1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerlerinde gece ve vardiyalı çalışmalarda bakanlığa bildirimler nasıl olmalıdır?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 24 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar ;

  Az tehlikeli yerlerdeki gece çalışmalarında , sağlık raporu aldırma zorunluluğu var mıdır ? ( Akciğer grafisi ve odyometri testlerinden bahsediyorum ) . Az tehlikeli olduğu için bu şekilde kapsamlı bir sağlık raporu zorunlu değil bildiğim kadarıyla.
  Ya da gece çalışması yapılan yerde işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu gibi bir durum mevcut mu ?
  Yoksa sağlık ocağından alınan bir raporda ,' gece çalışmasına engel yoktur' şeklinde bir yazının bulunması hepsi için yeterli mi ? Gece çalışmaları için bu rapor ne kadar zamanda bir yenilenmeli ?

  Bu konu ile ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Gece çalışmaları yapan çalışanların isim listesi ve ekinde sağlık raporu il çalışma müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.
 3. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler Erkan Bey . Az tehlikeli yerler için bu söylediğinizin geçtiği yönetmeliği belirtebilir misiniz ? Dayanak göstermem gerekiyor.
  Ayrıca bu sağlık raporu akciğer ve odyometri testlerini de kapsıyor mu acaba ?
 4. Gökhan Maho İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  105050
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  07.04.2004 tarih ve 25426 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan POSTALAR HALİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRILARAK YÜRÜTÜLEN İŞLERDE ÇALIŞMALARA İLİŞKİN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK madde 12 İsim listeleri:
  " İşveren veya işveren vekilleri, postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, her postada çalışan işçilerin ad ve soyadlarını kapsayan listeler ile bu işçiler için işe başlamadan önce alınan periyodik sağlık raporlarının bir nüshasını ilgili bölge müdürlüğüne vermekle yükümlüdür."
  hükmü gereği listeyi ve raporları çalışma ve iş kurumunun bağlı olduğunuz hizmet müdürlüğüne vermeniz gerekmektedir.
  Akciğer grafisi ve odyometri testleri yapmak zorunlu değil eğer çalışma ortamınız yapmayı gerekli kılmıyorsa. İşyeri hekiminizin de böyle bir talebi yoksa zorunluluk yok. Ama siz ve işyeri hekimi çalışanların sağlık gözetimi açısından yapılması gereklidir diye düşünüyorsanız tabi ki yaptırabilirsiniz.