1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerlerinde tehlike sınıfı veya işci adedine göre bir revir standartı var mı ?

Konusu 'Diğer Sağlık Personeli ve Saha Uygulamaları' forumundadır ve ali ösken tarafından 15 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. ali ösken İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12269
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    İşyerlerinde tehlike sınıfı, veya işci adedine göre bir revir standartı var mı ?
  2. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    hayır Ali bey ancak çalışma bakanlığının işyerri sağlık birimlerinde bulunması gereken ilaç ve malzemeler için bir liste var...yönetmeliğin sonunda yazıyor

Sent from my iPhone using Tapatalk
  3. Misliyna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O listedekileri aldığımız takdirde OSGB niye ihtiyaç duyuyoruz ki o malzemelerle neredeyse açık kalp ameliyetı bile yaptırabiliriz. Bence İSB ve OSB malzeme listesi arasında bri fark olmalı... Herkesin Revirinde o malzemeler mi var ?
  4. semin diren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Arkadaşlar merhaba,
    Az tehlikeli sınıfta bir işyerinde tam gün çalışan bir iş yeri hekimiyim. Ben denetimde nasıl bir yol izlendiğini öğrenmek istiyorum. Denetim geçiren arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Örneğin denetçi aile sağlığı merkezlerinde olduğu gibi tek tek ilaçları kontrol ediyor mu? Buzdolabında aşı bulundurulması zorunlu mu? Muayene ve acil müdahale odaları için denetimde ne yapılıyor? Ya da çalışanlara ait işe giriş muayene formlarını nasıl inceliyorlar ?
  5. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    personel ismi üzerinden gidilmekte, çalışan sayısı kadar muayene,

SGK sı üzerinden iş güvenlik eğitimleri, saha ya da işletme uygunsuzlukları ve eksiklikleri vb. konuları üzerinden gidilmekte genelde,

yaşadığım 50 ye yakın denetlemede iş sağlığı veya meslek hastalığı konuları listenin en sonunda ( o da sadece 3-4 denetlemede konu edildi. )

özet :

revire hiç kimse ( müfettiş ) bakmadı, sormadı.

-SGK hizmet dökümü üzerinden isim belirleyip muayene formları ve işe uygunluğu mevcut mu ?

-doktor iş sağlığı konularında eğitimlerini tamamlamış mı ? ( ilkyardım, meslek hastalığı vb.)

-kaza varsa yapılan müdahaleler konusu,

-iş yeri hekimi tarafından önerilen konular ( defterde var mı ?)

-deftere yazılı işyeri hekimi onayları

yukarıda 5 madde yazdım iş yeri hekimi hakkında cümle kurulan.

geriye kalan 1535 maddeyi iş güvenlik uzmanı düşünsün :)
  6. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    - Buzdolabında aşımız var mı diye hiç bakmadılar. Fakat mutlaka 5-6 adet tetanoz aşısı bulunduruyoruz.
    - Denetime başlamadan önce insan kaynaklarından güncel personel listesini alıyorlar. Bunların içinden rassal olarak seçilip işe giriş ve periyodik sağlık muayene kayıtları, radyolojik analizleri, fizyolojik ve biyolojik testleri inceleniyor. Analiz sonucu olumsuz olan bir çalışana denk gelinirse o çalışan için neler yapıldığı kontrol ediliyor.
    - Üretim sahasını denetlerken konuştukları çalışanların isimlerini alıp bunların sağlık muayene kayıtlarını da inceleyebiliyorlar.
    - Revirdeki ilaç ve malzeme dolabının üzerinde, dolabın içindekileri belirtir liste isteniyor.
    - İlaç ve malzemelerin son kullanma tarihlerine nadir de olsa bakılıyor.
    - Tıbbi atık kutusunun varlığı, bu atıkların belirli periyotlarda yetkili bertaraf tesislerine teslim edildiğinin raporları kontrol ediliyor.
    - Oksijen tüpünün standartlara uygunluğu kontrol ediliyor.
    - Üretim sahasındaki ilkyardım dolaplarında ilkyardım malzemesi haricinde ilaç vb. şeyler olup olmadığı kontrol ediliyor.
    Revir denetlemeleri esnasında %99 saha denetlemesi geçirdiğim için bildiklerim bunlar. Denetleme geçiren işyeri hekimi arkadaşlarımız çok daha detaylı bilgi verecektir.
  7. semin diren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Mayıs 2016 ---
    Çok teşekkürler, iyi çalışmalar
    Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence işyeri hekimi için en önemli mevzu meslek hastalıkları, işyeri hijyeni, lavabo yemekhane hijyeni , dinlenme yerleri, kimyasalların zararları vs ilgili alınması gereken önlemler ve tehlikeleri risk analizine dahil etmek ve düzeltici önleyici faaliyetlere katılmak .