sektöründen gelen şikâyetlerin ise yüzde 49’unun erkek, yüzde 51’inin kadın olduğu belirtildi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu ve özel sektörde yaşanan ve sık sık kamuoyunun gündemine gelen mobbing olaylarını engellemek, toplumun bilinçlendirilmesini sağlamak üzere tüm çalışanları kapsayan, “İşyerlerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesi (Mobbing)” Genelgesi’nin 19 Mart 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

  5 BİN 890 PSİKOLOJİK TACİZ BAŞVURUSU
  Çalışma Bakanı Faruk Çelik, genelgenin dördüncü maddesinde psikolojik tacizle mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi olan ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanacağının hükme bağlandığını ifade etti.

  Bu kapsamda 19 Mart 2011-19 Mart 2013 tarihleri arasındaki iki yılık süreçte ALO 170’e toplam 5 bin 890 adet işyerinde psikolojik taciz başvurusu yapıldığına dikkat çeken Çalışma Bakanı, 2012 yılının mayıs ayında oluşturulan Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulunun hazırlamış olduğu “İşyerlerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesi Genelgesi Uygulama Eylem Planı (2012-2014)” kapsamında işyerlerinde psikolojik tacizin önlenmesine ilişkin veri toplama, izleme ve değerlendirme çalışmalarının yapılacağını söyledi.

  İLK SIRADA İSTANBUL
  Başvuranların özel sektör ve kamu sektöründeki cinsiyete göre dağılımına bakıldığında özel sektörden gelen şikâyetlerin yüzde 58’i erkek, yüzde 42’sinin kadın; kamu sektöründen gelen şikâyetlerin ise yüzde 49’u erkek, yüzde 51’inin kadın olduğunu belirten Çalışma Bakanı, “Başvuruların illere göre dağılımına baktığımızda ise; kamu sektöründen yüzde 16.86’lık oranla İstanbul birinci, Ankara yüzde 15.21 ile ikinci sırada gelmektedir. Özel sektörden ise yine en çok şikâyet yüzde 37.62 İstanbul ilinden gelmiştir” dedi.
  Kaynak; Güvenlicalisma.org
 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bunlar şikayet edilenler. Bir de şikayet edilmeyenleri ekleyebilselerdi rakamlara...
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  O boyutunu düşmek bile istemiyorum zaten! psikolojik baskının olmadığı iş yeri var mı acab!
 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Acaba mobbinge uğrayan çalışan bunu nasıl ispat edecek?
  Söylemeye çalıştığım şey acaba bu suistimal edilirde sahte ihbarlar da gelirse.
  Veya 170 sadece psikolojik destek mi sağlıyor? Yaptırımı nedir? Sineye çekin mi diyor?
 5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  İspat için tanıklar yada varsa işyeri cameraları lazım. Veya yazışmalar. Tüm dünyada ispatı en zor durumlardan biri mobbing. İş hayatında çoğumuz en az bir kez yaşamıştır.
 6. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  bu işin en kötü yanıda ispatı zor olması. kamera, mesaj, mail, ses kaydı gibi şeyler kanıt olabilir ki bu daha beyaz yakalılar için olabilir. inşaat maden vb. iş kollarında daha zor olur ispatı.
 7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İşte ondan dolayı diyorum.
  Sonuçta suistimallere de çok açık bir durum da olabilir.
  Ama bu mobbing yaşanmadığı gerçeğini inkar etmez.
  En azından yapılan tacizin şiddeti düşse. ( Kendi açımdan ben buna bile razıyım. )
 8. Oğuz Dinç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İş yerinde mobbinge uğradığını düşünen çalışan bunu ispatlayabilmek için e-posta , yazışma, kamera kaydı vs. gibi şeyleri iyi takip etmeli ve biriktirmelidir. Bir süre sabırla kanıt biriktirmek gerekiyor.

  Mobbing sizlerinde belirttiği gibi ispatlanması kolay bir mevzu değil.