1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iki yerde sigortalı çalışılabilir mi?

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Nevzat Erdağ tarafından 14 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Nevzat Erdağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  [​IMG]Merhaba Nevzat Bey,
  Bir kişi aynı anda iki yerde sgk'lı olarak çalışabilir mi? Çalışırsa her bir firmada otuz gün olarak mı sigorta gösterilir?.

  teşekkürler

  Aslı[divider style="dashed"]

  Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

  [box style="note"]

  Aslı hanım merhaba,

  4/a sigortalısı(eski adıyla SSK lı), aynı ay içinde birden fazla yerde çalışabilir. Ancak, çalıştığı yerden bildirilen günlerin 30 günü, kazancında prime esas kazancında üst sınırına kadar(2012-03 sayılı genelgeye göre 6.113,40TL) kısmı dikkate alınır. Bu şekilde bir sigortalı 2 ayrı iş yerinde çalışabilir. 2 iş yerinde çalıştığınız saatlerin toplamı haftada 45 saati, ayda 30 günü geçemez. zira ay 30 günden, yıl da 360 günden çok olamaz. 5510 sayılı yasanın 82. Maddesine göre ise Sigortalıların bu Kanunun 53 üncü maddesine göre “belirlenen aynı sigortalılık haline tâbii olacak şekilde birden fazla işte çalışması nedeniyle Kuruma ödenen primler toplamı, bu sigortalılık hali için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, aşan kısmın tamamı, sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödenir. Geri verilen primler için ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz ödenmez.”

  Ayrıca Nereden emekli olursa olsun özel sektöre ait bir iş yerinde işçi olarak işe başlayanların ücretlerinde SGDP alınır. Fakat emekli olup vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı var olanlardan da SGDP olarak emekli aylıklarından yüzde 15 kesilmektedir. Ancak emekli olup da hem vergi mükellefi-şirket ortağı hem de işçi olandan iki kere SGDP alınamaz birisi üzerinden alınır.

  [/box]

  Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.
 2. nevzat bey merhaba. ben de de bişey sormak istiyorum müsadenizle. şimdi ben bireysel olarak işyeri hekimliği yapıyorum ve 5-6 farklı firmada birer günlük prim yatırılıyor adıma. aynı zamanda bir osgb de de çalışıyorum ve oradan da 30 gün prim yatıyor. toplamda bir aylık prim gün sayım 30 u geçiyor. bu bir sıkıntı yaratır mı? yani 30 gün üzeri primin emekliliğe yansımaması bir yana bu kanunen bir sakınca yaratır mı? şimdiden teşekkürler