1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Işyerlerinde acil durumlar hakkinda yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmî Gazete Tarihi: 18 Haziran 2013 Resmî Gazete Sayısı: 28681​

Amaç

Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların güvenli olarak yönetilmesi ve bu konularda görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Talha bey isyeri hekimi yonetmeligi onaylamis galiba yakinda yayinlanir b8lgin olsun.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ha şöyle ya uygulanabilir bişeyler yapın neydi o taslak öyle... :)

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

Tatbikat
    MADDE 13 (1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.
    (2) Gerçekleştirilen tatbikat neticesinde varsa aksayan yönler ve kazanılan deneyimlere göre acil durum planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılır.
    (3) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanlarındaki işyerlerinde tatbikatlar yönetimin koordinasyonu ile yürütülür.
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    MADDE 11 (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

Nedir bu destek eleman hevesi anlamadım,hani acil durum ekipleri min.2-3 kişi
    sanırım çok uykum geldi biri daha yorumlayabilir mi
  5. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bunun açıklaması nedir? Tehlike sınıfına göre aynı sınırlarda 1 de ilk yardım eğitimi almış personel mi görevlendirilecek?
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Elbette tehlikeli sınıfta her 10 kişi başına bir kişi ilkyardımcı eğitimi almış olmalıdır. Meb onaylı. 3 yıl geçerliliği var.
  7. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi gördüm teşekkür ederim, ancak az tehlikeli için 20 de 1 sıkıntı yaratmayacaktır sanırsam.

İlk yardım yönetmeliği 22.05. 2002 Sayı : 24762
    İlkyardımcı Zorunlu İlkyardımcı İstihdamı
    Madde 16 - Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili
    mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir
    olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım
    Eğitimi” sertifikası almış “ İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.”
  8. ömer faruk özaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48130
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha bey,
    Arama(1.Grup) ,kurtarma(2.Grup ) , tahliye(3.Grup) ve yangınla müdahale(4.Grup) için mi her sayı geçerli yoksa aşağıdaki şekilde mi (2 grup şeklinde mi destek elemanı planlanacak)
    a) Arama, kurtarma ve tahliye, (1. Grup)
    b) Yangınla mücadele,(2. Grup)
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    b) Yangınla mücadele,

4 Ayrı konu var orada ;)
  10. ömer faruk özaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48130
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler. Talha bey
  11. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    b) Yangınla mücadele,

ben tam olarak sunu anlamak ıstıyorum mesela tehlıkelı bı ısyerınde 78 kısı calısyor bu ekıpler ıcın 40 kadar calısan ıcın birer destek elaman yeterlı mıdır? yanı 78 (40+38)calısanı olan ısyerı ıcın her 3 ekıpe bırer elman yeterlı mı dır??
  12. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Esasında bu konu formüle edilmeli ki daha net anlaşılsın.
  13. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1. grup Arama,Kurtarma ve Tahliye ekibi
    2. grup Yangınla mücadele
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2014 ---
    3 ekip yokki 2 ekip var.
  14. cemcim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27986
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    EgeTim OSGB
    Arkadaşlar, ilkyardım eğitmeni olarak, yönetmelikte uygulamada c sınıfı için %5 (20 kişide 1 kişi) a+b sınıfları için %10 (10 kişide 1 kişi) ilkyardım eğitimi almak zorunda denilmekte. Bunun anlamı c için 20 kişiye kadar 1 kişi, 21-40 arası 2 kişi, 41-60 arası 3 kişi ......, vs'dir.
    Aynı mantığın burada da olması gerektir diye düşünürsek, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışanın aşıldığı durumda 2'nci kişinin görevlendirilmesi gerektir. yani 31,41,51 kişide 2nci görevli gerektir diye yorumluyorum, zaten 11nci madde de 30,40,50 çalışana KADAR 1 çalışan diye belirtmiş. burada ekip sayısı ilkyardımcılarla beraber 3 olmakta, yalnız kişi sayısı ilkyardım için diğerlerinden farklı. Sertifikasyon ise ilkyardımda MEB'den değil Sağlık Bakanlığı adına İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılır. Yetki ve kontrol 112 şubeye aittir.
    Umarım yararlı olmuştur.
    Sevgi ve sağlıkla kalın.
  15. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Burada izah etmiştim:
    http://www.isgforum.net/threads/acil-durum-planları-ve-ekiplerin-kurulması.4151/page-8#post-93677

78 kişi için:
    Tehlikeli sınıfta 71-80 kişi için toplam 16 kişi: 3 Söndürme + 3 Kurtarma + 2 Koruma + 8 İlkyardım
  16. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  18. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  19. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    1) 19.12.2007 tarihli Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik
    2) 18.06.2013 tarihli İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik
    3) 22.05.2002 tarihli İlkyardım Yönetmeliği
    Her üçü de yürürlükte olduğundan üçüne de bakmak gerekir. Özellikle 1. ve 2. yönetmelik kesiştiği için her ikisine göre hesap yapılmalı, hangisi fazla ise o sayıda destek elemanı atanmalıdır.
  20. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    fazla adam göz çıkarmaz zaten sonuçta görevlendirme yapıyorsunuz öyle değil mi ?