1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ikinci açtıkları firmanın elemanı asıl firmanın sahasında iş kazası geçirirse durum ne olur?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım firmada 100 çalışan var ama önceki iş güvenliği yasası ve 50 kişiyi aşınca özürlü çalıştırma zorunluluğu ve anlayamadığım faturalandırmalarının karından dolayı firmaları ikiye bölünen bir metal firmasındayım. Firma sahasında bu iki şirkette çalışıyor.Kağıt üzerinde bir katında biri çalışıyor gözüküyor ama ortak çalıştığı bölümler ve hatta 50'yi aşmasın diye ağır çalışılan yere aktarılan personel bulunmakta. Sorum şu olacak görünen asıl firmanın değilde ikinci açtıkları firmanın elemanı asıl firmanın sahasında iş kazası geçirirse durum ne olur? Ben iki firmanında isg klasörlerini ayrı dolduruyorum. Bu arada firma aile şirketi.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İş kazası yönünden mi ne olur diye soruyorsunuz acaba?
    Sonuçta bunlar aynı şirketin farklı şubesi olarak çalışıyorlar ise değişen bir şey yok.
    Çok farklı 2 şirket dahi olsalar aynı binayı kullandıklarından dolayı alt işveren-asıl işveren ilişkisi olması gerekiyor ve İSG Kurulunun beraberce oluşturulması gerekiyor. Ayrı ayrı risk Değerlendirmeleri yapılacak ama alt işveren asıl işverenin RD sine göre risklerini belirleyecek falan.
    Benim konu ile ilgili hatırladığım bunlar. Daha ayrıntılı bilgi verirseniz, bizde bildiğimiz varsa severek paylaşırız.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı tüzel kişiliğin farklı SGK numaralı işyerleri iseler şube olarak değerlendirilirler diye düşünüyorum. Benzer bir durum bizde de var. sadece urul toplantılarını ayrı ayrı yapıyoruz. onun dışındaki tüm dokümantasyon tek.