1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerinin yapısal risklerinden kim sorumlu?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İsmail Uygur tarafından 4 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  İşyerinde eğer kiracı isek ve bina oldukça eski olup sıva vb. parçalarının düşme ihtimali varsa herhangi bir kaza gerçekleştiğinde sizce kim sorumlu olur?

  Ben işverene diyorum ki binanın sıvasının yenilenmesi lazım. İşveren diyor ki ben kiracıyım, mülk sahibinin yapması lazım. Mülk sahibi de diyor ki benim mülküm bu, ister otur ister çık. Çık çıkabilirsen işin içinden.

  Bir kaza olduğunda binanın bakımını yapmayan mülk sahibi mi, binanın bakımının yapılmasını sağlamayan ve bu şartlarda çalışmaya devam eden kiracı olan işyeri sahibi mi yoksa durumu bakanlığa şikayet etmeyen iş güvenliği uzmanı :) mı sorumlu?
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Cevabı muhtemelen sizde tahmin ediyorsunuz ki işveren ve uzman sorumlu. Sizin işveren sıvayı yaptırsın kiradan düşsün :cool: olmaz mı ?
 3. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Bence de sorumluluk işverende. Fakat bu riski gerekçe gösterip yapılacak tadilat kiradan düşülebilir mi işte bunu bilmiyorum. Sonuçta mülk sahibinin rızası olmadan bu tip tadilatlar yapılamıyor diye biliyorum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2014 ---
  Ah keşke bizim işveren parasını mülk sahibinden alamama ihtimaline rağmen sırf riski bertaraf etmek için tadilat yapsa. Ama nerede?
 4. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  kardeş öneri ve tespit defterine yaz geç sorumluluğun kalksın.
 5. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  şimdi yanlış anlamayın ahkam kesmek değil amacım fakat bir sorum olacak ;

  eğer sıvalardan ötürü düşme ve çalışanı yaralama durumu var ise zaten bu durumu belirtmeniz gerekmiyor mu ? madem böyle bir risk var ve siz bu riskin ortadan kaldırılmasını işverene belirttiniz işveren bunu düzeltme yoluna gitmiyorsa zaten işveren sorumlu..fakat siz bu durumu işverenle konuşup deftere yazmıyorsanız ve bir kaza gerçekleşiyorsa siz sorumlusunuz. aklıma mülk sahibinin sorumlu olacağı bir durum gelmiyor.en nihayetinde bina yapı ruhsatı almış.
 6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  @narkissos sonuna kadar haklı.
  Sonuçta mülk sahibini katmayın işin içine.
  Orada işveren kim? Bir tehlike oradan size el sallıyor göz göre göre. Siz işvereni uyarın. Yapmaz ise, sorumluluğu almıyorsa bilin ki mülk sahibine değil, size kalıyor. Yaptırsın sıvasını, kurtulsun. Bir sıva maliyeti, kaza sonucu çıkacak bir tazminattan fazla olmasa gerek. Kaybedilecek can ( Allah göstermesin) zaman, iş, itibarı saymıyorum bile.