1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Işyerine iş güvenliği uzmanı ve hekim şartı başlıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma uygulaması yarın başlıyor. 1 Ocak'tan itibaren işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı bulundurmayan firmalara 1000 TL'den 80 bin TL'ye kadar para cezası verilebilecek.

  haber.jpg
  NTV
  Güncelleme: 14:16 TSİ 31 Aralık. 2013 Salı

  İşyerlerinin "hekim" ve "iş güvenliği uzmanı" çalıştırma şartı, 1 Ocak'ta başlıyor.

  Türkiye'de son 10 yılda 10 bin insan iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Bu durumun önüne geçmek için düzenleme yapıldı.

  İşyerleri, "çok", "az" ve "tehlikeli" olmak üzere 3 kategoride değerlendirilecek.

  50'nin altıında olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti alacaklar.


  1000'nin üzerinde çalışanı olan çok tehlikeli, 1500'ün üzerinde çalışanı olan tehlikeli ve 2000'nin üzerinde çalışanı olan az tehlikeli toplam 600 işyeri, tam süreli işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanı istihdam etmek zorunda olacak.

  1 ila 9 çalışanı olan 1 milyondan fazla işyerinin, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ücretleri SGK tarafından karşılanacak.

  İşyeri hekimi ile işyeri güvenliği uzmanı çalıştırmayan firmalara, 1000 TL'den, 80 bin TL'ye kadar ceza kesilecek.

  NtvmsnbcLogoDark.png
 2. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  75248
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Erkan bey merhaba
  tam süreli İSG uzmanı çalıştırılması gereken çalışan sayılarını düzeltmek istedim.
  Az tehlikeli iş yerlerinde 2000 çalışan, tehlikeli işyerlerinde 1500 çalışan, çok tehlikeli işyerlerinde ise 1000 çalışan için tam süreli İSG uzmanı çalıştırılması gerekmektedir.
 3. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Verdiginiz sayılar isyeri hekimleri için....
 4. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Müge Hanım, 11.10.2013'de yapılan değişiklikle bu sayılar tam zamanlı çalışması gereken iş güvenliği uzmanları için de geçerli oldu. İyi seneler dilerim.

  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının(Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının(Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her(Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
 5. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  75248
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  müge hnm
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 12.maddeye bakınız. 11.10.2013 tarihli RG ile değiştirildi.
 6. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sağlığı ve güvenliğinde yeni dönem

  35142638_is_guvenligi.jpg
  • "50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştıracak."
  • Yeni dönem ile birlikte iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına yoğun bir talep olacak.
  • İş güvenliği uzmanlığı sınavına 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girilebilecek.
  Artık 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri de yarından itibaren iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda.

  Yeni dönem ile birlikte iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına yoğun bir talep olması bekleniyor. Bugün itibariyle A, B ve C sınıfı belge ile yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanı sayısı 35 bin civarında. Bu rakamın 33 bin 400'ünü C sınıfı, 950'sini A sınıfı ve 650'sini de B sınıfı iş güvenliği uzmanı oluşturuyor. İş güvenliği uzmanının yanında yine iş yerlerinde görev alacak iş yeri hekimi sayısı da bugün itibariyle 16 bin 300 dolaylarını buldu. Yaklaşık 35 bin civarlarında olan iş güvenliği uzmanı sayısının, 21 Aralık'ta yapılan sınav sonrası yaklaşık 50 bini bulması hedefleniyor. Yine bunun yanında hizmet verecek olan işyeri hekimi sayısı da 16 bin 300'ü buldu.

  1000 TANE 'ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ' HİZMETE HAZIR

  Kanunun uygulanmaya başlandığı 1 Ocak 2013 tarihinden bu yana iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ihtiyacını karşılamak üzere hizmet vermeye başlayan kurumların son sayısı da şöyle: "1000 tane Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, 241 eğitim kurumu, 31 toplum sağlık merkezi."

  2 Ağustos'ta kanunda yapılan değişiklikle iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların bir üst belgeyi hak kazanabilmelerinin önü açıldı. Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girilebilecek.

  Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde bulundurulması zorunlu olacak A ve B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı açığını kapatmak için 21 Aralık’ta sınav yapmıştı. Sınava 105 bin kişinin katıldığı ifade edilmişti.

  CİHAN
 8. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Haberleri eksik yapıyorlar. Diğer sağlık personeli de zorunlu. Fakat kimse bahsetmiyor.
 9. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  950 tane A sınıfı uzmanın kaç tanesi aktif olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapıyordur sizce?
 10. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14829
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  içlerinden emekli olup eğitim kurumlarında öğretmenlik yapan hocalar da var ...
 11. Aydın AKÇAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  HOCAM BIR YILDA 2 KEZ DENMIS EGITIMI ALAN KISI 1 YILDA 1 KEZ GIRIP 2 YILDA 2 HAKKINI KULLANABILIYORMU?
 12. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  21507
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu konuda 1-9 arası çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli kurumlara SGK tarafından ihale ile OSGB ler den hizmet alacaklar bunun için bu iş yerleri herhangi başvuruda bulunacaklar mı ?
 13. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14829
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1 ila 9 çalışanı olan 1 milyondan fazla işyerinin, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ücretleri SGK tarafından karşılanacak.
  denmiş ama yönetmelikte de:
  "ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  Destek Bedellerinin Tespiti, Ödenmesi ve Hizmetin

  Alınacağı Kurum ve Kuruluşlar


  İş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti

  MADDE 5 – (1) Ondan az çalışanı bulunan işverenlere sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelleri işyerinin tehlike sınıfı ve Kuruma bildirilen sigortalı sayısı ile sigortalıların çalıştıkları gün sayısı esas alınarak her bir işyeri için ayrı ayrı tespit edilir.

  (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır.

  (3) Sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin tutarı, ikinci fıkrada belirtilen yüzdelerin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı ile çarpılması suretiyle tespit edilecektir." yazılıyor
 14. harun kırlangıç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  helal arkadaşlar süper bir nakarat olmuşş:):D