1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilgi:18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav soruları itiraz dilekçesi ve ekleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Afetler için değil, ama olası kazaları ve yangın tehlikesi ortaya çıkarabilecek durumları belirlemesi ve bunlarla ilgili plan hazırlaması, zaten önlem alması demektir.
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,
  2. ferdi ülker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı B kitabı uzmanlık sınav kıtapcıgı 54 nolu soru hatası yok mudur?

iptal için dilekçe veren arkada varmıdır?
  3. forumdaki arkadaşlar bu soruların hepsine dilekçelerini gönderdiler mi?
  4. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey hala itiraz dilekçenizi yayınlamadınız....yayınladınız da ben mı göremiyorum...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    erkan bey sadece itiraz edilecek soruları yazmıssınız ama açıklamaları yok henuz
  5. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır ben 4 soruya itiraz dilekçesi yolladım
    B kitapçığı
    33
    45
    97
    91
  6. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben verdim. Yaşasın biri daha çıktı :) Kimse o soruyla ilgilenmiyor.. Bence yanlış. Ben yönetmeliğin aşağıdaki maddesinden, kulllanılan koruyucu ekipmanlara da önem verilmesi gerektiğini anlıyorum.

Gürültü Yönetmeliği
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından
    Resmi Gazete: 23 Aralık 2003- Sayı: 25325
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    İşverenlerin Yükümlülükleri
    Risklerin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi
    Madde 6 — İşyerlerinde gürültüden kaynaklanan risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesinde;
    a)
    b)
    c) Kullanılan gürültü ölçme yöntemi, bir işçinin kişisel maruziyetini gösterecek şekilde olacaktır
    d)
    e)
    f) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin (c) bendi gereğince yapacağı risk değerlendirmesinde aşağıda belirtilen hususlara özel önem verecektir:
    10. madde - 10) Yeterli korumayı sağlayabilecek kulak koruyucularının bulunup bulunmadığına.
  7. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri
    Dostum, bu yazılanların hiçbirinde önlem almak ile ilgili bir ibare bulunmuyor... Belirle, plan hazırla, işbirliği yap... Ve işbirliğide ilk yardım ve acil müdahale ile ilgili. Önlem almak oluşmasını engellemeye yönelik tedbirlerdir. Belirlemek ve planlamak önlem değil, hareket tarzıdır...
  8. zeynep zenginerler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar B grubunda 7-33-45 numaralı soruların kesinlikle iptal edilmesi gerektigini düşünüyorum. Sizlerinde gereken hassasiyeti göstereceginizi biliyorum
  9. Beytül YETİM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bütün şıklar olabiliyor, ne saçma bi durum bu ya:sinir:
  10. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu soruya da itiraz edilmeli

Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?
    A) Su B) Halon gazlı C) Karbondioksitli D) Kuru kimyevi tozlu
    (Bakanlık cevabı: A)
    İTİRAZ GEREKÇESİ:
    OZON TABAKASINI İNCELTEN MADDELERİN AZALTILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
    Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik
    Resmi Gazete Tarihi : 12/11/2008
    Resmi Gazete Sayısı : 27052
    Halonların kullanımına ilişkin esaslar
    Madde 6 - (1) Ek-7'de yer alan Grup-III ve Grup-VII altında belirtilen maddelerin ithalatına izin verilmez. Bu maddelerin yeni kurulacak sabit yangın söndürme sistemleri ve elde taşınabilen yangın söndürücülerde kullanılması yasaktır.
  11. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kaynak işlerinde bulundurlmaması gereken yangın söndürücü Su olarak belirtilmiş. Fakat Halon gazları Ozon inceltici sebebi ile zaten yangın söndürücü olarak kullanılması yasaklanmış bir gazdır. bu tip sorularda iptal şansı çok yüksek bence. B kitapçığı 33. soru tekrarlıyorum kesinlikle doğrudur...
  12. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu da sizin düşünceniz. Olabilir. Bana göre; plan yapmak ve bunlarla ilgili iş birliği yapmak, önlemdir. Böyle yoruma açık soru soracaklarına, doğru düzgün net sorular sorsalarmış da, her kafadan bir ses çıkmasaymış o zaman.. Ben itirazımı yaptım sonuçta. Bu soruya itiraz edilemez diye bir durum yok herhalde. Kabul edilmezse de, yapacak bir şey yok.
  13. pharlapcik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sorular iptal edilirse ben 92 alacağım :D Acaba bu sınavdan fazla puan almam kamuda uzman veya müfettiş yardımcısı vs olma adına bana bir getirisi olabilir mi?
  14. seher çam İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A kitapçığı 8 .soru

Saglık kurulları bakımından günde cok 7.5 saat yada daha az calısılması gereken işler hakkında yönetmelik' e göre asağıdakilerden hangisi günde ancak 7.5 saat calısılacak işlerden deildir
    A)Kurşun ve Arsenik İşleri
    B)Çimento sanayi işler
    C)Montaj İşleri
    D)Kaynak İşleri
    Cevap:C denilmiş fakat bu yönetmeliğe göre Kurşun işlerine giren Kurşun izabe fırınlarının teksif odalarında biriken Kuru tozları kaldırma işleri 4 saat olarak belirlenmiş.Bu yüzden 2.Dogru secenek ortaya cıkıyor.

Yedibuçuk Saatten Daha Az Çalıştırılacak İşler
    Madde 5 – Bir işçinin günde yedibuçuk saatten daha az çalıştırılması gereken işlerle bunların her birinde en çok kaçar saat çalıştırılacağı aşağıda gösterilmiştir;
    a) Su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işler (iniş, çıkış, geçiş dahil)
    1) 20-25 (20 hariç) m. derinlik veya 2-2,5 (2 hariç) kg/cm2 basınçta 7 saat,
    2) 25-30 (25 hariç) m. derinlik veya 2,5-3 (2,5 hariç) kg/cm2 basınçta 6 saat,
    3) 30-35 (30 hariç) m. derinlik veya 3-3,5 (3 hariç) kg/cm2 basınçta 5 saat,
    4) 35-40 (40 hariç) m. derinlik veya 3,5-4 (3,5 hariç) kg/cm2 basınçta 4 saat.
    Dalgıçlar için bu süreler, 18 metreye kadar 3 saat, 40 metreye kadar olan derinliklerde 1/2 saattir.
    b) Cıva işleri
    1) Cıva izabe fırınlarında görülen işler 6 saat,
    2) Elementer cıva bulunan ocaklarda görülen işler 6 saat.

c) Kurşun işleri
    Kurşun izabe fırınlarının teksif odalarında biriken kuru tozları kaldırma işleri 4 saat.
    d) Karbon sülfür işleri
    Karbon sülfürden etkilenme tehlikesi bulunan işler 6 saat.
    e) Ensektisitler
    Karbonatlı ve organik fosforlu ensektisitlerin yapımı, paketlenmesi, çözelti olarak hazırlanması ve uygulanması işleri 6 saat.
  15. fethi turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar herkes itirazda bulunsun mutlaka.bu iş 50-60 kişiyle olacak iş değil.30000 kişi sınava girmiş.sayının mutlaka artması lazım ki ciddiye alınsın.ayrıca aps nin bu kadar geç gideceğini bilmiyordum.acilen parayı yatırıp dilekçenizi kargoya verin.umarım itirazlar kabul olur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    birileri benim yerime itiraz eder mantığından mutlaka vazgeçin.ayrıca yatıracağınız para ağır gelebilir ancak tekrardan masraf ve sınav stresinden iyidir
  16. dogubati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sorular aslinda yapilabilecek turden;kelime eksiklikleri;cumle dusuklukleri;acik olmamalari;(kulagi terstden gosterme gibi);kolay soralim derken sanki aceleyle hazirlanmis gibi,,halbuki boyle olmasi bizi ikileme dusurdu;oysa konulari ve yonetmelikleri yutmus olan ben su an sinirdayim sayelerinde....ilginc.
  17. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    #ÇalışmaBakanlığıİSGsınavındasorunlar bunu TT ye tasımalıyız DESTEK LÜTFEN sesimizi duyuralım​
  18. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

B Kitapçığı 8. sorudan mı bahsediyorsunuz?
  19. cenk karabulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B kitapçığına göre 21,45,68,91,92,93,97,99 numaralı sorular bariz hatalıdır.