1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerine gelen ziyaretcilerin işyerindeki tehlikelerden dolayı kaza geçirmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Aygün Bentürker tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Böyle bir durumda hangi mevzuat esas alınır ? işyerindeki iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yetersiz olması iş kanununa göre ziyaretcileri kapsar mı ya da atıf yapılabilr mi ?
  2. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    aygün hanım,

zaten risk analizlerini ziyaretçi,müşteri,taşeron,çalışan..vb için yapıyoruz. ziyaretçi kaza geçirirse iş kazası olmaz sadece
    adli olay şeklinde yanıt bulur diye tahmin ediyorum. ziyaretçiler iş sağlığı kanunu kapsamı dışında ama genelde maden işletmeleri ve çok tehlikeli iş yerlernide ziyaterçilere bir brifing verilir, brifing numarası ile çünkü ziyareti sırasında bir kaza başına gelirse şikayette bulunup "bana bu konu hakkında bilgi verilmedi." ya da " bu kazanın olabileceğinden haberim yoktu" dedi mi sevgili işverenimiz yüklü tazminat cezaları ödeyebilir.

siz genel olarak 6331 i baz alıp konuklar, müşterileri i de kanuna atıfta bulnup, kurallara uymak adına sorumluluk altına alabilirisiniz

diye düşünüyorum
  3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kursta bize iş yeri çatısı altında her kim var ise, şeklinde öğretildi. Ama yönetmelik ve kanunlarda buna benzer bir şeye rastlamadım. Bende işverenlere verdiğim eğitimi bu şekilde veriyorum. Ziyaretçilerin atelye gibi yerlere girmelerini engellemelerini istiyorum.
  4. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ziyaretçi ve müşterileri kapsamına alan bir isg ile ilgili kanun,yönetmelik,tebliğ maddesi arıyorum.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ziyaretçi ve müşterileri özellikle kapsayan yok fakat bu durumda zarara uğrayanların devlet nezdinde zor durumda kalmaması adına emsal teşkil edilecek yargıtay kararları mevcuttur.

Çalışma bakanlığı olayın iş kazası sayılması için iş ile yaşanan olay arasında bir illiyet bağı aramaktadır. Ama yargıtay daha çok bu illiyet bağına bakmaksızın iş kazası tanımını genişletmiş, bir olay iş yerinde meydana geldiyse, şekline şemaline bakmadan iş kazasıdır diyebilmiştir.

Bize de aynı A.Sait Külekçi ' de olduğu gibi kursta , buna benzer durumların ÇSGB tarafından iş kazası olmadığı, fakat yargıtay emsal kararları neticesinde iş kazası sayıldığı bildirilmiştir.

Ben konuyu araştırayım Sn Aygün Bentürker. Direk sizin belirttiğiniz durumla alakalı bir kararı bulursam buradan paylaşırım.
  6. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Sait Bey.Konu Ersin beyin bugün başlık açtığı hastanedeki hastaların ölümüne benzer bir durum.
  7. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yargıtay kararlarına hangi linkle ulaşabiliriz ?
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor