1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Igu'nın asıl sorunu!!!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Timur Yalçın tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Daha önce bahsedilmediğini düşünerek neden igu sınıflarına takılı kalıyor arkadaşlar.Aslında önceden tartışmamız gereken çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.
    Bildiğiniz üzere işçi eğitimlerinin OSGB aracılığı ile verilmesi hatırladığım kadarı ile 2013 Mayıs ayında yürürlüğe girmişti.Yani Eğitim verilebilmesi için OSGB olması şart.
    OSGB kurmak için;
    Ortak sağlık ve güvenlik birimi
    MADDE 12 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az bir;
    a) İşyeri hekimi,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) Diğer sağlık personeli,
    istihdamı zorunludur.

Arkadaşlar bu ülkede kaç adet İGU var ve kaç Adet İşyeri Hekimi var bi düşünün.
    Bu sistemde OSGB kurmak için biz İGU'nın illaki bir İŞYERİ Hekimine muhtaç olmamız gerekiyor.NEDEN İGU'lar 2 kişi kendileri bir OSGB kuramıyor. Sistem İGU'nı İşyeri Hekiminin -tabiri caizse-KÖLESİ Yapmaya itiyor.
    Örnek Vereyim SP kanununda Değerleme Şirketi Kurabilmek için 6 adet Uzmanın birlikte A:Ş kurması şartı vardır.
    Öncelikle kendi aramızdaki tartışmaları bırakıp bu konuya eğilmemizi öneririm.
    ADALETSİZ bir yaklaşıma sahip bu konu üzerindeki görüşleriniz ve yapılması gerekenleri bekliyorum.
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mantığınız bence yanlış...

Ortak SAĞLIK ve GÜVENLİK Birimi kuracaksanız adı üstünde hem sağlık hem de güvenlik hizmetini yerine getirmeniz lazım, 2 uzman birlikte hareket edecekseniz zaten danışmanlık şirketi kurun, OSGB işine girmeyin... şirket ortağı iki uzman olarak bir tam süreli hekim görevlendirdikten sonra zaten OSGB açabiliyorsunuz, bunda da sıkıntı yok...

Ama hekimlerin çalışma ve iş yapma mantığında büyük sıkıntılar var, o da bir gerçek...
  3. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Diğer konuları da formda takip ediyorsanız ADİL olan hiç bir şey yok ki. Kanun çıkıyor eğitim süresi kısalıyor personel sayısı artıyor, başka birşey çıkıyor prime göre bir gün önce isg c belgesini alan ertesi gün a sınıfı uzman oluyor, eğitim verme hakkımız (ki bu konuda bende çok isyan içindeyim ) bir osgb yeya da bir eğitim kurumuna bağlı şart tutuluyor. Bağımsız bu işi yapacaklar eğitim veremedikten sonra risk analizi ve acil eylem planı yapabilmenin bile bir anlamı yok. Firmalar hepsini öldüm fiyatına iş yapan 150-200tl gibi osgb lere yaptırır.
    Yani bunun neresinden tutulur bilemiyorum.Herkesin dediği kadar var gerçekten suyunu çıkardılar.
    Bu kadar ciddi, hayati bir iş bu kadar tutarsız kararlara nasıl bağlı oluyor anlayamıyorum.
  4. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Deniz bey merhaba,
    Neden Yanlış Anlamadım.
    Türkiye'de kaç dr. var ve kaç İş Güvenliği Uzmanı var. Neden İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimine Mecbur bırakılıyor OSGB kurmak için. Bunu demek istedim aslında. Pek tabi bir dr'la yada Hastane ile anlaşılabilir hekim ihtiyacı için.
    Ayrıca İşyeri Hekiminin ne sorumluluğu var ki. Tüm yük İGU üzerinde. İş kazasında İGU'lar sorumlu değilmidir?
    Tüm sorumluluk İGU'nda olsun. İş yeri Hekimleri paaları cukkalasın.
    Varmı yanında 1000,-TL'ye İşyeri Hekimi Çalıştıran. Tabii ki yok arz az da ondan. Ancak İGU tonla değil mi?
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında olayın farkındasınız da yorumu yanlış yapıyorsunuz. Asıl mesele bu ülkede Doktor yetişmemesidir, mecbur bırakma diye bir şey yok...

Aslında OSGB lerin durumu daha kötü rekabet açısından, OSGB belli bir maliyeti olan, maaş veren bir kurum. Kirası var, vergisi var, işyeri hemşiresi var, elektriği suyu var vs vs. Şimdi bu birim uzman için saati atıyorum 50 tl fiyat veriyorsa firmaya serbest çalışan uzman yina aynı firamaya çok rahat 30-35 tl saat ücreti için fiyat verebilir, çünkü yukarda saydığım gibi bir maliyeti yok.. ;)
  6. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konu Maliyet değil ki. İşyeri Hekimlerinin bu işe ortak pardon PATRON Edilmesi, RİSK YOK Para ÇOK. OSGB için Dr. Gerekmeyebilirdi. Anlaşırsın bir Hastane ile işe giriş muayenelerini yaptırırsın. Portör Muayenelerini yaptırırsın olur biter. Hekim sanki Ameliyat mı yapacak. Sorun şu. Eğer bir emek karşılığı Ücret alınacaksa ve sorumluluk alınmayacaksa gerek yok. Denilebilir ki 1 adet Hekim 5 adet İGU. O zaman İGU'ları bir şekilde itibar kazanır ve iş yeri sahibi olabilme imkanı olur.
    Buradaki arkadaşların büyük çoğunluğu ya işsiz yada meslekleri dışında 1000-1500,-TL'lere çalışıyorlardır. Aynı maaşı bu sektörde de almaları Uzman sıfatı kazanmaları dışında, patron zihniyetine hizmet etmesine mani olmaz.
  7. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yeni çıkan kanunla zaten serbest çalışmayıda bitirdiler. Ya OSGB ile anlaşacaksın yada OSGB kuracaksın.. Boşuna uğraştık bence bir OSGB patron zihniyetiyle davranıp sırtınızdan paralar kazanacak...
  8. işyeri ile anlaşın size 2 gün sigorta yapsın oranın personeli gibi göstersin sizi.. sizdee eğitimi verin.İlle de osgb şartı ortadan kalkar..
  9. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen Katılıyorum. Her şey boş. Herkese Cümletten Geçmiş olsun.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    ayda 22 çalışma günü var 2 gün yapar ise 11 adet işyeri ile anlaşabiliriz. Dr. da yok. İşveren zaten uğraşmaz ki bi ordan bi burdan hizmet almayı. OSGB'nde daha ucuza alıp kar etmeyi düşüneceklerdir.
  10. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nereye kadar ama bir gün orda,üç gün burda ssk lı. İş profesyonelliği anlamında da etik anlamda da kendi referansımız anlamında da hoş olmaz öyle durum.
    Ben derim ki tamam; biz isg uzmanlarına da eğiticileri eğitimi yada benzeri bir eğiticilik sertifikası verilsin ( 1 hafta -1 ay zsüresi ne ise) bizde uzmanlık alanlarımızda isg ile, hijyen ile, çevre ile, yada bakım vs. ile eğitim verelim.risk analizi ve acil eylem planlarımızı yapalım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    Zaten osgb lerde bu eğitimi veren kişilerde yine bizim gibi arkadaşalar. Ekstra bir bilgi fazlalığı yok ki.
    Bence eğitim kurumları bu yönetmeliklerde kendilerine para çıkarmak için bastırıp yaptıkları bir oyun. Ben kursa giderken kurs hocamız çsgb dan istifa etmiş bir kişi idi. ve kendisi yönetmelik daha çıkmadan bu şekilde eğitimlerin olacağını kendilerinin bastırdıklarını söylemişti.