1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Işyerlerinde işveren veya i. vekili tarf. yürt. isg hizmetlerine ilişkin yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 29 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İŞYERLERİNDE İŞVEREN VEYA İŞVEREN VEKİLİ TARAFINDAN
  YÜRÜTÜLECEK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNE
  İLİŞKİN YÖNETMELİK


  Amaç

  MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

  Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/06/20150629-1.htm
 2. Ramazan14 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu yonetmelik ile Iş güvenliği uzmanlarinin istihdam alanları daralmistir
 3. Eyup Sultan Beslioglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12986
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  daha ne kadar saçmalayacaklar merak ediyorum
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  3 gün daha okuldan kaçsaydım şimdi sanayide ustaydım. Hay benim şansıma.
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  iş güvenliği uzmanlığı yapacak ilk işveren. Şaka değil hakkaten ilk işveren kökü hominini ağacına dayanır. Bu amcalar sayesinde artık iş kazaları olmayacak küçük iş yerlerinde ;)

  [​IMG]
 6. Reyhan Doğru İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  26329
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yani amaç nedir, yeteri kadar iş güvenliği uzmanı mı yok? İsg hizmetleri neden çalışan sayısına bağlı olarak kategorize ediliyor? Ayrıca işverenler 10 'dan az çalışanı olan sahip olduklarında bu hizmeti yapabiliyorlarsa 10 'dan fazla çalışanı olan işverenler neden yapamıyor? Sorular, sorular...
 7. Beyazıt Casun Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  81345
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  C sınıfı iş güvenliği uzmanları çalışmasın diyorlar kısaca...
 8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  :) gece gece güldürmüştür.aralık yaklaşıyor değilmi daha bu ve bunun gibi çıkacak mevzuata hazırlıklı olun derim.bana daha bu başlangıç gibi geldi.
 9. Beyazıt Casun Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  81345
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Birileri bundan kazanç sağlıyordur hem iş kapısı açıyor hemde kapatıyor başka bir açıklaması olamaz.
 10. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48011
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu yönetmelikten şunu mu anlıyoruz;
  Eğitim düzeyi ne olursa olsun parayı basan az tehlikeli ve 10dan az çalışanı olan işveren/vekili bu eğitime katılıp belgesini alır, İSG süreçlerinin hiç biriyle ilgilenmez, kağıt üzerinde sorumluluğu atar üzerinden ohh mis...
 11. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Nilcan Hanım, kağıt üstünde sorumluluğu kime atacak peki? Sonuçta biz kağıt üstünde yazdıklarımızla topu işverene atıyoruz.
  Sonuçta bir firmada dökümanlar da hazırlanmalı, sahadaki vs uygulamalar da yapılmalı. İşveren hem dökümanları hazırlayacak, hem sahada olayları halledecek. Ben hem şantiye şefi hem isg uzmanıydım ve neredeyse buna benzer bir haldeydi. Hem dökümanları yazıyordum. Hem tespit edip çözmeye çalışıyordum. Sonuçta bakanlık vs. denetimde 1000 kişilik çok tehlikeliye sorduğu gibi 10 kişilik bu firmaya da şunu şunu şunu yaptın mı diye soracak. O yüzden böyle şeyler bana göre hiç bir şeyi etkilemiyor. Şu an uzman olup 10 kişiden az olan az tehlikeli yerlere bakmak için can atan arkadaşlar da varsa yorum yapmıyorum. Hiç bir uzman bu tarz yerlere ilgi dahi göstermez. En azından işverenleri bir şekilde bir şeyler yapmış olur.
 12. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48011
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Semih Bey merhaba,

  Keşke gerçekten sizin ilgilendiğiniz kadar ilgilenecek olsa işverenler de. Benim kastettiğim, İSG eğitimlerini şuan bile az çalışanı olan yerlerde vermekte zorlanırken, işveren kendi çalışanını alıp da 8 saatlik eğitimlerini verecek ve bunu sertifikalandıracak mı? Yoksa direk eğitim almış gibi mi gösterecek? Ya da yapılması gerekenleri sadece kağıt üzerinde yapıp/yaptırıp uygulamada, sahada yine hiç bir şey yapmadan yola devam edecekler.

  Sonuçta yine bence etkin bir süreç olmayacak.
 13. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba Nilcan Hanım,

  İşte ama mesela diyorsunuz eğitim vermeyip sertifikalandırcak, bu durum ileride bir denetimde ya da olayda meydana çıkarsa tamamiyle suçlusu işveren, saha konusunda bir şey yapılmadığında da tamamen suçlusu işveren. Ancak şu an işveren zaten eğitim vermemize adam akıllı izin vermiyor, neredeyse deftere yazmamıza bile sorun çıkarıyor. Topu bizim üzerimizden almak istemiyor. Ya da öneri getiriyoruz yapmıyor, yine topu üzerine almak istemiyor. Yani kendisi uzmanken belki o düz mantıktaki patronlar yine bir şey yapmayacak ya da yaptırmayacak ama cezalarını kendiler çekecek. OSHA ya göre 1.5 milyon 3 milyon vs gibi cezalar varken Türkiye'de ölümlü kazadan işveren 100 bin lira vs ile kurtuluyorsa zaten bu sistemler kolayla çalışmaz. Herhangi bir ölümde 1 milyon tl gibi cezayı yazın, bak iş güvenliği nasıl önemli olmaya başlıyor. Radar koyup hız cezası 10 tl demekle, 500 tl demek arasındaki fark gibi. Birinde sırf adı var diye ceza koyarsınız, adam öder ama dokunmaz. Diğerinde ise spor arabası olan bile yavaş gitmeye çalışır. Türkiyede her şeyi belirleyen, patronların para olayları.
 14. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İşyeri hekimliği içinde aynı sistemi getirsinler,eğitime katılan işverene birde işyeri hekimliği belgesi versinler.