1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ideal osgb nasıl olmalı

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

?

Hayalinizdeki gibi bir OSGB bulabileceğinize inanıyormusunuz?

1. evet

20,0%
  2. hayır

80,0%
  1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Forumda onca konu içerisinde OSGB lerin büyük bir kısmının bir sömürü düzeni kurduğu, C-B-A olan arkadaşlara hakkettiğinin çok altında bir fiyat ödedikleri, İş yeri hekimi arkadaşların büyük bir kısmının hiç bir iş yapmadan osgb kurarak uzmanlar üzerinde nemalandığı konuşuldu. Peki biz uzmanlar ne şeklde bir osgb hayali içinde yaşıyoruz? Bizlere göre olması gereken osgb profili nedir? Hayatın ve gündelik yaşamın ,aynı zamanda serbest piyasa ekonomisinide düşünerek sömürü mantığı ile kurulmuş osgb lere karşın bizim aklımızdaki osgb hangi mantıkla işlerse sömürü osgb leri ile mücadele eder? Madem genel bir osgb şikayetimiz var çözümleride ortaya koymak gerekir.Kıraathane ahalisi gibi bütün gün dert yanıp net çözüm koymadan olmaz bu işler, düzelmez bu düzen...
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın @Fırat Nurdoğan
    Çok güzel ve önemli bir konu açmışsınız. Öncelikle tebrik ederim.
    Öncelikle hayalimdekini söyleyeyim.

Ben eğer böyle bir kuruluş kurmak isteseydim, öncelikle bir ekip oluştururdum. OSGB'mi kendi içinde kurumsallaştırırdım. Nasıl mı? Farklı bürolarla. Her sektöre ayrı bir büro gibi
    Mesela İnşaat işleri yapan kuruluşa OSGB'min İnşaat Bürosundaki arkadaş bakacak, gıda işletmelerine de yine OSGB'min Gıda bürosu bakacak. Sanırım ilk etapta 5-6 büro ile işletmemi kurardım.

Zaten sistemimden de anlayabileceğiniz üzere her büroda o işin yetkili mühendisi arkadaş olacak. İnşaat bürosunda Tekstil Mühendisi arkadaş görevlendirmem. Ama örneğin bir Tekstil fabrikasına gideceksem de Makina bölümünden bir arkadaş ve inşaatçı bir arkadaş ile görüşlerini almak üzere beraber giderdim. Her denetleme vb. çalışmalara en az 3 arkadaş görevlendiririm.

OSGB bünyemde akredite olmuş laboratuarlar ve ölçüm merkezleri de kurarım. Hem işlemlerimin hızlı olmasını sağlayacak, hem de herhangi bir suistimalin önüne geçmek adına.

Şimdi gelelim bu işin olabilirliğine. Mühendis olarak her zaman olasılık vardır deyip bu hayalimin gerçekleşme oranını < %1 olarak tanımlayabilirim. Bir kere benim hayalimde kurulum maliyeti ve giderler çok fazla.
    Onu da geçtim. Hiçbir işveren ( kurumsal bazı firmalar hariç olabilir) benim kuracağım bu ciddi OSGB ile çalışmak istemezler. Hep onların çarklarına çomak sokarım çünkü. Birde giderlerimden dolayı vereceğim fiyatı da kimse kabul etmez. ( Ben bir apartman RD'si için 250 TL istemeyeceğim çünkü)

Benim naçizane görüşlerim bunlar.
    Lütfen beğenmeyen arkadaşlar dalga geçmek için veya kendilerini haklı çıkarmak için saçma saçma yorumlar da yapmasınlar. Sonuçta fikir beyan ediyoruz. Gerçekte böyledir diye iddiam da yoktur.
    Saygılar.
  3. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence iyi bir analiz olmuş. Bence olabilirlik seviyesi yüksek bir proje. bana çok Utopik gelmedi.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Burada zaten başarılı olmanız iş alacağınız şirketlerin İş Güvenliğe kültürüne bakış açısı ile doğru orantılı. Bu konuya ciddi önem gösteren ve çalışanının hayatını ciddiye alan şirketler ile çalışmanız bile size yeter.
    10 tane kanun yerini bulsun diye anlaşma yapacağınız şirketle çalışmaktansa bana kalırsa işi ciddiye alan ve size önem veren 2 şirket bile size yeter. Şevkinizi de arttırır onlar zaten.
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Dostum başlık harika. Konuyu takip ediyorum ortak bir konsorsiyum altında fevkalade kurumsallıkta bir osgb zinciri açabiliriz bu arkadaşlarla :) Herkesin çalıştığı kadar kazanacağı pirime dayalı bir sistem düşünüyorum :)
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ben o konsorsiyumda aç kalırım bilader o zaman. :D
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Rızık konusunda endişe etme Rızık Allah'tan... Aç kalmazsın yani ;) Hee para kazanamam dersin o ayrı...

Konuyla ilgili hali hazırda bir çalışmam var ancak işyeri hekimi bulamadığımız için ilerleme kaydedemiyoruz :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014, Orijinal tarih: 19 Ocak 2014 ---
    Özelden bilgilendirme talep ediyorum !
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    OSGB kurmadan önce büyükçe bir iş alınmalı ve onun üzerine kurulmalı.
    OSGB üst yönetimi, sürekli iyileştirme politikası benimsemeli.
    Tecrübeli uzmanların diğerleriyle bilgi paylaşmasına zemin oluşturulmalı.
    Müşteriye hizmet veren uzmanların hizmetleri kalite açısından yönetimce denetlenmeli.
    Liyakata göre ücretlendirme olmalı.
  9. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Herkezin aklında bir şeyler var belli. Herkezde olduğu gibi bendede var ama hayyaller biraz daha geniş. Uygun bir alt yapı zeminine oturtup şekillendirmeler yapıp siz değerli uzman dostlarımlar paylaşacağım ama Talha beyin düşündüklerine paralel birşeyler düşünüyorum. Yalnız benimkini salt osgb diye adlandırmak içeriği küçültür.Daha çok bir sistem peşindeyim..Sömürü olmayacak. Çoklu paylaşım olacak. Kapıların kapalı olmadığı bir sistem.. Açıkçası Bu forumdaki üstadlardan çok feyz alabileceğimi düündüğüm için bu başlığı açtım..Birde gelen uzman arkadaşların ideal osgb beklentilerini belirleyip sistemi şekillendirmek istedim..Diğer osgb kuracaklarada bazı kriterler versin istedim.. Büyük bir konsorsiyum nasıl hangi şartlarda oluşturulur bilmiyorum bunla alakalı çokça istişare yapmak gerekir. BAşlık bir kendisini toplasın..Bakalım ne fikirler çıkacak, snrasında en ideal osgb için harekete geçeriz. Özellikle tecrübeli arkadaşlar yönetimsel bazda işi ele alıyorlar. Genç arkadaşlar daha çok ödeme ve maaşlar yada haklar kısmına değinecektir.Açıkçası yeni uzman olan c lerin beklentilerini merak ediyorum..
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    en ideal osgb benim olandır :)
  11. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İdeal Osgb için sistem şeması çıkardım. Maaş +prim sistemine dayalı bir çalışma şablonu düşündüm. Kademeler arası uçurum olmayacak fakat bir terfi için cazibe oluşturacak ve heveslendirecek kadar bir fark olacak. Rakamlar belli ama ilden ile masraflar değişeceğinden bunu sizlerin kendi ortam koşullarına göre uyarlaması gerektiğini düşündüm.

Ekli Dosyalar:

12. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    egeyapı group batışehir projesi
    departman departman ayırmada herkes uzman olduğu alanda isg hizmeti vermeli olması gereken o ,örneğin inşaata giden uzmanların inşaatla ilgili alanlardan mezun olması gerekir.bölüm mezunlarına da bu departmanlardan bir ya da birkaçında görevlendirmeyle diğerlerinin yanında pişerek uzmanlaşmaları sağlanabilir.Ancak örnek verelim 20 kişilik bi uzman grubunuz var ve 5 er kişilik 4 departman kurdunuz.bu 4 kişiye yetecek kadar işletmeyle anlaşmanız lazım haa olduda departmanlardan birinde anlaştığınız işletme sayınızı uzmanlarınız karşılayamıyosa bu durumda da sıkıntılar çıkabilir.sistem güzel ama uygulanabilirliği muallak diye düşünüyorum
  13. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    oyumu sarıgüle değel sana veriyorum
  14. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İdeal osgb hiç açılmayan osgb'dir:)
  15. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Türkiye şartlarında devletin şu şu özel teşebbüslerden zorunlu olarak hizmet alacaksın dediği her oluşum sömürüyü getirir.

Sen osgb açarsın, her şeyin yasal olur. Çalışanına hak ettiğini verirsin; diğeri gelir rakip osgb aça fiyat kırar iş yapamazsın sonra sen de fiyat kırarsın ve düzenin parçası olursun.

Osgbler ve eğitim kurumları tamamen çsgb kasasını, eski müfettişleri, rant peşinde koşanların cebini doldurma amaçlı ucubelerdir.

Çsgb bu kadar para peşinde koşacağına bireyselliğe dayalı sistem kursaydı (ki tek maddeyle bütün her şey çözülür) bugün hemen her işveren bi uzmanla ve hekimle (diğer sağlık personelinin osgb ye rant sağlamaktan başka ne iş yaptığını bilen varsa desin) anlaşarak tüm sistem elemanlarına birebir sorumluluk yüklenmiş olacaktı.

Siz hala ölümler devam ederken, osgb nin uzmanı kağıt üstünde çalıştırmadığını, işyeri hekiminin kaşeden ibaret olmadığını iddia edebilir misiniz?

Buradan Kasım Özer'esesleniyorum, madem bu işin altına elinizi koyduğunuzu idds ediyorsunuz. Bir cümlenizde "osgb" demeyin
  16. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    OSGB ler taşeron şirketlerdir ve ortadan kaldırılmalıdır. Gündemde torba yasa varken, taşeron çalışanların hakları korunmaya çalışılırken nereden çıktı bu taşeron OSGB ler. Torba yasayı hazırlayan da iş sağlığı ve güvenliği yasası ve yönetmeliklerini hazırlayan da aynı yönetim. Birilerinin bu konuda uyanması gerekiyor. Bırakın her meslekte ve geçmişte işyeri hekimliğinde olduğu gibi herkes kendisi işyerleriyle anlaşsın. Bizi işyeri hekimleri ile bağlamayın ...
  17. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hiç olmamalı
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB isterim
    Masam ceviz, laptop'um asus, aracım audi;
    Uzmanların diyarı olsun hekim olmasın.

OSGB isterim
    Ne başta savcı, ne gönülde dert olsun;
    Firma kavgasına bir nihayet olsun.

OSGB isterim
    Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
    Kış günü herkesin evi barkı olsun.

OSGB isterim
    Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
    Olursa bir dava, işverenden sorulsun.
  19. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB değil OGB istiyor olmanız lazım ifade yanlışlığı var :)
  20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pardon doktor bulunmadan osgb işlerinde sağlık işlerinin yürümediğini fark edememişim:)