1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işyerlerinin risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve samo28 tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. samo28 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaslar geçenlerde risk değerlendirmesinin yapılma zorunluluk tarihinin temmuz ayına ertelendiğini duydum.ve hemen ankarada görevli bir A sınıfı uzman hocama sordum o da bana evet böyle bir şey olduğunu söyledi.acaba daha detaylı bir bilgiye sahip arkadaşlar varsa bilgilerini burada paylaşabilir mi acaba? şimdiden teşekkürler...
 2. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Samsa İş Güvenliği
  Bu bilgiyi doğru yada yanlış bilmiyorum ama burada paylaşmadan önce net sağlam resmi kaynaklardan destek alarak paylaşmanız daha doğru olur bence ..Millet olarak en büyük sorunumuz dedikodu olduğu için bu bilgi eklenerek erteleme işi kasım aralıka kadar gider. samo28 yanlış anlamayın durumun ciddiyetinden bahsediyorum suçlama hakaret vs hiçbir ithamım yok hassasiyetimi gösteriyorum...
 3. samo28 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  haklısınız ama zaten bilgi aldığım A sınıfı uzman hocam bakanlıkla ilişkileri çok kuvvetlli bir insan bende burda böyle bir bilgiye sahip arkadaşlar varmı diye soruyorum sadece...
 4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişiklikleri olmadıktan sonra bu tip şeylere kulak asmayın, şuanda öyle bir şey yok denetime gelen müfettişler ilk risk analizini soruyor...
 5. Tahir Delen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çevrelog Çevre Danışmanlık İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri
  Az önce bakanlıkla görüştük yükümlülük tarihinin başladığı tarihin 01.01ç2013 olduğu ve bu tarih sonrasında hazırlanacak risk değerlendirmelerinin bile cezai işlem yapılmasına engel olmadığını müfettişin inisiyatifine göre geçmişe dönük ceza kesilebileceğini söylediler. Çok yeni ve çok taze bilgi...
 6. BirsenAltay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Altınoluk Belediyesi

  risk değerlendirmesi zorunluluğunun ertelenmesi yada son tarih olması değildir o. iş yerlerinin, zorunlu iş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi çalıştırması ile ilgili bir tarihtir.iş yeri aktif ise risk her zaman vardır tarih bunu etkilemez diye düşünüyorum.
 7. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  6331 sayılı işsağlığı ve iş güvenliği yasasına göre sigortalı işçi çalıştıran bütün kurum ve kuruluşlar 1 ocak 2013 tarihi itibarıyla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunluluğu getirdi 50 kişi ve üzeri personel çalıştıran firmalar işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı mühendis istihdam etmek zorunda 50 kişi altı personel çalıştıran firmalarda risk analizi ve acil durum planı ve iş güvenliği eğitimi almak zorundalar aksi halde hizmet alınmayan her ay için idari para cezası uygulanacaktır.
 8. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

  • Cezalı Kullanıcı
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  BAKANIN FATİH PORTAKALA KATILDIĞI KONUŞMASINI DİNLEMİŞTİM.(FARUK ÇELİK:).
  HİÇTE ÖYLE DEMİYOR.
  2 GÜN ÖNCE NETTEN AÇIP BAKIN..
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kaynak olmadan burada bilgi paylasmayalim...
 10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  MADDE 10 – (1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Risk değerlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

  a) Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu.

  b) Kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi.

  c) İşyerinin tertip ve düzeni.

  ç) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

  (2) İşveren, yapılacak risk değerlendirmesi sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken koruyucu donanım veya ekipmanı belirler.

  (3) İşyerinde uygulanacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, çalışma şekilleri ve üretim yöntemleri; çalışanların sağlık ve güvenlik yönünden korunma düzeyini yükseltecek ve işyerinin idari yapılanmasının her kademesinde uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

  (4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar.

  Yasal Gereklilik ve Dayanak:
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İlgili Konu)
  İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu)