1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerinde sorumlu atama

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Hakan Miçoglu tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Hakan Miçoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  mrb arkadaşlar bir sorum olacaktı tahmin edersiniz şuan hizmet verdiğimiz işyerlerine bakanlığın vermiş olduğu hizmet süresi üzerinden saatlik olarak hizmet danışmanlık vermekteyiz. Ancak işyerlerinde bizim olmadığımız zamanlarda meydana gelebilecek nedenlerden dolayı çaluştığımız yerde usta formen şantiye şefi vs gibi kişileri tayin etme takibinle ilgili sorumlu tutma gibi elinde formu örneği olan varmı ?
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Destek Elemanı atayacaksınız.

  Ekli Dosyalar:

 3. Hakan Miçoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  peki talha bey bu kişilere bu imzalatıldan sonra başka neler yapılması gerekiyor destek elemanın sorumluluğu nedir tam olarak biraz açıklama yapabilirmisiniz
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi ifade eder.
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Günün 24 saati orada değilsiniz Bu nedenle, Tüm dokumantasyonlarınızda ve tavsıyelerınızde o iş ve calısanın amir, sef ve müdürü sorumluluk kısımlarında gözetim, kontrol ve takipleri için sorumlu kılın. İş güvenliği sadece uzmanın degıl tüm calısanların sorumlulugundadır. Amir de kendısıne baglı tüm çalısanların iş saglıgı ve guvenlıgınden sorumlu olup bellı zamanlarda is ıle ılıglı toolboxlar vermek zorundadır. Güvenlikten tutun yönetim kurulu baskanlarına kadar katılımı saglayacak metodlar gelıstırerek katılımı saglayın.
 6. Hakan Miçoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  işte ali bey bahsetmek istediğim noktada bu tamam herkes o bilinçte olmalı fakat söz üzerinde değil bir yazışma atama ve form yazısı mevcutmu veya nasıl olması gerekiyor bunun bir örneği varmı kullanmak için paylaşırsanır çok sevinirim
 7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Destek elemanını bellı özellikle yönetmeliklerin istemis oldugu konularda atayabılıyorsunuz. Destek elemanı ( risk degerlendırmelerınde acil durumlar, kurul için ise calısan temsılcılerı )Uzman olmayan hiç bir yetkili sizin yerinizi alamaz almak istemez. Sizin dedıgınız durumu iç yönergenizde olusturacagınız talımat ve genel kurallar ıcerısınde (konu içerigine göre) örnegin; ...... işlerde gözetim, takip, kontrol ve ilgili kayıtların olusturulmasından X ustabasısı X amiri X müdürü sorumludur ifadesi düşmeniz talebinizi karsılayacaktır.
 8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Talha Bey, Erkan Bey,
  Risk değerlendirmesinde risk değerlendirme heyeti kurmamız gerekiyor değil mi? Bu heyet için bir atama formu oluşturacak mıyız ? (form formatı var mı sizde bu arada?) Yada destek elemanı ataması yetiyor mu?
  Bir de 2 kişi çalıştıran bi yerde zaten işveren işleri takip ediyor. Onu mu destek elemanı yapacak mıyız? (Köstek olmasın da demeyin :) )
 9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Bunu ekipteki herkes için ayrı ayrı düzenleyerek yazabilirsiniz.

  Ekli Dosyalar:

 10. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yok kastım uzman ataması değil, Heyet için bir ataması yazıp işveren , çalışan temsilcisi (destek elemanı il bu bir olabilir mi?), Osgb adına ben İG uzmanı aynı forma imzalatıp, (hani bakanlığın kontrol formlarının altına koyduğu gibi yapsam) Risk değ. raporuna iliştirsek olur mu? Fiili olarak analizi biz yapıyoruz ama kurul isteniyor biliyorsunuz. İşveren destek elemanı olur mu? (Firma 3 kişi zaten , patron +2 işçi)

  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.

  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
 11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Çalışan temsilcisi 3 kişiden birini seçin. Destek elemanını da diğer kişiyi seçin. İşveren zaten patronunuz olacaktır.

  Risk değerlendirme ekibi kuracaksanız bunlarla.

  Çalışan sayısı 50 den aşağı olduğu için iş güvenliği kurulu kurmaya vs gerek yok zaten ;)
 12. Eğer kalite sistemi ile çalışan bir firma ise Acil Durum Prosedürü, Risk Analizi ve Değerlendirme Prosedürü ve İş Güvenliği Planlama Prosedürü gibi ek prosedürlerin sistemin içerisine girmesini sağlayın. Kalite bölümü ve yönetimi bu konuda ikna edebilirsiniz.
 13. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Merhaba,

  Ofis çalışan temsilcisi zorunlu atama aşamasındayız. Atama yapılacak kişinin (işveren dışında) şirket hissesi olmasında sakınca var mıdır? Yönetmelikte böyle bir ibare bulunmuyor ancak genel kanıyı da kestiremiyoruz. Fikri olanlar paylaşabilir mi acaba?
 14. yasiner İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ARKADAŞLAR ÇOK ACİL CVP PLS TAM ZAMANLI İSG UZMANI OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZDA AZ TEHLİKELİ BİR İŞYERİNDE TEMEL İSG EĞİTİMLERİNİ BİZ VEREBİLİYORMUYUZ C SINIFI UZMAN OLARAK YOKSA OSGB DEN Mİ TALEP EDİLİYOR EĞİTİMLER