1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Ilan::osgb firmalari ile çalisilmayacaktir!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haber.jpg

  isgforum.jpg
  Bir yılda ikiye katlanan OSGB’lerde kızışan rekabet ‘kaliteyi’ tehdit ediyor
  Türkiye’de son bir yılda açılan Yetkilendirilmiş Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) sayısı ikiye katlandı, sektördeki rekabet ortamı kızıştı.
  [​IMG]
  28.01.2015

  [​IMG]
  GÜLAY SOYDAN PEHLEVAN

  BURSA - Ekim 2014 itibariyle tüm işkollarında iş kazası sonucu hayatını kaybeden işçi sayısının bin 450’ye yaklaştığı Türkiye’de son bir yılda açılan Yetkilendirilmiş Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) sayısı 954’ten yaklaşık iki katına çıkarak bin 685’e ulaştı.

  Kıyasıya rekabetin yaşandığı ve hizmet kalitesinde tartışmaların yaşandığı sektörde kapanan OSGB sayısı da yadsınamayacak kadar çok. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, 40 OSGB kendi isteğiyle faaliyetini sonlandırırken, 17’sinin yetki belgesi iptal edildi, 10’u da 6 ay süreli askıya alındı. Açılan OSGB birim sayısında ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa ilk sıralarda yer alıyor. “İlk yönetmelikte OSGB ve eğitim kurumlarını kuracak şirketlerin ortaklarından en az birinin işyeri hekimi ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanı olması gerekiyordu” diyen İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet ve Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, İSGDEM Genel Müdürü ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mesut Toraman, “Sonradan bu şart kaldırıldı ve bu iş kar amacı güdenlerin işi haline getirildi. Mevzuata uygun hizmet vermeyen piyasa rekabetine açık bu kurumlar sistemi çökertti. Bugün gelinen noktada mevcut OSGB’lerin yüzde 90’ı rant amaçlı. Bugün denetim yapılsa ortalama bin 650’si kapatılır. Geçen yıl 240 olan eğitim kurumu sayısı ise 200’ün altına düştü. Ocak 2015 itibariyle bu rakamın 40’ı bulacağını öngörüyoruz. İşini doğru yapanlar rekabet şansları kalmadığı için bir bir batıyor. OSGB’lerin kurucu ortaklarından çoğunluk hissesine sahip olanlara mutlaka A sınıfı iş güvenliği uzmanı şartı getirilmeli” dedi.

  Sektörde faaliyet gösteren firmaların yüzde 80’inin meslekten olmayanların kontrolünde olduğunu ileri süren FSM İş Sağlığı ve Güvenliği firmasının sahibi Faruk Biçer de OSGB’lere ticari amaçlı bakıldığını ve karlı bir iş olarak görüldüğünü savundu. Hizmette kalitenin tam anlamıyla oturmasının uzun zaman alacağını ifade eden Biçer, “İş güvenliği Türkiye’de yeni bir alan ve henüz emekleme döneminde. İlk uzmanlar 2005 itibariyle yetiştirilmeye başlandı. Bu işler zor ve bir anda olmaz. Bakanlıkta yaklaşık 24 yıl çalıştım ve 750 civarında kaza inceledim. Öncelikle işverenin ikna edilmesi gerekiyor. İş kazalarının azalması noktasında çalışanlara da büyük görevler düşüyor. Örneğin inşaat sektöründe hala baret, emniyet kemeri ve ayakkabı mücadelesi veriyoruz” dedi.

  Hizmet kalitesinde standart yakalanamıyor

  Burtom OSGB İşletme Müdürü Serdar Yüm, sektördeki en büyük sorunun hizmet kalitesinde standardın yakalanamaması olduğunu söyledi. “OSGB’ler kapanmaya başladı. Çünkü büyük bir rekabet söz konusu” ifadelerini kullanan Yüm, “Hizmet kalitesinde standart olmazsa siz kendi kendinize biçtiğiniz standartta hizmet verirsiniz, diğerleri başka standartta. Bu kaliteyi ve devamında maliyetleri düşürür. Firmanız da bu durumdan olumsuz olarak payını alır” dedi. Türkiye’de yasaların ve yönetmeliklerin oturmasının zaman alacağını ifade eden Yüm, her şeyden önce iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilincin uyanması gerektiğini vurguladı.

  Birçok firma ayakta kalmakta zorlanıyor

  İş Güvenliği Uzmanı ve Yeşil Nokta OSGB firma ortağı Mücahit Sözen de ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen umduklarını bulamadıklarını, birçok firmanın kapandığını, birçoğunun da ayakta kalmakta zorlandığını savundu. Hizmet sürelerinin yaklaşık yarı yarıya düşürüldüğünü, yer değiştirme işlemlerinde bakanlığa 13 bin lira ödeme zorunluluklarının bulunduğunu belirten Sözen, “OSGB hizmet bedeli işverene yüksek geliyor. Birçoğu hala iş sağlığı ve güvenliğini bütçeye maliyet olarak koymuyor, gereksiz görüyor. Ne zaman bir kaza yaşansa önemi artıyor. Diğer yandan işveren her şeyi sunsa da bunu uygulayacak olan işçiler. Mesela eğitim vermemize karşın sıktığı için emniyet kemerlerini takmayanlar var” dedi.

  KAYNAK
  KAYNAK
 2. Ayhan71 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  NEKA İNŞAAT
  Tuzla OSB de osgb 50 çalışanlı tehlikeli grupta bir işyerine 540 tl ye anlaşmış gerisini varın siz düşünün
 3. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  fiyat sadece fiyat bunu bakanlık belirlemediği ve denetlemediği sürece maalesef işimiz zor
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Uzmanlar ve hekimler için asgari ücret derken, verilen hizmet için de bir asgari ücret belirlenmesi gerekir ki firmalar komik rakamlara teklif vermesin. Yalnız 10 kişi altı çalışan yerlere verilen destek gibi komik rakamlar belirlenirse bu işin sonu hiç de aydınlık gözükmüyor.
 5. hassed İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Avcılarda da 45 çalışanı tehlikeli 8 çalışanı da çok tehlikeli bir yere 700 TL hekim ve uzman fiyatı verilmiş .
  Bu şekilde kazaların önlenmesi daha da imkansızlaşıyor.
 6. mehmet aksan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93260
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  her zaman isg de savundugum tezlerden biri, işyerleri açılımı için belediye ve vergi dairesine giderek başvururken çalışma bakanlıgına baglı kurumlardanda isg için gerekli evraklar olmalı iş yeri kurulum amacı çalışacak kişi sayısı ve tehlike sınıfı belirlenerek hangi isg veya osgb ile anlaşma yapıldı bununla ilgili evrakta istenmeli ruhsat ve vergi levhası alınırken bu şart yerine getirilmese izin verilmemeli. eğer şartlar yerine kağıt üzerinde getirildi ise iş yeri açıldıkdan sonra iş yerine yapılan işin ve iş güenligi maddelerinin ğeçerliligi ile ilgili belediyeler,kaymakamlı,valilik veya isggm il müdürlüklerine baglı kişiler gidip kontor edip iş yeri çalışma şartı iş güvenligi açısından yerindedir diyip izn vermeli. hep hassasiyet baştan olur ve tehlike grubu olarak iş güvenligi açısından iş yeri ruhsat almadan iş güvenligi uzmanını ayarlaması gerekir. avrupa ve tüm ileri düzey ülkelerde iş yeri açma ruhsatı ve belgesi almak için iş güvenligi belgeleri ve çalışanının ayarlamadan iş yeri açama izni verilmiyor. bunun için gerçekten zor degil sadece uygulamaya gelince söz yok yasa var tüzük var yönetmelik var ama uygulama yok ölen kardeşlerimize yazık ancak patronlar hep hür yaşıyor allah işçi ve isg kolunda çalışan ARKADAŞLARA kolaylık versin
 7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Önce kanunu çıkar çıkardığın kanuna acaba uyan bir allahın kulu var mı diye denetleme, cezaları seçimlerden dolayı ileri salla sonra da osgblere bok at. Osgblerin bir sürü hatası var ama bunda çobanın hiç mi kabahati yok.Bu yazı ile koyunla uğraşıp olayı sulandırmışlar A sınıfı uzmanı kuruluma alsan ne faydası olacak A sınıfı uzman en azılı mafyanın oluşturduğu piyasada ticari düşünmeyecek mi? Öküz gibi vergi al, işverenden sigorta gideri, işssizlik fonu vs adı altında yüzde 40 kes sonra da kar gütmemesini bekle. La her gün zam haberleri ile uyanıyoruz benzine zam, elektriğe zam, suya zam, köprüye zam, araç vergilerine zam, enflasyon almış başını gitmiş neymiş kuruluma a sınıfı uzman olmalıymış hadi ordan... Şuan ülkede kriz var ve hiç bir osgb para alamıyor işsizlik her gün artıyor yakında osgbleri geçin ülkede iş yapanların yarısı kaçar.
 8. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Ankara'da Tehlikeli sınıftaki işletmeye kişi başı 4 TL teklif veren OSGB var. Varın gerisini siz düşünün...
 9. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  İlan şekil itibariyle anlamlı. Buradan birilerinin ders çıkarması gerekli. Gerçek şu ki, uzman olmazsa, hekim olmazsa, Diğer Sağlık Personeli olmazsa OSGB'de olmaz. Bundan dolayı biz uzmanlara sistemin düzelmesi konusunda önemli sorumluluklar düşmekte. Kendi çalışma kriterlerimizi ve şartlarımızı belirlememiz gerekiyor. Yaşamak için, başkalarının güvenliğini ve sağlığını tehlikeye düşürmemek çok önemli.
 10. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  niye böyle bir şey yapıyorlar ki bence ücretsiz yapsınlar...
 11. mehmet aksan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93260
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  evet aslında selman bey hepimiz üzülüyoruz belki nacizane sitem ediyoruz fakaz hepimizin bir zincir halkası oldugu bu sistemde zinciri boznlarda biz oluyoruz. osgb çalışanlarıda,serbet çalışanlarda,ucuz yalan yanlış çalışanlarda isg uzmanı yani zinciri düzeltmeye çalışan biz kıran yine biz bunun için bir standart ve takip sistemi olmadıkca güzelim işçilerimize ve biz iş güvenliği uzmanlarına yazık oluyor. Sistem gün geçtikçe elinde çantayla gezen çantacı meslegi oldu yazık bizlere. bu işin tek çaresi iş verenin para tutagı dedigi bu meslege sadece işçinin güvenligi olarak baksa çogu şey yoluna girer.
 12. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Kasım Özer, bütün sistemi İşyeri Hekimleri ve İş Güvenliği Uzmanları üzerine kurduklarını belirterek, “Onlara çok güveniyorum. Bunlarda eğer fire olursa sistem arıza verir. Bir İş Güvenliği Uzmanı, iş yerine gitmeden rapor yazıyorsa ya da gidip çay içip geliyorsa burada fire var, arıza var” dedi.
 13. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Gelinen noktada Osgb'ler iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri ile çalışanlar arasında engel haline gelmiştir.Maalesef Osgb'ler şu anda sistemi tıkayan unsurlara dönüşmüştür.
  Evet sistem iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimler üzerine kuruludur ama çalışanlarla aramıza osgb engeli konmuş durumdadır
 14. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bizde isggmye guveniyorduk ama calisma standartlar imiz ve karizmamiz ortadâ
 15. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  kazayı önlemek, görevi aksatmak atlatmak yapmamak alınan para miktarıyla mı ölçülüyor?...