1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"işyerlerine ait özel riskler "konulu eğitimde hangi konular esas alınmalıdır?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Aygün Bentürker tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve güvenliği kurulları yönetmeliğinde geçen MADDE 7 (1) İşveren tarafından, kurulun üyelerine ve yedeklerine iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verilmesi sağlanır. Kurul üyelerinin ve yedeklerinin eğitimleri asgari aşağıdaki konuları kapsar;
  a) Kurulun görev ve yetkileri,
  b) İş sağlığı ve güvenliği konularında ulusal mevzuat ve standartlar,
  c) Sıkça rastlanan iş kazaları ve tehlikeli vakaların nedenleri,
  ç) İş hijyeninin temel ilkeleri,
  d) İletişim teknikleri,
  e) Acil durum önlemleri,
  f) Meslek hastalıkları,
  g) İşyerlerine ait özel riskler,
  ğ) Risk değerlendirmesi.

  Burada g maddesinde geçen "işyerlerine ait özel riskler "konulu eğitimde sizlerce hangi konular esas alınarak eğitim verilmelidir.?Sektöre özel mi ? Örneğin inşaat sektöründe şu riskler ön planda gıda sektöründe bu riskler ön planda mı diye düşünerek eğitim verilmelidir.?Ya da çalıştığınız işyerine özel riskler varsa ondan mı bahsedilmelidr?
 2. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aygün Hanım.

  Şu an piyasada gezen ve belli kalıplardan oluşan risk değerlendirme sorularının ve eğitimlerini ( yaklaşık 40-50 adet risklerden oluşur) Buna ilaveten sizin çalışmış olduğunuz ünitedeki özel risklerden bahseder. Tabiyiki Kalite labaratuarı ile aynı alandaki bakım bölümündeki riskler aynı olamaz. Ancak çalışmış olduğunuz iş yerindeki genel risklerden bahsetmek gerek
  Yine bir su dolum fabrikası ile bir damacana fabrikasının kendisine has özellikte riskleri mevcuttur. Bunları belirlemek bu şekilde eğitim altında toplamak gerek. Kuruldaki kişileri Fabrika genelindeki Özel riskler adı altında bilgilendirilmeli vede tutanak altına alınmalıdır.