1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik 28681 18.06.2013 kemal atlitürk

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Kemal Atlıtürk tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik 28681 18.06.2013 Kemal ATLITÜRK
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    5. Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi.

5.1. Çok tehlikeli 30, tehlikeli 40 az tehlikeli 50 kişi için en az 1 kişi destek elemanı görevlendirilir. Örnek: 100 kişi tehlikeli sınıf için 2 eleman.
    5.2.Arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele ekipleri oluşturur.

arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele
    burdan ne anlamamız gerekiyor. 4 ayrı ekipmi kurmamız gerekiyor acil durumlar için.?

ayrıca binaların yangından korunması hakkında yönetmeliktede 4 ayrı ekipten bahsetmekte. yangında acil durum planında olması gereken senaryolardan biri.
    burda simdi bizim toplamda hangi ekipleri oluşturmamız gerekiyor. bir acil durumda bir çok senaryo olabilir.(yangın, deprem, sel, iş kazası, sabatoj vb)
    her senaryo için ayrı ayrımı ekip olusturacaz.

ayrıca destek elemanı kısmında her ekip içinmi 30 40 50 kişi için 1 er destek elemanı görevlendirecez yoksa toplamdamı .

yönetmelik maddeleri sadece benimmi kafamı karıstırıyor. suan benim gördüğüm acil durum ekibi diye binaların yangından korunması hakkında yönetmelikteki ekipler olusturuluyor ama adı acil durum ekipi oluyor. ama bana dogrusu bu gelmiyor.
    saygılar
  3. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Binalarda yangın yönetmeliğinde ekipler belli. Bu yönetmelikte ise bu konularla ilgili destek elemanı belirle diyor.

mesela:

Yangın Kurtarma ekibi var, koruma var söndürme var.. Bunları yaparken tahliye içinde birilerini görevlendirmen lazım.. Mesela toplanma noktasında sayım yapılması lazım toplanma noktası ve tahliye ekibinin olması lazım.

Her senaryo için ayrı ekip kurmana gerek yok.

Mesela Yangın söndürme ekibi en az 3 kişi olacak ama bu yönetmeliğide dikkate alırsan arttırman lazım

örnek: 375 kişinin çalıştığı çok tehlikeli yerde 30 kişi başına 1 yangın söndürme ekibin olmalı yani.

13 kişi yangın söndürme ekibinde olacak. ( bu yönetmeliğe göre) Ama binalarda yangın söndürme ekibi en az 3 diyor.

dolayısı ile bu yönetmelik onuda kapsıyor.

Senin Kuracağın ekipler en az aşağıdakiler olmalı. Standart işletmeler için.

1. Koordinasyon kurulu ( Ekip başlarından oluşmuş kurul ekipler arası iletişim için )
    2. Korunma Ekibi
    3. Söndürme ekibi,
    4. Kurtarma Ekibi
    5. İlk yardım ekibi
    6. Toplanma noktası ve tahliye ekibi
    7. Ulaştırma Ekibi ( yaralının hastane veya başka yelere yollanması için )
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Kasım 2013 ---
    aklına takılan olurs madde madde yazarsan cevaplaması daha kolay olur.

1. ...
    2.....
    Şeklinde.
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    ekibi yangına göre olusturduk destek elemanını bu ekiplere dahil ettik. bizim için t ek acil durum yangınmı. ben zaten bu uygulamanın ne kadar dogru oldugunu sormak istiyordum.

sadece yangına göre ekipler olusturulmamalı. sizin yukarıda yazdıgınız ekiplrin listesi hiç bir yerde yazmıyor. yangın için olan 4 u haricinde. ben 16 tane istesem ekip olusturabilirim ihtiyac olursa.

ayrıca kurtarma ekibi ile tahliye ekibinin arasında bana göre fark yok. kurtaran adam tahliye etmiyormu.

kesinlikle net değil bu son cıkan yönetmelik. destek elemanı görevlendirir demek tam olarak nedemek. nereye görevlendirecek. hangi ekibine . ekibini ilk basta neye göre kuracaksın. neden sadece yangın dusunuluyor. sabotaj var mesela bazı işyerleri için yangından daha cok riski var.

bence bu konuda biz uzmanlar olarak ezbere gidiyoruz. eski sistem ne ise onu devam ettiriyoruz. benim mantıgıma yatmıyor hala bu acil durum meselesi.

gunaydın bu arada.
  5. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1. Yangın sadece acil durumlardan biri.
    2. Acil durumlar hakkında yönetmelikte yazıyor.
    3. Kurtarma ekibi yaralı veya acil durumda içeride mahsur kalmış olanları kurtarıyor. Tahliye planında yaşlı çocuk veya engelliler için destek ekibin olmalı sen kurtarma ekibine ilave tahliyeyide eklersen olur.
    4. her acil durum için ekip yapmana gerek yok.

Bunlar yeterli;

1. Koordinasyon kurulu ( Ekip başlarından oluşmuş kurul ekipler arası iletişim için )
    2. Korunma Ekibi
    3. Söndürme ekibi,
    4. Kurtarma Ekibi
    5. İlk yardım ekibi

Benim yazdıklarım yönetmeliğin açıklamasıdır. Bence senin kafan karışmış:)

sen yukarıdaki ekipleri kur. Mevcut acil durumlar için acil durum planlarını yap. Gerisini düsünme,

Not. bizde sadece yangın olu demişşin. Sizde iş kazası olmuyor mu?, zehirlenme olmayacak mı? yıldırım düşmeyecek mi? sizin fabrika da deprem olmayacak mı? yani... Şunu kafanda ayır.

Ekipler ile acil durum planları ayrıdır.

umarım yararlı olabilmişimdir.
  6. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    2. Korunma Ekibi
    3. Söndürme ekibi,
    4. Kurtarma Ekibi
    5. İlk yardım ekibi

bana görede bu ekipler yeterli degil.

telefonların calısmadığını dusunun deprem oldu. hiç bir şekilde cep telefonları dahil bir iletişim aracı calısmıyor. birilerinin arabaya atlayıp haber vermesi gerekiyor. su yukarıdaki ekiplerden hangisi yapacak bu dediğimi ??

yada yine yukarıdaki ekiplerden itfaiyeyi yada ambulansı kim arıyor ??

ayrıca sadece yangın olur değil tam aksine sadece yangın olmaz diger senaryoları dusunmuyoruz genel olarak diyip öz eleştiri yapmaya calıstım uzmanlar olarak.

ayrıca binaların yangından korunması hak. yönt de yangın amiri kavramı vardır.

acil durum yönetmeliginde acil durum lideri vardır.

kim kim olacak simdi :)
  7. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1. :) ulaştırma ekibi
    2. Toplanma noktası ekip amiri veya güvenlik sisin acil durumda tanımlandığınız kişiler.
    3. Yangın amiri dediği yönemelikte ekiplerin başında olan kisi "Söndürme ekibi"
    4. Acil durum lideri koordinasyon kurulu başkanıdır. Oda genelde isgüvenliği uzmanı olur.
  8. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba;
    benim çalıştığım işyerinde toplamda 867 personel bulunuyor ve tehlikeli sınıf bir işyeri, acil durum ekiplerini kurarken şöyle bir hesap yaptım doğru mu acaba?
    ilkyardım ekibinde yönetmeliğe göre 20 çalışana 1 ilk yardımcı düşecek şekilde dediği için; yaklaşık 44 tane ilkyardımcı seçmemiz gerekir,
    yine yönetmeliğe göre söndürme ve kurtarma ekibinde en az 3 ve koruma ekibinde, en az 2 kişi olması gerekiyor, burada aklıma takılan;acil durumlar hakkında yönetmelikte adı geçen destek elemanları çalışanlar arasından olabilir mi yoksa ekipte bulunan çalışanlardan ayrı olarak mı seçmemiz gerekiyor. Ayrı olarak seçmemiz gerekirse yaklaşık 22 destek elemanı seçmemiz gerekir buradaki hesaplamada yardımcı olabilir misiniz ?